Blog Hays to miejsce, w którym dzielimy się wiedzą i doświadczeniami. Publikujemy praktyczne rady i wskazówki dotyczące poszukiwania pracy oraz planowania strategii zatrudnienia.
Zapraszamy do lektury!
Praca stała czy interim w logistyce?
Nowe inwestycje albo chęć wprowadzenia zaawansowanych zmian w organizacji wymagają zwiększenia zatrudnienia na szczeblu menedżerskim. W takiej sytuacji pracodawcy nierzadko podejmują współpracę z Interim Managerem. Czy ekspert na określony czas wystarczy do realizacji strategii i planów firmy?
Consulting na start kariery w finansach
Karierę w finansach warto zaplanować już na etapie studiów. Do wyboru są trzy główne obszary, w których przyszły finansista może zdobywać doświadczenia zawodowe: księgowość, controlling oraz consulting. Co daje praca w consultingu i czy warto ją rozważyć jako pierwszy krok w karierze?
Jak skutecznie zbudować tymczasowy zespół?
Luka kompetencyjna to zjawisko, z którym zmaga się coraz więcej pracodawców. Dla wielu organizacji rozwiązaniem jest praca tymczasowa – zatrudnienie kandydatów o pożądanych umiejętnościach na określony czas, aby zareagować na pojawiające się zapotrzebowanie, bez długofalowych zobowiązań.
Dlaczego warto być szczerym wobec kandydata?
Na podstawie informacji uzyskanych podczas rekrutacji wybrany zostaje najlepszy kandydat. Warto jednak pamiętać, że aplikujący też dokonuje oceny organizacji, aby zdecydować czy oferta spełnia oczekiwania. Każdy ceni sobie otwartą komunikację, więc szczerość powinna być obustronna.
Studia kierunkowe a kariera w IT
Obecnie rynek pracy stwarza liczne możliwości rozwoju dla informatyków. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na zmianę ścieżki zawodowej i poszukiwanie nowych wyzwań w IT. Czy bez ukończonych studiów w zakresie nowych technologii można z sukcesem zbudować karierę w IT?
Podejście procesowe w rekrutacji
Podejście procesowe to następujące po sobie, usystematyzowane działania w zakresie planowania i realizacji. Dotyczy to zarządzania całymi sekwencjami – procesami, w realizacji których uczestniczy wiele osób. Jednak zarządzanie procesowe można zastosować również w rekrutacji.
Skrócenie czasu rekrutacji do pracy tymczasowej
Organizacje cenią sobie elastyczność i możliwość zmniejszenia kosztów związanych z rekrutacją i zatrudnieniem. Wielu pracodawców zamiast tworzyć etat, decyduje się na współpracę z pracownikiem tymczasowym. W dłuższej perspektywie takie rozwiązanie przynosi oszczędności.
Czy ocena może być źródłem motywacji?
Wszelkie narzędzia motywacyjne powstają w odpowiedzi na potrzeby pracowników, a ich wybór uzależniony jest od specyfiki firmy. Wspólnym mianownikiem jest jednak chęć zapewnienia rozwoju, bezpieczeństwa oraz satysfakcji. Co ciekawe, motywująca może być również ocena i proces ewaluacji.
Model STAR w rozmowie z rekruterem
Istotą rozmowy kwalifikacyjnej jest sprawdzenie, jak kandydat się prezentuje, jakie ma oczekiwania oraz jakimi kompetencjami miękkimi dysponuje. Jak odpowiadać na precyzyjne pytania rekrutera, aby przekonać go do swojej kandydatury? Pomocne może być zastosowanie modelu STAR.
Gap year a budowanie kariery
Na pytanie o to, co działo się między zatrudnieniem u jednego pracodawcy, a podjęciem współpracy z inną firmą, rekruterzy coraz częściej słyszą od kandydatów określenie „gap year”. Dotyczy ono przerwy między etapami drogi zawodowej. Co gap year oznacza dla kariery?
Jak rekrutować przy pomocy firmy rekrutacyjnej?
Pracodawcy często pracują z firmami rekrutacyjnymi, gdy samodzielne znalezienie pracownika jest trudne albo jeśli rekrutacja musi być poufna. Jakość współpracy z agencją ma znaczenie dla sukcesu całego przedsięwzięcia, warto więc zadbać o partnerską relację. O czym należy pamiętać?
Benefity - dodatek czy obowiązek pracodawcy?
Zdecydowana większość pracowników otrzymuje świadczenia pozapłacowe. Jednak najbardziej pożądane benefity często nie są tymi, które oferują pracodawcy. W jakim stopniu benefity spełniają funkcję dodatkowych korzyści, a w jakim stały się standardowym elementem pakietu wynagrodzenia?
