Blogi

Pozytywne nastawienie przed zdalną rozmową o pracę

6 sposobów, jak zadbać o pozytywne nastawienie przed rozmową o pracę

„Pokona mnie stres.” „Pozostali kandydaci pewnie są lepsi ode mnie.” „To moja pierwsza zdalna rozmowa kwalifikacyjna, więc pewnie się nie uda.” Większość myśli pojawiających się przed spotkaniem w sprawie pracy ma negatywny charakter. Tymczasem od tego, z jakim nastawieniem przystąpisz do spotkania w dużej mierze zależy Twój sukces. Dowiedz się, jak zadbać o pozytywne nastawienie przed spotkaniem w sprawie pracy, zwłaszcza gdy będzie prowadzone w formie zdalnej.

Jeśli masz zaplanowaną pierwszą w karierze zdalną rozmowę kwalifikacyjną, to możesz stresować się bardziej niż zazwyczaj. Obok tradycyjnego napięcia, często pojawiającego się przed spotkaniem w sprawie pracy, pojawiają się obawy przed nieznanym. Do głosu mogą również dochodzić obawy, że nie poradzisz sobie z obsługą narzędzi do wideo konferencji, nie będziesz w stanie dobrze się zaprezentować w sytuacji, gdy kontakt z rozmówcą masz wyłącznie za pośrednictwem ekranu, lub pojawią się nieprzewidziane problemy techniczne.

Nowe sytuacje dla wszystkich są trudne, gdyż wymagają elastyczności, a często również nauki. Nawet prowadzący spotkanie rekruter badź potencjalny przełożony może napotykać na trudności związane z taką formą rozmowy. Obecna sytuacja jest niespotykana i wymaga wyjątkowych rozwiązań, które raz sprawdzają się lepiej, a raz gorzej. Warto być wyrozumiałym – również dla samego siebie! – i robić wszystko, aby zadbać o pozytywne nastawienie.

Dlaczego pozytywne nastawienie podczas rozmowy rekrutacyjnej jest tak ważne? Ponieważ pomaga jak najlepiej się zaprezentować i zyskać pewność siebie. Innymi słowy, sposób w jaki myślisz o swoim udziale w rekrutacji może przełożyć się na to, jak zostaniesz odebrany przez rozmówcę. Myśląc pozytywnie o sobie i swoich szansach na zdobycie pracy możesz zaprezentować się w jak najlepszym świetle – nawet, gdy spotkanie przebiega w formie zdalnej. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak odpowiednio się przygotować i zachować optymizm podczas całego procesu rekrutacyjnego.

1. Zmień sposób myślenia

Jeśli masz tendencję do pesymizmu, a w obliczu wyzwań mierzysz się z wątpliwościami we własne możliwości, to warto nad tym popracować. Powtarzając sobie, że inny kandydat na pewno będzie lepiej nadawał się do tej pracy, w końcu możesz nieświadomie spełnić tę przepowiednię. Spróbuj zmienić swój sposób myślenia i przed rozmową kwalifikacyjną, przypomnij sobie wszystkie osiągnięcia zawodowe, które masz na swoim koncie. Dzięki temu przygotujesz się do udzielania merytorycznych odpowiedzi na pytania rekrutera, ale też zyskasz większą pewność siebie.

Już samo otrzymanie zaproszenia na rozmowę w sprawie pracy świadczy o tym, że jesteś osobą, która zdaniem rekrutera z dużym prawdopodobieństwem poradzi sobie w danej roli. Tak więc, zamiast wmawiać sobie, że nie wypadniesz dobrze podczas rozmowy prowadzonej w formie zdalnej, pomyśl o tym przedsięwzięciu jak o bezpośrednim spotkaniu – inny jest jedynie sposób, w jaki się odbywa. Pamiętaj, że inni kandydaci zapewne też nie będą mogli bezpośrednio porozmawiać z potencjalnym przełożonym, więc brak doświadczenia w zakresie wideo konferencji nie powinien wpływać na wynik rekrutacji.

