Skip to content
Hays - Recruiting experts worldwide
  1. Konto:
    Konto:

TRIUMF CIAŁA NAD UMYSŁEM?

NA PRZYKŁAD PODCZAS NASTĘPNEJ ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

Kiedy starasz się o pracę swoich marzeń, starasz się zapewnić sobie wszelką możliwą pomoc. Będąc dyrektorem generalnym globalnej firmy świadczącej profesjonalne usługi rekrutacyjne – Hays Plc, Alistair Cox, na swym blogu LinkedIn Influencer blog, pisze o badaniu wykazującym, że świadomie zmieniając język ciała, można w rzeczywistości zmienić swój nastrój. Stanowi to przeciwieństwo poglądu, że to nastrój determinuje mowę ciała.

W praktyce oznacza to, że każdy może mieć wpływ na wynik ważnego spotkania (na przykład następnej rozmowy kwalifikacyjnej) dzięki świadomemu użyciu mowy ciała (komunikacji pozawerbalnej), nie tylko po to, by wywrzeć pozytywne wrażenie, ale by pomóc swojemu mózgowi w sytuacji wzmożonego stresu. Przyjmując świadomie dominującą postawę ciała, wzmocnisz także komunikację werbalną. Odwrotnie - jeśli Twoje ciało przybierze pozę defensywną, w ostatecznym rozrachunku będziesz odbierany, jako ten, kto wysyła różne negatywne sygnały.

Dotychczas wydawało się, że mowa ciała była efektem, a sposób myślenia w danej sytuacji był jej przyczyną. Badacze z Princeton sugerują, że można tę sytuację odwrócić. W trakcie eksperymentu jedną grupa ludzi przyjęła „dominującej” pozę przed stresującym spotkaniem. Inną grupę poproszono o przyjęcie pozy „uległej”. Obie grupy wzięły następnie udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Wyniki były jednoznaczne. Ci, którzy pięć minut poprzedzające eksperyment spędzili w zwycięskiej pozie, byli wskazywani, jako osoby, które pomyślnie przeszły proces rekrutacyjny. I nie chodzi wcale o to, że postawa zwycięscy była przyczyną silnej konstrukcji psychicznej, czy innych naturalnych predyspozycji. To język ciała wymusił na umyśle większą pewność siebie i obniżył stres. Zatem w praktyce materia zwyciężyła ducha.

Czy to oznacza jednak, że wszyscy możemy być oskarżeni o "udawanie"? Być może na początku, ale badania pokazują także, że po wielokrotnym użyciu tej techniki, sposób ten staje się naturalny. Warto zatem wypróbować tę technikę następnym razem, ponieważ naprawdę możesz wpływać na wyniki kluczowego spotkania.

|