Blogi

Jak rozpocząć karierę w IT?

Warunki sukcesu w branży IT

Joanna Bruhn
Świat IT, jak żadna inna branża, kusi możliwością ciągłego rozwoju, wysokimi zarobkami oraz licznymi, często niestandardowymi benefitami. Już w 2020 r. w Europie będzie brakowało ok. miliona specjalistów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób myśli o rozpoczęciu swojej kariery zawodowej w branży IT lub podejmuje decyzję o zmianie profesji. Jak zatem zacząć stawiać pierwsze kroki w świecie nowych technologii?

Czy warto zmienić branżę na IT? Zdecydowanie tak. Świat w coraz większym stopniu korzysta z innowacyjnych rozwiązań, a technologia jest obecna w każdej dziedzinie życia i zdecydowanie ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. Ponadto w branży IT od kilku lat mamy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika, co oznacza że to kandydaci mają przewagę w negocjacjach z firmami i sami decydują o wyborze miejsca pracy. Ofert jest dużo i wiele wskazuje, że będzie ich jeszcze więcej.

Co więcej, w IT funkcjonuje wiele różnorodnych zawodów. Nie trzeba posiadać szczególnie rozwiniętych umiejętności technicznych, aby sprawdzić się w roli analityka biznesowego czy scrum mastera. Atrakcyjnym czynnikiem pracy w branży jest również jej dynamika – nowe zawody i obszary specjalizacyjne w IT pojawiają się jak grzyby po deszczu. Jeszcze 10 lat temu nikt nie słyszał o takich rolach jak mobile developer, data scientist czy machine learning specialist. Dzisiaj tacy kandydaci są rozchwytywani na rynku pracy.

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI?

Na szczęście nauka kodowania nie wymaga studiów technicznych. Zawodowym programistą można zostać na różne sposoby – począwszy od samodzielnej nauki, przez kursy online, aż po intensywne kursy zawodowe w trybie bootcampowym. Ważne są chęci i czas, który poświęcimy na pogłębianie wiedzy. W internecie dostępne są tysiące stron poświęconych kodowaniu: fora, kursy online, kursy e-learningowe, a także liczne społeczności, jak np. StackOverflow czy GitHub. W społecznościach programistów można zorientować się m.in. które darmowe kursy są najlepsze i warte inwestycji. Profesjonaliści mogą również polecić najlepsze pozycje książkowe oraz publikacje. Warto śledzić blogi tematyczne i znaleźć swojego mentora czy też osobę, która będzie nas inspirować i prowadzić. Istotna jest również motywacja i systematyczność w działaniu. Nauka programowania wymaga jednak uwagi, regularności i ciągłego poszerzania swojej wiedzy. 

PRZEDE WSZYSTKIM PLANOWANIE

Już na samym początku swojej drogi zawodowej należy zaplanować swoją karierę w IT i nie zakładać z góry, że wszystko samo się ułoży. Technologie i niezbędne narzędzia pracy mogą całkowicie zmienić się w ciągu kilku miesięcy. Specjalista z obszaru IT musi być na bieżąco z trendami i branżowymi nowinkami. Warto jak najwcześniej świadomie wybrać przyszły obszar specjalizacyjny, nie zapominając o trendach, które w najbliższych latach mogą nabierać znaczenia.

Każda osoba, która zaczyna naukę programowania, zaczyna od odpowiedzi na pytanie, jaki język programowania wybrać. Tak naprawdę nie istnieje „najlepsza” technologia. Najważniejsze jest określenie celu poprzez wybór zawodu, w którym chcemy rozpocząć pracę – czy będzie to tester funkcjonalny, analityk big-data, a może programista aplikacji mobilnych. Większość języków ma kilka zastosowań, ale w każdej z dziedzin będzie dominować inna technologia.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Pierwszym krokiem w karierze specjalisty IT powinno być zwiększenie swojej świadomości na temat rynku i występujących trendów. Następnie warto poszukać pierwszej pracy lub rozważyć możliwości odbycia praktyk czy stażu. Można oczywiście zacząć od przeglądania tradycyjnych portali ogłoszeniowych, jednak rynek pracy w IT rządzi się swoimi prawami i firmy rzadko szukają pracowników tradycyjnym metodami. Warto wejść na portale społecznościowe typu LinkedIn, zapisać się do tematycznych grup dotyczących pracy w IT i nawiązać bezpośredni kontakt z rekruterem specjalizującym się w tej branży. Taka osoba najlepiej zna rynek, panujące trendy i potrzeby pracodawców. Będzie więc doskonałym przewodnikiem i partnerem w budowaniu kariery. Kiedy już zaczniesz się uczyć i wejdziesz na poziom zapewniający pracę, nie przestawaj się doskonalić. Bierz udział w konferencjach i meetupach, pisz artykuły, udzielaj się na forach, zadawaj pytania, rozwijaj swoją wiedzę i kompetencje. Warto przy tym pamiętać, że dobry programista to osoba, która nie tylko potrafi kodować, ale także posiada odpowiednie kompetencje miękkie

ANGIELSKI OBOWIĄZKOWY

Praca specjalisty IT to nie tylko najpopularniejsze języki programowania, ale również języki obce. Znajomość angielskiego jest obowiązkowa. W dzisiejszych czasach nie wystarczy tylko umiejętność czytania specjalistycznych tekstów. Aby mieć szansę na pracę u największych pracodawców – międzynarodowych firm IT – należy posiadać umiejętność swobodnej, biznesowej komunikacji. Oczekiwania stawiane przez najlepszych pracodawców są duże, a praca w branży IT niezaprzeczalnie wiąże się z ciągłą nauką i poszerzaniem wiedzy. Czy warto zatem wkroczyć w świat IT? Jak pokazują moje doświadczenia w rekrutacji, zdecydowanie warto. To perspektywa ciekawej kariery zawodowej, pełnej inspirujących ludzi z pasją i ogromną wiedzą.

Joanna Bruhn

Specialism Leader w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

 

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.