Blogi

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

5 kroków, zwiększających Twoją szansę na sukces

Katarzyna Salwa

Decyzja o poszukiwaniu nowej pracy nie jest łatwa i najczęściej zapada w szczególnie trudnym momencie – okresie licznych nadgodzin, po odmowie podwyżki lub w związku konfliktem w miejscu zatrudnienia. Wysyłamy więc CV do potencjalnych pracodawców, a na sprzyjającym specjalistom rynku pracy coraz częściej zdarza się, że zaproszenia do udziału w rekrutacjach pojawiają się szybko. Dla każdego kandydata oznacza to wyzwanie sprawnego przygotowania się do spotkań i konieczność podjęcia działań, które pozwolą dobrze wypaść i zwiększyć szansę na otrzymanie atrakcyjnej propozycji zawodowej.

Z badań Hays Poland, ale też z doświadczeń rekruterów wynika, że najczęstszym powodem poszukiwania nowej pracy jest odczuwany przez dłuższy czas brak satysfakcji z zajmowanego stanowiska. Znaczenie mają zarówno aspekty finansowe, niesatysfakcjonujące możliwości dalszego rozwoju, jak i atmosfera oraz kultura organizacyjna. Sama decyzja o wysłaniu CV w odpowiedzi na dostępne oferty pracy to jednak najczęściej wyniki impulsu. Częściej niż przemyślanym planem kariery kierujemy się emocjami związanymi ze złym dniem w pracy.

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną – co dalej?

Załóżmy, że po trudnym i stresującym dniu w pracy, kiedy znowu wychodzimy z biura o 20:00, zamiast o 17:00, czujemy wszechogarniającą falę zmęczenia i frustracji. Zniechęcenie wynika również z pracy w niezgranym zespole, a także wciąż oddalającej się wizji podwyżki. W naszej głowie zapada decyzja – rozpoczynam poszukiwania nowej pracy. Szybko aktualizujemy CV, przeglądamy ogłoszenia i aplikujemy na wybrane oferty. Kilka dni później odbieramy pierwszy telefon od rekrutera, który przedstawia szczegóły prowadzonego projektu i zaprasza na spotkanie. Pierwsze wrażenie? Zaskoczenie i euforia, że wszystko tak szybko poszło. Wkrótce jednak pojawia się stres. Starania o pracę nie były zaplanowane, nie mamy opracowanej strategii, a na ostatniej rozmowie rekrutacyjnej byliśmy kilka lat temu. Od czego zacząć przygotowania?

1. Zapoznaj się z profilem firmy

Zwykle aplikujemy na kilka ogłoszeń, choć na tym etapie nie mamy pewności, że są to firmy oraz oferty idealne dla nas. Otrzymując zaproszenie na spotkanie powinniśmy jednak dokładnie zapoznać się z profilem potencjalnego pracodawcy i sprawdzić m.in. czym zajmuje się organizacja, jakie prowadzi projekty, jakimi wartościami kieruje się w biznesie, jakie ścieżki rozwoju oferuje pracownikom oraz czy model biznesowy jest spójny z naszymi oczekiwaniami. Warto też przeanalizować bardziej prozaiczne, acz istotne kwestie, jak lokalizacja firmy i związany z nią dojazd.

Odpowiedzi na niektóre pytania znajdziemy bez problemu przeglądając stronę internetową firmy. Już na tym etapie możemy i powinniśmy ocenić, czy informacje dostępne w sieci brzmią dla nas interesująco. Jeśli od samego początku pewne aspekty nam nie odpowiadają, to spotkanie rekrutacyjne może być stratą czasu dla obu stron. Pytanie o powody, dla których chcemy pracować akurat w firmie, z którą się spotykamy, jest też jednym z najczęściej zadawanych w trakcie rekrutacji.

2. Przygotuj odpowiedzi na potencjalne pytania

Nie mając pewności, jakie pytania mogą pojawić się na rozmowie, warto przeczytać uważnie swoje CV i wyobrazić sobie, że jest to aplikacja kandydata do naszej firmy. Naturalne będą więc pytania o doświadczenia zawodowe i motywację do zmiany. O co jeszcze mogą pytać rekruterzy? O dokładny zakres obowiązków na poprzednim stanowisku, największe wyzwania i sukcesy oraz kompetencje, którymi chcemy się pochwalić. Są to pytania uniwersalne, pasujące do każdej branży i stanowiska, dlatego warto je spisać i przemyśleć swoje odpowiedzi. Korzyścią z poświęcenia czasu na przygotowanie jest uniknięcie niepotrzebnego stresu w trakcie rozmowy.

