Blogi

W jaki sposób świat e-commerce zmienił się w dobie COVID-19 i jakie umiejętności techniczne cieszą się największym popytem?

Podczas gdy preferencje konsumentów dotyczące zakupów online były niewątpliwie widoczne przed pandemią COVID-19, nieoczekiwane wydarzenia 2020 roku przyspieszyły ten trend na niespotykaną skalę.
 
Wiele firm zareagowało na kryzys przyspieszając swoją transformację online w efekcie czego nastąpił gwałtowny wzrost liczby firm, które rozbudowały lub przeniosły swoją działalność do sieci.
 
Ponadto, w pewnym stopniu nieuchronnie, blokady wprowadzone na całym świecie spowodowały podwojenie lub nawet potrojenie statystyk ruchu internetowego w niektórych krajach. Nadzwyczajne okoliczności pandemii dodatkowo wpłynęły na jeszcze szybszy rozwój tego sektora.

Dlaczego specjaliści techniczni powinni wybrać e-commerce?

E-commerce znajduje się w czołówce pod względem tego, jak technologia może przewidywać i zaspokajać potrzeby konsumentów. Ponadto nie można zaprzeczyć trwałemu, wykładniczemu wzrostowi sektora na przestrzeni lat, co sprawia, że handel elektroniczny jest bezpieczniejszą opcją dla tych, którzy martwią się, jak niepewność makroekonomiczna wpłynie na rynek pracy.
 
Oczywiście tradycyjni sprzedawcy detaliczni w coraz większym stopniu starają się zwiększyć swoje możliwości omnichannel, aby połączyć tradycyjną sprzedaż z usługami online. Widać to we wzroście wydatków w sklepach internetowych na całym świecie w ciągu ostatnich trzech lat, który wzrósł z 2,3 bln USD w 2017 r. do 3,5 bln USD w 2019 r. Przy czym sprzedaż detaliczna online stanowi obecnie 3,7% całkowitej sprzedaży detalicznej w ciągu ostatnich trzech lat. Ten międzynarodowy trend przyśpieszył znacząco w 2020 r. w świetle okresowego zamykania sklepów stacjonarnych.
 
Jakie umiejętności są najbardziej pożądane w e-commerce?
 
W handlu elektronicznym istnieje obecnie duże zapotrzebowanie na szeroki zakres umiejętności technicznych, takich jak tworzenie oprogramowania, projektowanie UX, front-end i full-stack development. Na poziomie funkcjonalnym wiele organizacji poszukuje również project menedżerów i product ownerów oraz analityków biznesowych i produktowych.
 
Coraz większe zapotrzebowanie na integrację systemów przetwarzania płatności oraz rozwój internetowych kanałów sprzedaży, tak aby lepiej spełniały oczekiwania klienta końcowego, stanowią podstawę sukcesu w nowej rzeczywistości. To z kolei stwarza możliwości dla osób o bardziej niszowych umiejętnościach, ponieważ firmy chcą rozszerzyć swoją działalność internetową, wykorzystując tradycyjne gotowe rozwiązania e-commerce, takie jak Magento lub oferty Software as a Service (SAAS), takie jak BigCommerce lub Shopify. Wszystkie te działania będą wymagały odpowiednich specjalistów, którzy pomogą w integracji i wsparciu architektury po stronie klienta.
 
Które elementy organizacji mają realny wpływ na pozyskanie najlepszych talentów technologicznych?
 
Misja i kultura organizacji są niezwykle ważne dla potencjalnych kandydatów, szczególnie dla tych o najbardziej poszukiwanych kompetencjach, którzy mogą wybierać z wielu ofert pracy dostępnych na rynku. Kandydaci chcą wiedzieć, że rozważana przez nich organizacja jest miejscem, które pozwoli im wykorzystać umiejętności i rozwijać własny potencjał.
 
Ponieważ tempo wzrostu w handlu elektronicznym nie wykazuje żadnych oznak osłabienia, a zakres dostępnych możliwości i ról sprawia, że jest to sektor niezwykle atrakcyjny, ważne jest, aby pracodawcy działający w tej przestrzeni promowali swoją kulturę organizacji w odpowiedni sposób, aby przyciągnąć najlepszych kandydatów.
 
Rola, jaką odgrywają specjaliści zajmujący się technologią w organizacjach, ewoluuje w większym stopniu niż kiedykolwiek wcześniej. Osoby te, oprócz umiejętności stricte technicznych, muszą posiadać również umiejętności miękkie, które umożliwią im odpowiednią komunikację i realizację zadań w zespołach projektowych. Ponadto świat technologii potrzebuje ludzi, którzy potrafią połączyć umiejętności techniczne z kreatywnością i innowacjami. Ciągły rozwój e-commerce oferuje bogactwo możliwości i z tego powodu stanowi idealne środowisko rozwoju dla największych talentów technologicznych. Ze drugiej strony pracodawcy muszą upewnić się, że pozytywnie wykorzystają obecną sytuację, tak aby pozyskać specjalistów, którzy przyniosą największe korzyści dla organizacji.
00

Job search

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Zleć rekrutację

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Nasze biura

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.