Blogi

Gap year a budowanie kariery

Co przerwa oznacza dla kariery?

Na pytanie o przebieg kariery i to, co działo się między zatrudnieniem u jednego pracodawcy, a podjęciem współpracy z inną firmą, rekruterzy coraz częściej słyszą od kandydatów określenie „gap year”. Dotyczy ono niekoniecznie dwunastu miesięcy, ale przerwy między etapami drogi zawodowej – zarówno po studiach, z powodów rodzinnych, jak również w okresach pomiędzy współpracą z różnymi pracodawcami.

W krajach anglosaskich gap year jest tradycją dla absolwentów. To rok przerwy, podczas której młody człowiek ma dowiedzieć się, co chce robić w dorosłym życiu. Najczęściej na taki krok decydują się absolwenci prestiżowych uczelni, którzy zanim podejmą pierwsze doświadczenie zawodowe, świadomie decydują się na podróżowanie. W Polsce część absolwentów (i ich rodziców) obawia się, że będzie to strata czasu, natomiast pozostali upatrują w takim rozwiązaniu możliwości zdobycia kompetencji, pozwalających na dobry start w zawodowe życie. 

Kilka lub kilkanaście miesięcy bez pracy to jednak rozwiązanie nie tylko dla absolwentów. Przybywa osób posiadających doświadczenia zawodowe, które decydują się na przerwę w karierze. Gap year ma coraz więcej twarzy, a w sieci z łatwością można odnaleźć organizacje, które zachęcającą do wzięcia udziału w zorganizowanych wolontariatach i proponują wyjazdy do wielu krajów, także trzeciego świata.

DYSTANS I MOTYWACJA

Jak na lukę w karierze patrzą pracodawcy? Dla większości przerwa sama w sobie nie stanowi problemu. Kluczowa pozostaje motywacja do wyjazdu oraz przekonanie, że zdobyte przez ten czas umiejętności pomogą w realizacji przyszłych zawodowych obowiązków. 

Powodów do decyzji o przerwie w pracy jest wiele. Młodzi ludzie często decydują się na wyjazdy w celach zarobkowych. Przez kilkanaście miesięcy zbierają fundusze na studia i zastanawiają się nad kierunkiem dalszego kształcenia. Z kolei absolwenci studiów wyższych najczęściej traktują gap year jako czas, kiedy chcą utwierdzić się w przekonaniu, że obrana droga zawodowa jest właściwa. Jeszcze inną motywację mają osoby, które intensywnie pracują, najczęściej przy wymagających projektach. Dla nich niezwykle ważny jest odpoczynek i czas na zastanowienie się nad kontynuacją kariery. 

Korzyści płynących z przerwy w karierze jest wiele i warto je podkreślić na rozmowie rekrutacyjnej. Z pewnością warto powiedzieć o nabranym dystansie i o wpływie zdobytych doświadczeń na życie zawodowe. Przebywając w innym otoczeniu przez dłuższy czas, na wiele kwestii zaczynami patrzeć inaczej. To również czas, w którym próbujemy nowych rzeczy, poznajemy ludzi, nabywamy umiejętności. Dla potencjalnego pracodawcy bardzo pozytywna jest świadomość, że ma przed sobą kandydata z energią do pracy, przemyślanym planem na siebie i świeżym spojrzeniem na kolejne etapy życia zawodowego.

NIEPOKÓJ I ZAUFANIE

Co jednak z pracodawcami, których niepokoi przerwa w karierze kandydata? Warto wiedzieć, że takie obawy związane są najczęściej z brakiem zaufania do osoby, która ceni sobie przerwy w pracy oraz niepewnością co do powodzenia długofalowej współpracy. Rozumiejąc ten niepokój, można zaprezentować odpowiednią postawę oraz podać merytoryczne argumenty. Z pewnością dobrze jest mówić o swojej motywacji do wyjazdu i powodach, które stały za podjęciem takiej decyzji. Ogromne znaczenie ma przebieg tych miesięcy oraz zdobyte doświadczenia – nie tylko te istotne z perspektywy kariery zawodowej.

Przerwa w karierze, która niesie za sobą interesujące historie, ale też wskazuje wartościowe cechy, umiejętności i wartości kandydata oraz jego sposób myślenia i rozwiązywania problemów – może stać się cenna dla pracodawcy. Odpowiednio umotywowana luka oraz wartość, jaką do firmy wnoszą osoby ze świeżym spojrzeniem to z pewnością powody, które przybliżają pracodawcę do podjęcia decyzji współpracy. Warto o tym po prostu mądrze opowiedzieć.

 

Alicja Kujawska, Consultant, Hays Poland

00

Szukaj pracy

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Zleć rekrutację

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Nasze biura

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.