RSS

Zwolnienie z pracy należy do jednych z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji w karierze zawodowej. Warto jednak pamiętać, że jest to okres, który wymaga dokładnego przemyślenia kolejnych działań i pozytywnego nastawienia. Nawet jeśli na początku wydaje się to niemożliwe, to z czasem, dzięki wykorzystaniu odpowiednich technik, sprostanie temu wyzwaniu okazuje się realne. Jak zatem zaakceptować...

00

Facylitacja oznacza prowadzenie pracy grupy, które nastawione jest na wykorzystanie potencjału wszystkich jej członków. Jednocześnie nie jest formą doradztwa ani coachingu, ale elementem skutecznego zarządzania projektem. Dzięki facylitatorowi możliwe jest zapewnienie efektywnej współpracy i atmosfery sprzyjającej poszukiwaniu dobrych rozwiązań. W dobie dynamicznych zmian, sztywnych terminów,...

00

Istotą rozmowy rekrutacyjnej jest weryfikacja, czy kandydat wpisuje się w profil osoby poszukiwanej na dane stanowisko. Bezpośrednie spotkanie to okazja do poznania jego aspiracji, kompetencji i oczekiwań. Dzięki spotkaniu rekruter może zobaczyć i ocenić to, czego nie widać w dokumentach aplikacyjnych. Pytanie jednak brzmi – w jaki sposób odpowiadać na precyzyjne pytania, aby przekonać...

00

Przejrzyste i zwięzłe dokumenty aplikacyjne są najlepiej ocenianie przez rekruterów. Chęć pozytywnego wyróżnienia się na tle innych powinna być priorytetem na etapie rozsyłania życiorysu. Aby CV spełniało oczekiwania rynkowe, powinno zawierać kilka kluczowych elementów.

00

Spotkanie w sprawie pracy to okazja do poznania się kandydata i potencjalnego pracodawcy, ustalenia wzajemnych oczekiwań i oceny, czy potrzeby obu stron mogą być spełnione. Jak to się dzieje? Przede wszystkim za pomocą zadawania odpowiednich. Przed spotkaniem warto przygotować odpowiedzi na trzy pytania, które niezywkle często pojawiają się podczas rozmów kwalifikacyjnych.

00

Skuteczna rekrutacja i pozyskanie wykwalifikowanego pracownika to obecnie jedno z wyzwań, z którymi mierzą się pracodawcy. Potencjalne problemy nie wynikają wyłącznie ze złej strategii rekrutacyjnej, lecz również z kontroferty, czyli propozycji od dotychczasowego pracodawcy, złożonej pracownikowi na wieść o jego odejściu. Jak można zmniejszyć ryzyko, że kandydat przyjmie kontrofertę?

00

Personal branding, czyli budowanie marki osobistej to trend, który funkcjonuje na rynku już od wielu lat. Zakłada on zarządzanie swoim wizerunkiem według opracowanego planu. Jest to proces pomocny w rozwijaniu kariery zawodowej. Szczególne korzyści może przynieść kandydatom, którzy chcą wyróżnić się na tle innych aplikujących. Jednym z najczęściej wybieranych przez nich kanałów do budowania...

00

Zmiana sytuacji ekonomicznej, restrukturyzacja, spadek rentowości firmy – zdarza się, że z tych i innych powodów pracodawcy stają przed wyzwaniem rozstania z częścią pracowników. Są to okoliczności stresujące dla obu stron, zwłaszcza gdy znalezienie nowej pracy może zająć więcej czasu. Coraz więcej firm stawia na outplacement, czyli wsparcie zwalnianych pracowników w trudnym momencie kariery.

00

Stres jest nieodłącznym elementem rozmów rekrutacyjnych, odczuwanym przez wszystkich kandydatów. Dla rekruterów i pracodawców to podwójne wyzwanie – z jednej strony sami nie wiedzą jak wymagające będzie dla nich spotkanie, natomiast z drugiej czują, że ich rolą jest m.in. obniżenie stresu kandydata i doprowadzenie do sytuacji, w której rozmowa jest komfortowa, a atmosfera sprzyja zadawaniu pytań.

00

Kompetencje miękkie mają coraz większe znaczenie – dla pracodawców i pracowników. Z jednej strony wynika to z wyzwań rekrutacyjnych firm, które stawiają na uniwersalne zdolności i dodatkowe przeszkolenie pracownika. Z drugiej natomiast zatrudnieni chcą rozwijać swoje umiejętności miękkie, ponieważ – jak sami zauważają – pomagają im one w pracy. Które kompetencje miękkie są dziś najcenniejsze?