Jak pogodzić pracę i czasochłonne hobby?
Koncepcja work-life balance zyskuje na popularności. Znalezienie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym jest niezwykle istotne dla rosnącej rzeszy profesjonalistów. Wiele osób, obok pracy zawodowej, ogromną część czasu wolnego poświęca czasochłonnym pasjom. Jak to pogodzić?
Kompetencje w rekrutacji kupców
Z uwagi na dużą konkurencję, wśród producentów wzrasta zapotrzebowanie na optymalne zarządzanie kategoriami sprzedaży. W rezultacie rośnie znaczenie roli kupca, który tworzy produkt i wprowadza go do sprzedaży. Jakich kompetencji oczekują pracodawcy od specjalistów w dziedzinie zakupów?
Kompetencje miękkie w finansach
Rola pracowników działów finansowych jest nie do przecenienia. Wywierają istotny wpływ na działalność spółek i wspierają firmy w kluczowych inicjatywach. Aby wypełniać swoją rolę z sukcesem, oprócz kompetencji twardych powinni posiadać rozwinięte kompetencje miękkie. Jakie?
Jak rozpocząć karierę w IT?
Świat IT kusi zarobkami i możliwością ciągłego rozwoju. W 2020 r. w Europie będzie brakowało ok. miliona specjalistów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób myśli o rozpoczęciu kariery w branży IT. Jak zatem zacząć stawiać pierwsze kroki w świecie nowych technologii?
Facebook - współczesna wizytówka kandydata
Facebook w największym stopniu wykorzystywany jest w celach prywatnych, lecz coraz więcej osób traktuje go również jako platformę do celów zawodowych. Okazuje się, że można zostać zauważonym jako ekspert i nawiązać relację z rekruterem nie tylko na LinkedIn, ale również na Facebooku.
Rekrutacja pracowników tymczasowych
Pracowników tymczasowych można zatrudniać np. w odpowiedzi na sezonowe zwiększenie nakładu pracy czy realizację jednorazowych projektów. Po podjęciu decyzji o zatrudnieniu pojawia się wyzwanie znalezienia odpowiedniego kandydata. Jak przyciągnąć pracownika tymczasowego?
Osobowość w rekrutacji
Wielu pracodawców przy omawianiu profilu idealnego kandydata jako nadrzędne wymienia cechy charakteru oraz inne, niemierzalne czynniki. Każdy szuka osobowości, która dopasuje się do jego preferencji oraz dynamiki zespołu. Jak i gdzie szukać tego nieuchwytnego ideału?
Dlaczego relacje mają znaczenie?
Od kilku lat na znaczeniu zyskują terminy employee satisfaction i candidate experience. Pracodawcy dostrzegają rolę, jaką w rozwoju firmy odgrywa zaangażowanie oraz komunikacja. Coraz częściej mówi się również o employee relations, czyli budowaniu pozytywnych relacji w firmie.
Prawdziwy lider
Mimo że zysk jest oczywistym celem każdego biznesu, to organizacja odpowiada nie tylko za finanse, ale również za swoich pracowników, od których zależy jej dobra kondycja. Pracodawcy często nie zauważają, że podstawą sukcesu są nie tyle sprawni menedżerowie, co prawdziwi liderzy.
Micromanagement
Mikrozarządzanie jest stylem prowadzenia firmy lub zespołu, który zakłada sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad wszystkimi zadaniami powierzanymi pracownikom. Jednak w większości przypadków nadmierna kontrola nad pracownikami nie jest skutecznym stylem przywództwa.
Szczerość w rekrutacji
Przekazanie rekruterowi kompletu istotnych informacji na temat swojej kariery i oczekiwań jest wyznacznikiem odpowiedzialności kandydata. Czasem kandydaci pomijają niektóre fakty, szczególnie gdy bardzo zależy im na ofercie. Zazwyczaj nie wychodzi im to na dobre.
Stres w pracy
Stres występuje na różnych płaszczyznach naszego życia, jednak rzadko zastanawiamy się czym właściwie jest i jakie reakcje wywołuje w naszym organizmie. Tymczasem odpowiednia dawka stresu może przynieść pozytywne skutki – motywację i pozytywną mobilizację do działania.
Planowanie procesu rekrutacyjnego
Często pracodawcy nie zwracają uwagi na czas potrzebny do przeprowadzenia rekrutacji. Tymczasem na rynku kandydata czas jest kluczem do sukcesu. Zaplanowanie wszystkich etapów, sprawny przebieg, a później szybkie podjęcie decyzji o wyborze kandydata, są elementami, które potrafią dać pracodawcy przewagę nad konkurencją.