2. Nie pozwól, aby do głosu doszedł „syndrom oszusta”

Masz czasem poczucie, że Twoje sukcesy zawodowe tak naprawdę wynikają ze sprzyjających okoliczności, a także pracy innych osób? Uważasz, że nie zasługujesz na awans czy nową pracę, ponieważ Twoje zdolności są całkowicie przecenione? Tak naprawdę nie jesteś tak kompetentny, jak może uważać Twoje otoczenie i czego mogą dowodzić informacje zawarte w CV? Jeśli powyższe stwierdzenia brzmią znajomo, to możesz cierpieć na tzw. „syndrom oszusta”, powodującey brak wiary we własne możliwości.

Brak przekonania o byciu wystarczająco dobrym i kompetentnym kandydatem utrudnia zapamiętanie wszystkich rzeczy, które do tej pory udało się osiągnąć. Przed spotkaniem w sprawie pracy spróbuj raz jeszcze przeanalizować swoją dotychczasową karierę, cały wysiłek, który włożyłeś w swoją pracę. Pamiętaj, że Twoje sukcesy byłyby niemożliwe bez określonej wiedzy, umiejętności i zdolności podejmowania decyzji. Nie były rezultatem sprzyjających okoliczności.

Jak przekłada się to na powodzenie w procesie rekrutacji? Zamiast myśleć, że każdy inny kandydat będzie bardziej odpowiedni na to stanowisko, pamiętaj o swojej wyjątkowości i wartości, a następnie zaprezentuj takie nastawienie podczas rozmowy rekrutacyjnej.

3. Przygotuj się do rozmowy

Bez względu na formę rozmowy rekrutacyjnej, brak przygotowania kandydata w zdecydowanej większości przypadków skutkuje porażką. Solidne przygotowanie do spotkania nie tylko zwiększa szansę na zdobycie pracy, ale również pozytywnie wpływa na sposób myślenia. Przekonanie, że uczyniło się wszystko, aby zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania oferty współpracy gwarantuje odrobinę wytchnienia i przekonanie, że reszta jest już od Ciebie niezależna. Jeśli czujesz się dobrze przygotowany, to zyskujesz większą pewność siebie, a Twoje nastawienie będzie bardziej pozytywne niż negatywne.

Więcej porad, jak kompleksowo przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej znajdziesz tutaj.

4. Potraktuj rozmowę rekrutacyjną jako szansę na rozwój

Postaraj się nie patrzeć na swój udział w rekrutacji wyłącznie w czarno-białych barwach. Nawet jeśli nie otrzymasz pracy, to możesz z tego wynieść cenne doświadczenie. Chociaż w sytuacji, gdy bardzo zależy Ci na danej ofercie lub nie masz obecnie pracy, przyjęcie takiego sposobu myślenia może być trudne, to warto spróbować zmienić swoje podejście.

Spróbuj spojrzeć na rozmowę rekrutacyjną jak na okazję do rozwoju. Zebrane doświadczenia przykładowo mogą pomóc określić, czego tak naprawdę oczekujesz od swojej dalszej kariery zawodowej. Co więcej, udział w rekrutacji może również uwidocznić Twoje mocne i słabe strony, a co za tym idzie – nakreślić obszary wymagające poprawy lub dodatkowego przećwiczenia. W przypadku zdalnych rozmów jako szansę na rozwój można również potraktować konieczność poznania nowych narzędzi do wideo konferencji lub zorganizowania spotkania online – możliwe, że nigdy wcześniej tego nie robiłeś. Pamiętaj, za niepowodzenie można uznać wyłącznie te sytuacje, z których nie wyniosło się żadnych doświadczeń.

Nie wiesz, jakie pytania może zadać rekruter? Tutaj znajdziesz więcej informacji na ten temat.

5. Skorzystaj ze wsparcia innych

Masz bliską osobę, która jest świetna w udzielaniu porad? Zadzwoń do niej, jeśli przed rozmową rekrutacyjną mierzysz się ze stresem i wątpliwościami. Podziel się swoimi odczuciami. Być może celne spostrzeżenia osoby, która nie ma bezpośredniej styczności z procesem rekrutacji, pomogą zyskać pozytywne nastawienie.