00

Studia to przede wszystkim czas na rozwój i zdobywanie doświadczeń. Im bliżej uzyskania dyplomu, tym poważniejsze stają się jednak myśli o karierze. Pracodawcy są otwarci na młodych – oferują szkolenia i okazje do nabycia umiejętności – to jednak o lepszy debiut na rynku pracy warto zatroszczyć się dużo wcześniej. Z jakich możliwości warto skorzystać i zwiększyć swoje szanse na zawodowy sukces?

00

Wieloletni pracownik to dla firmy zarówno cenny skarb, jak i ogromne wyzwanie. Z jednej strony jest to osoba, która udowodniła swój profesjonalizm i skuteczność, doskonale zna organizację, posiada silne relacje ze współpracownikami. Z drugiej jednak – pracownik, którego trudniej motywować i odpowiadać na jego często wysokie i sprecyzowane oczekiwania. Jak budować zaangażowanie wśród takich osób?

00

Zdecydowana większość firm mówi o trudnościach w realizacji strategii zatrudnienia. Wysokie oczekiwania kandydatów dotyczą jednak nie tylko poziomu wynagrodzenia, ale czegoś więcej. Dla firm to dobry znak, ponieważ nawet przy mniejszym budżecie mogą zaoferować to „coś” i zatrzymać pracowników w swoich strukturach. Co mogą zrobić pracodawcy, aby zatrzymać u siebie utalentowanych pracowników?

00

Kwestia dobrych relacji i zaufania w firmie w dużej mierze określana jest przez jej kulturę organizacyjną, obowiązujące procedury i wizję prowadzenia biznesu, którą przedstawia kadra zarządzająca. Jednak o tym, czy pracownicy dobrze czują się w pracy, decydują przede wszystkim relacje z najbliższymi współpracownikami, a także bezpośrednim przełożonym. Szefowie powinni zatem zwracać szczególną...

00

Kiedy podczas rozmów rekrutacyjnych zadajemy kandydatom pytania o czynniki motywujące ich w pracy, jedną z najczęściej pojawiających się odpowiedzi jest komfort w realizacji powierzonych zadań i dobra atmosfera. Jednocześnie nie najlepsze relacje ze współpracownikami bardzo często stanowią powód rozważania zmiany miejsca zatrudnienia. Jak zatem tworzyć komfortową atmosferę, sprzyjającą współpracy?

00

Pracodawcy coraz częściej zastanawiają się nad możliwym przebiegiem standardowych procesów HR. Wśród obaw pojawia się niepewność również względem zdalnego wdrożenia nowych pracowników. Tymczasem jest to skuteczne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w obliczu nieprzewidywalnych zmian, jak i w przypadku zatrudnienia pracowników, którzy swoją pracę będą wykonywać przez cały czas wirtualnie.

00

Obok ambitnych planów rozwoju firm, rosną ich wyzwania w rekrutacji. Coraz większy odsetek organizacji mierzy się z trudnościami w pozyskiwaniu pracowników. Główną przyczyną jest niedobór kandydatów - dopasowanych zarówno pod względem osobowościowym, jak i wobec określonych wymagań. W jaki sposób pracodawcy mogą kształtować wrażenia kandydatów, aby zwiększyć szansę na sukces w rekrutacji.

00

Rozmowy rekrutacyjne bywają stresujące. Po spotkaniu z potencjalnym pracodawcą nachodzą nas różne refleksje i nie zawsze spójne wnioski. By uporządkować emocje i przemyślenia, warto podjąć próbę oceny całego doświadczenia – zarówno tego, jak wypadliśmy na rozmowie, jak również wrażenia które wywarła na nas firma. Dobrym pomysłem jest zadanie sobie 3 pytań i przemyślenie odpowiedzi na każde z nich.

00

Okres próbny w nowej pracy bywa stresującym czasem. Z jednej strony pracownik obawia się, czy nowe miejsce zatrudnienia okaże się atrakcyjne, z drugiej zaś – jest niepewny, jak pracodawca oceni efekty jego pracy. Okres próbny jest jednak korzystny dla obu stron. Jak dobrze go wykorzystać?

00

Jak wynika z wielu badań rynkowych, jednym z głównych powodów zmiany miejsca zatrudnienia jest niezmiennie od lat kwestia wynagrodzenia. Specjaliści chcą czuć, że ich umiejętności oraz sukcesy są doceniane i zarabiać więcej. Często jednak pierwszym krokiem powinna być szczera rozmowa z przełożonym o możliwości podwyżki lub awansu w obecnym miejscu pracy. Przeczytaj, jak i kiedy poruszyć ten...

00

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Trust us, we find the best candidates on the market

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.