Obok odpowiedzi na określone pytania, interesujące są także umiejętności kandydatów – m.in. kompetencje techniczne oraz językowe. Podczas spotkania mogą pojawić się praktyczne testy (w formie zadania, ćwiczenia, scenki lub wywiadu). Przed rozmową dobrze jest więc zapytać o jej zaplanowany przebieg oraz czas, jaki powinniśmy sobie zarezerwować.

3. Zadbaj o odpowiedni strój

Nawet jeśli w firmie na co dzień nie obowiązuje strój biznesowy, to warto pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna rządzi się swoimi prawami. Strój jest częściowo uzależniony od branży, w której staramy się o pracę – największy nacisk na elegancki i profesjonalny wygląd kładzie się w sektorze bankowym i prawnym, a większą dowolnością i odbieganiem od biznesowych standardów charakteryzuje się branża IT oraz sektor kreatywny. Bez względu na profesję watro jednak pamiętać, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz, dlatego schludny ubiór pokazujący szacunek do rozmówcy to konieczność. Dobrym sposobem jest wybranie z garderoby sprawdzonego zestawu i przygotowanie stroju dzień wcześniej. Nowa koszula lub sukienka mogą być niedopasowane bądź zawierać uwierające elementy, a to skutecznie dekoncentruje i odwraca naszą uwagę od tematu rozmowy.

4. Nie spóźnij się

Punktualność dla wielu osób jest podstawą dobrego wrażenia. Warto więc odpowiednio wcześnie zadbać o logistykę dojazdu – sprawdzić, gdzie znajduje się firma, jak do niej dojechać i ile czasu to zajmie. Ponadto, jeśli po drodze zdarzy się coś niespodziewanego, co spowoduje spóźnienie, dobrze jest od razu zadzwonić i uprzedzić o tym fakcie osobę, z którą mamy się spotkać lub rekrutera, z którym ustaliliśmy termin spotkania. Pamiętajmy, że w życiu każdego z nas pojawiają się wypadki losowe. Poinformowanie o nich pokazuje, że szanujemy czas swojego rozmówcy.

5. Przygotuj listę pytań do potencjalnego pracodawcy

Brak przygotowania do zadawania pytań dotyczących nowej roli i zakresu obowiązków to duży błąd, którego warto uniknąć. Rozmowa kwalifikacyjna nie polega bowiem wyłącznie na odpytywaniu kandydata – jest to biznesowa relacja, gdzie obie strony są tak samo ważne. Kandydat ma prawo do zadawania pytań, ponieważ zmiana pracy to ważna decyzja, mająca wpływ na całe życie. Zadawanie pytań jest też oznaką zaangażowania w proces rekrutacyjny. Często jest to także jedyna szansa na poznanie firmy, jej struktury oraz stanowiska o które się staramy, przed otrzymaniem oferty współpracy. O co warto zapytać? Interesujące dla nas mogą być wyzwania, jakich możemy spodziewać się w nowej roli, ścieżka kariery w perspektywie najbliższych lat, obowiązujące w firmie systemy i procesy. Możliwości jest wiele, dlatego warto przygotować sobie listę z kilkoma najważniejszymi dla nas.

Co jeszcze pomaga w uniknięciu stresu w trakcie rozmów rekrutacyjnych? Kandydatom sprzyja rozumienie rynku pracy i znajomość trendów w zatrudnieniu. Obserwowanie zmian zachodzących na rynku pracy to ważny krok na drodze do sukcesu. Na koniec warto pamiętać o roli odpowiedniego przygotowania i przećwiczenia odpowiedzi na potencjalne pytania – z członkiem rodziny lub znajomym. Takie działanie zmniejszy odczuwany stres i podniesie pewność siebie przez rozmową kwalifikacyjną.


Katarzyna Salwa

Senior Manager w Hays Poland

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.