Zalety pracy tymczasowej
Zalety pracy tymczasowej są znane większości firm. Taka forma zatrudnienia coraz częściej cieszy się również zainteresowaniem samych pracowników, którzy przestają patrzeć na pracę tymczasową jako mniej atrakcyjną alternatywę zatrudnienia stałego. Jakie korzyści taka forma współpracy może przynieść pracownikowi tymczasowemu?
Czy kontrakting IT się opłaca?
Do realizacji ambitnych planów firm potrzeba wykwalifikowanych specjalistów IT. Szacuje się, że na polskim rynku brakuje nawet 50 tysięcy pracowników związanych z nowymi technologiami, a firmom coraz trudniej jest zatrudnić pracowników. Dlaczego nadal wiele firm nie bierze pod uwagę rozwiązania kontraktingu usług IT?
Wynagrodzenia na rynku pracownika
Podniesienie wynagrodzeń nowym pracownikom często tworzy lukę płacową. Często pracownik z wieloletnim stażem w organizacji zarabia mniej, bądź tyle samo, co nowozatrudniony. Pracodawcy powinno dopasować siatkę płac do dynamicznej sytuacji. Jak planować wynagrodzenia na rynku pracownika?
Compliance w outsourcingu pracowników
Firmy coraz częściej decydują się na outsourcing pracowników – podejmowanie współpracy z ludźmi, którzy są zatrudniani przez inną firmę. Jednym z najbardziej ryzykownych elementów takiego rozwiązania są kwestie compliance, czyli zgodności z regulaminem firmy i obowiązującym prawem.
Korzyści międzynarodowego doświadczenia
Eksperci stają się coraz bardziej mobilni – chętniej przeprowadzają się, również za granicę. Rosnąca liczba pracowników deklaruje chęć zdobycia doświadczenia zawodowego w innym kraju. Dlaczego warto mieć w swoim CV doświadczenie międzynarodowe? Sprawdź, co możesz zyskać.
Jak zadbać o zaufanie w biznesie?
Kryzys zaufania jest niebezpieczny w biznesie, ponieważ źle wpływa na komunikację i współpracę między ludźmi. W konsekwencji rosną koszty i spada zaangażowanie. Tymczasem zaufanie często nie dotyczy samego człowieka, ale poszczególnych jego zachowań lub sposobu podejmowania decyzji.
Asertywność w miejscu pracy
Asertywność jest rozumiana jako sztuka mówienia „nie”. To jednak duże uproszczenie. Asertywność jest umiejętnością otwartego wyrażania własnego zdania i odczuć. Warunkiem jej odpowiedniego zastosowania jest otwartość na zrozumienie potrzeb innych. Jak to działa w miejscu pracy?
5 informacji, które muszą znaleźć się w CV
Przejrzyste i zwięzłe dokumenty aplikacyjne są najlepiej ocenianie przez rekruterów. Chęć pozytywnego wyróżnienia się na tle innych powinna być priorytetem na etapie rozsyłania życiorysu. Aby CV spełniało oczekiwania rynkowe, powinno zawierać kilka kluczowych elementów.
Jak przygotować proces przetargowy?
Zapytania ofertowe (RFP) często opierają się na błędnych założeniach. W rezultacie procesy przetargowe często ciągną się miesiącami, a firma otrzymuje wiele dodatkowych pytań od potencjalnych dostawców. Dlatego przygotowanie dokumentów jest tak ważne i zwiększa szanse na powodzenie.
Drop-out kandydatów do pracy
W idealnym świecie każdy proces rekrutacyjny kończy się wyborem odpowiedniego specjalisty, który otrzymuje i przyjmuje ofertę pracy. Niestety w dobie rynku kandydata, gdzie o najlepszych pracowników zabiega kilku pracodawców, przyjęcie oferty współpracy nie gwarantuje sukcesu.
4 pytania, które warto zadać rekruterowi
Strategia zadawania pytań w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jest ważnym elementem przygotowań kandydata. Wcześniejsze przygotowanie pytań pozwala wykazać motywację i realne zainteresowanie ofertą. O co warto zapytać rekrutera, który reprezentuje firmę doradztwa zawodowego?
Jak skutecznie przejść Assessment Centre?
Sesja Assessment Centre to jeden z etapów procesu rekrutacyjnego. Składa się z kilku zadań umożliwiających ocenę kompetencji uczestników. Dla wielu ekspertów AC zaraz po okresie próbnym jest najbardziej trafną metodą selekcji kandydatów. Jak odpowiednio przygotować się do sesji AC?
Letni dress code – co można, a czego nie?
Ostatnio dress code został nieco rozluźniony. Coraz częściej zasady ubioru reguluje rozkład dnia – spotkania z klientami lub ich brak. Lato skłania do noszenia nieformalnych ubrań, lecz istnieje kilka reguł, których należy przestrzegać.