Warto również budować relacje z rekruterami, reprezentującymi agencje doradztwa personalnego, którzy są ekspertami rynku, współpracują z różnymi pracodawcami i znają osoby zaangażowane w rekrutację po stronie firmy. Może warto zapytać ich o wskazówki? Ponadto jeśli masz jakieś wątpliwości na temat roli lub samej rozmowy kwalifikacyjnej, rozmowa z rekruterem może je rozwiać. Dzięki temu poczujesz się w pełni przygotowany, a do rozmowy rekrutacyjnej przystąpisz z pozytywnym nastawieniem i pewnością siebie.

6. Wybierz odpowiedni strój na rozmowę

Pamiętaj, że zdalna forma rozmowy rekrutacyjnej nie czyni jej mniej oficjalną, co powinno znaleźć odzwierciedlenie również w stroju przygotowanym na tę okazję. Należy ubrać się tak, jakby spotkanie z rekruterem czy potencjalnym pracodawcą miało się odbyć twarzą w twarz. Założenie biznesowego stroju nie tylko pomoże Ci zbudować wizerunek osoby profesjonalnej, odpowiedzialnie podchodzącej do kwestii budowania wizerunku eksperta, ale również zyskać większą pewność siebie.

Warto dopasować swój ubiór do standardów obowiązujących w danym sektorze. Jeśli bierzesz udział w rekrutacji na stanowisko w firmie lub branży o dość konserwatywnym profilu, kierującej się takimi wartościami, jak niezawodność i zaufanie (np. z branży prawnej lub finansowej), bezpiecznym wyborem będzie strój formalny – garnitur czy sukienka o biznesowym charakterze.

Jak zatem ubrać się na spotkanie w sprawie pracy np. w branży IT lub kreatywnej, które charakteryzują się luźnym dress codem? Nawet w takiej sytuacji warto poszukać złotego środka, pomiędzy strojem formalnym a codziennym. Jeśli ubierzesz się zbyt swobodnie, to może to negatywnie wpłynąć na Twoją koncentrację i sposób, w jaki się wypowiadasz. Strój powinien Ci przypominać, że odbywasz ważne spotkanie, a jego rezultat będzie częściowo uzależniony od tego, jak się zaprezentujesz. Założenie pełnego garnituru czy garsonki jest w tym przypadku niewskazane, warto jednak pokazać rozmówcy – również za pośrednictwem swojej prezencji – że poważnie podchodzisz do rekrutacji.

Jeśli mimo wszystko masz wątpliwości, jaki strój będzie odpowiedni na okazję spotkania z potencjalnym przełożonym, porusz tę kwestię w rozmowie z rekruterem. Korzystając z posiadanej wiedzy na temat branży, firmy i jej pracowników, z pewnością będzie w stanie przekazać cenne wskazówki.

Unikaj najczęściej popełnianych błędów podczas rozmowy o pracę.

Siła pozytywnego nastawienia

Powyższe porady powinny pomóc pozytywnie spojrzeć na swój udział w rekrutacji, a do rozmowy przystąpić z pewnością siebie i ciekawością. Chociaż znajdujemy się w bezprecedensowej sytuacji, to nadal mamy powody, aby pozytywnie myśleć o swojej przyszłości. Prawdopodobnie czytasz ten artykuł, ponieważ masz umówioną rozmowę rekrutacyjną. Jeśli rzeczywiście tak jest – gratulacje!

Siła pozytywnego myślenia naprawdę może mieć istotny wpływ na to, czy Twój udział w rekrutacji zakończy się otrzymaniem oferty współpracy. Odpowiednie nastawienie sprawi, że będziesz czuć się pewnie – uwierzysz, że jesteś wystarczająco dobry, aby wziąć udział w rekrutacji i masz takie szanse na otrzymanie pracy, co pozostali kandydaci. Dzięki pozytywnemu nastawieniu będziesz mógł cieszyć się rozmową o pracę i pokazać rozmówcy nie tylko jakim jesteś kandydatem, ale również jaką jesteś osobą. A warto pamiętać, że osoba, która jest pewna siebie, otwarta, zaangażowana i elokwentna, w pełni zasługuje przyjęcie do zespołu.

Poznaj więcej wskazówek, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej prowadzonej w formie wideo konferencji.

Autor: Marc Burrage, Managing Director w Hays Poland

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.