Blogi

Jak zaakceptować porażkę?​​​​​​​

Opanuj umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami​​​​​​​

Agnieszka Kolenda

Porażki dla wielu osób są drażliwym tematem. Nie wszyscy potrafią sobie z nimi radzić, co z kolei wywołuje niepotrzebny zastój na drodze do osiągnięcia sukcesu. Należy jednak pamiętać, że są one nieodłącznym elementem życia i kariery zawodowej, do którego warto podejść z dystansem. Bowiem wszelkie niepowodzenia umacniają charakter i mogą być wartościową lekcją na przyszłość. Jak zatem skutecznie nauczyć się akceptować porażki?

Umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami jest niezwykle ważna w pracy. Dzięki niej możliwy jest efektywny rozwój osobisty i budowanie ścieżki kariery. Ponadto jest to przydatne w obliczu niepewnych lub niestandardowych sytuacji, które wymagają samodyscypliny i podejmowania ryzyka. Dynamiczne zmiany otoczenia są bowiem kontekstem, w którym o porażkę nie jest trudno. Jak zatem nauczyć się ją akceptować, działać dalej i nie stać w miejscu?

1. Poddaj się refleksji

Po każdej porażce daj sobie czas na przemyślenia. Zastanów się, co poszło nie tak i jaka była tego przyczyna. Rozważ także, co można zrobić, aby następnym razem nie popełnić podobnego błędu. Pamiętaj jednak, że nie należy się obwiniać, lecz zrozumieć, że nie wszystko udaje się za pierwszym razem. Wprowadź różnorodne zmiany do swoich działań tak, aby znaleźć jak najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu będziesz się stale się rozwijać i zdobędziesz nowe doświadczenia, które mogą być przydatne w przyszłości.

Pamiętaj również, aby zadbać o swoją wewnętrzną motywację i pewność siebie. Aby tego dokonać, poddaj analizie swoje najlepsze cechy i umiejętności. Przypomnij sobie o chwilach sukcesu i kompetencjach, które mogą okazać się pomocne w trudnych chwilach. Dzięki temu, zmienisz swoje nastawienie na pozytywne i zyskasz dodatkową siłę do działania.

2. Pamiętaj, że każdy popełnia błędy

Należy mieć świadomość, że poczucie dyskomfortu wynikające z poniesionej porażki dotyka wszystkich. Nie ma też osób nieomylnych, a potknięcia zdarzają się każdemu. Co więcej, sposób, w jaki zachowasz się w obliczu niepowodzenia, będzie miał wpływ na przyszłość, więc tym bardziej warto zachować zimną krew. Zamiast zamartwiania się i dociekania – na przykład jak na Twoją porażkę zareaguje otoczenie – daj sobie czas na ochłonięcie, przygotuj nowy plan i podejmij kolejną próbę działania. Dzięki temu wypracujesz nawyk racjonalnego myślenia, co pozwoli Ci na podjąć skuteczniejsze kroki i nie przejmować się opinią innych.

3. Nie poddawaj się

Nawet jeśli nie uda Ci się osiągnąć swojego celu za pierwszym razem – nie rezygnuj z niego absolutnie. Spróbuj zastosować różne techniki, które pomogą Ci zrozumieć istotę problemu, i dopasuj je do siebie, nawet jeśli realizacja celu miałaby zająć więcej czasu. Dzięki temu nie tylko dowiesz się, jaki sposób działania będzie dla Ciebie najskuteczniejszy, ale również poznasz lepiej swoje potrzeby. Wówczas kierowanie się świadomym i indywidualnym podejściem zmniejszy prawdopodobieństwo poniesienia porażki. Pamiętaj też, że za każdym razem, gdy podejmujesz kolejną próbę – masz za sobą jeszcze więcej doświadczeń i wiedzę, które mogą stanowić podpowiedź na przyszłość. Spójrz na ten proces przez pryzmat możliwości i jako okazję do samorozwoju. Wtedy nie będziesz odbierać porażki aż tak bardzo negatywnie.

Aby ponownie powrócić na drogę do sukcesu, możesz także poprosić o pomoc bliską osobę lub menedżera. Możliwe, że ich rady zainspirują Cię do podjęcia nowych kroków lub dodatkowo zmotywują do działania. Ponadto jeżeli podzielą się z Tobą doświadczeniem związanym z ich własną porażką – dowiesz się, w jaki sposób nie warto postępować i unikniesz powielania błędów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak uniknąć porażki? Skorzystaj z naszych porad na temat tworzenia efektywnego planu kariery.

Brakuje Ci determinacji na drodze do celu? Przeczytaj o tym, jak utrzymać swoje zaangażowanie.


Agnieszka Kolenda

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.