LinkedIn - daj się znaleźć rekruterowi
LinkedIn to portal skupiający profesjonalistów w różnych dziedzinach. Od wielu lat stanowi jedno z najbardziej popularnych narzędzi do wyszukiwania wyspecjalizowanych kandydatów. Dlatego warto przygotować profil, który zwróci uwagę rekruterów. Jakie elementy są najważniejsze?
Czym jest facylitacja?
Facylitacja to często niezrozumiałe pojęcie, zwłaszcza w kontekście biznesu. Tymczasem jej praktyczne zastosowanie jest pomocne już na początku edukacji. Wszystko dlatego, że facylitacja to prowadzenie pracy grupy, ukierunkowane na wykorzystanie potencjału wszystkich członków.
5 najczęstszych błędów na rozmowie rekrutacyjnej
Samo uczestnictwo w rozmowie rekrutacyjnej nie jest jeszcze gwarancją sukcesu. Aby zrobić dobre wrażenie na osobie prowadzącej spotkanie, należy pamiętać o kilku zasadach. Co zrobić, aby uniknąć błędów i pozytywnie zapisać się w pamięci rekrutera?
Czy warto przyjąć kontrofertę?
Kandydat, który otrzymuje kontrofertę staje przed trudnym wyborem. Rozpoczęcie nowej pracy jest równoznaczne ze stresem, ale również z perspektywą osiągnięcia dodatkowych korzyści i atrakcyjnych wyzwań w innej firmie. Czy warto przyjąć kontrofertę i pozostać w obecnym miejscu pracy?
Kandydat w centrum uwagi
Bez względu na to, czy w firmie powstaje nowe stanowisko, czy potrzebne jest zastępstwo dla dotychczasowego pracownika – organizacja staje przed wyzwaniem zatrudnienia nowej osoby. Warto pamiętać, że coraz częściej to kandydaci przebierają w ofertach i mają decydujący głos w negocjacjach, a pracodawcom pozostaje zaproponowanie możliwie najbardziej atrakcyjnych doświadczeń rekrutacyjnych.
Jak wygląda rekrutacja na rynku pracownika?
E-learning w rekrutacji
Minął już czas, w którym kluczowym wyznacznikiem jakości CV było posiadane wykształcenie − stopień i kierunek ukończonych studiów. Obecnie pracodawcy oraz firmy rekrutacyjne częściej zwracają uwagę przede wszystkim na konkretne umiejętności.
Posiadanie dyplomu nie wystarczy?
Pasja do testowania
Od wielu miesięcy w sektorze IT utrzymuje się rynek kandydata. W roku 2017 kandydaci mogą spodziewać się atrakcyjnych ofert w obszarze programowania i testów, ale również ożywienia wokół Digital, Big Data, technologii mobilnych i szeroko rozumianego e-Commerce.
Więcej o styuacji w sektorze IT.
Triumf ciała nad umysłem
Kiedy starasz się o pracę swoich marzeń, korzystasz ze wszystkich dostępnych środków pomocniczych. Czy wiesz, że jednym z nich jest ciało? Okazuje się, że świadomie zmieniając język ciała, można również zmienić również swój nastrój i nastawienie do nadchodzącego wyzwania. Stanowi to przeciwieństwo poglądu, że o zachowaniu organizmu decyduje nastrój.
Więcej przeczytasz pod tym linkiem.
Wdrożenie nowego pracownika
Powszechnie uważa się, że proces rekrutacji zaczyna się od zainteresowania kandydata daną ofertą, a kończy się na podpisaniu umowy o pracę. Zadanie wykonane, pozostaje już tylko odliczanie dni do pojawienia się nowego pracownika przy biurku, który najlepiej od razu zacznie pracować ze stuprocentową wydajnością.
Dowiedz się więcej o tym jak ważny jest proces wdrożeniowy.
Bezpośrednie relacje nadal niezbędne?
Nowoczesne technologie zmieniły realia zawodowe poprzez umożliwienie jednoczesnej współpracy osób rozsianych po całym świecie. Jednak porzucanie komunikacji bezpośredniej na rzecz nowych rozwiązań technologicznych nie jest rozwiązaniem niezawodnym.
Czytaj więcej o współczesnej komunikacji w organizacjach.
Efektywność - bolączka współczesnego świata pracy
Niska produktywność coraz częściej spędza sen z powiek liderom biznesu i ekonomistom, którzy stoją przed wyzwaniem rozwiązania tego narastającego problemu. Odpowiedzią na te potrzeby może być tworzenie w organizacjach schematu współdziałania pracowników z nowoczesnymi narzędziami i technologiami.
Co hamuje wzrost produktywności i jak sobie z tym poradzić?