Blogs

​​​​​​​Elastyczne powierzchnie biurowe – sukces czy fiasko?

Trend elastyczności miejsca pracy a przestrzenie coworkingowe​​​​​​​

Wioleta Tyszko

Od kilku lat na rynku można obserwować trend rosnącej elastyczności miejsca pracy. Niewątpliwy wpływ na niego miała pandemia, która odbiła się na działalności wielu firm i zrewidowała ich dotychczasowe strategie. Obecnie, większość organizacji praktykuje pracę hybrydową, a specjaliści coraz chętniej testują różne miejsca wykonywania pracy. Jednym z nich są przestrzenie coworkingowe.

Jak wynika z obserwacji rynku pracy, elastyczność jest elementem, z którego specjaliści nie chcą rezygnować – również w kontekście możliwości wyboru miejsca pełnienia obowiązków zawodowych. Warto podkreślić, że jest to rozwiązanie, którego beneficjentem mogą być także pracodawcy. Jak w tę sytuację wpisują się przestrzenie coworkingowe?

Biura wynajmowane przez pracodawców

Obecnie większość organizacji pracuje w modelu hybrydowym, który pozwala zatrudnionym na zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Jednocześnie, jest to rozwiązanie, które dla pracodawców oznacza jedynie częściowe wykorzystywanie biura. To z kolei często okazuje się argumentem do rozważania ograniczenia wynajmowanej powierzchni biurowej, co może istotnie ograniczyć koszty stałe organizacji.

Warto dodać, iż dużym obciążeniem dla firm, oprócz kosztów związanych z wykorzystywaniem przestrzeni biurowej, jest także czas obowiązywania umowy najmu. Zazwyczaj, właściciele powierzchni proponują kontrakty 5-, 7- lub 10-letnie. Tymczasem w dobie zmieniających się realiów, jest to postrzegane jako ryzykowne zobowiązanie. Co za tym idzie, coraz więcej pracodawców i pracowników wykorzystuje możliwości biur coworkingowych.

Przestrzenie coworkingowe odpowiedzią na potrzeby firm i specjalistów

Organizacje i specjaliści praktykujący pracę hybrydową lub zdalną coraz częściej decydują się na korzystanie z przestrzeni umożliwiających pracę elastyczną – biur coworkingowych lub serwisowanych.

Elastyczne powierzchnie biurowe pozwalają na wynajem kilku stanowisk pracy na wspólnej, ogólnodostępnej przestrzeni lub w zamkniętym pomieszczeniu, przeznaczonym wyłącznie dla pracowników danej firmy. Dzięki temu przedsiębiorcy i specjaliści mają możliwość pracy w biznesowym otoczeniu oraz korzystania z pełnej infrastruktury biurowo-administracyjnej, w tym sal konferencyjnych czy stref relaksu.

Jak wynika z badań firmy Savills, właściciele takich powierzchni wynajęli ich więcej w I półroczu 2022 r. niż w całym 2021 r. Co więcej, operatorzy biur deklarują dzierżawę oferowanych przestrzeni na poziomie 80-90 proc.

Tak wysokie zainteresowanie elastycznymi powierzchniami biurowymi wynika m.in. ze zmieniających się praktyk pracy. Pracodawcy, którzy w okresie pandemii zmienili metraż wynajmowanej powierzchni i nie zadecydowali jeszcze o docelowym modelu pracy, często umożliwiają zatrudnionym pracę w przestrzeni coworkingowej. Staje się ona wówczas niejakim dopełnieniem głównej siedziby organizacji. Jednocześnie, poszczególne miejsca w biurze coworkingowym są wówczas określane w zależności od aktualnych potrzeb organizacji.

Użytkownicy biur coworkingowych

Obecnie z powierzchni coworkingowych najczęściej korzystają firmy z branży IT, w których pracownicy w zdecydowanej większości pracują zdalnie. W takim przypadku, organizacja zatrudniająca np. 200 specjalistów, wynajmuje około 50 stanowisk w przestrzeni coworkingowej. Umożliwia to pracownikom twórczą, niezakłóconą domowymi czynnikami pracę oraz czerpanie korzyści ze spotkań ze współpracownikami. Dodatkowym atutem jest możliwość ograniczenia stałych koszów i zobowiązań towarzyszących otwarciu nowego, własnego biura.

Kolejną grupą pracodawców, dla których przestrzeń coworkingowa okazała się dobrym rozwiązaniem, są firmy w fazie rozwoju, z niewielką liczbą pracowników. Jeszcze kilka lat temu, wchodzące na rynek organizacje, nierzadko były zmuszone do wykorzystywania przerobionych na biura mieszkań czy wynajmu tanich powierzchni w nieatrakcyjnych lokalizacjach. Obecnie, dzięki dostępności przestrzeni coworkingowych, możliwe jest rozwijanie firmy w nowoczesnym biurowcu w samym centrum miasta, bez konieczności podpisywania długoletnich kontraktów na najem całego biura. Powstającym, niewielkim firmom pomaga to również w zbudowaniu profesjonalnego wizerunku w oczach klientów.

Z elastycznych powierzchni biurowych korzystają również firmy posiadające główne siedziby na obrzeżach miast. Wynajmując reprezentatywną przestrzeń coworkingową w dogodnej lokalizacji, możliwe jest bowiem zorganizowanie profesjonalnego spotkania z klientami.

Warto dodać, że już przed pandemią część pracodawców chętnie korzystała z biur coworkingowych. Najczęściej były to firmy, których działalność zakładała tworzenie tymczasowych zespołów projektowych. Na wynajem elastycznych przestrzeni decydowały się także organizacje, które otwierały nowe filie w innych miastach lub oddziały za granicą. Rozwijanie nowej placówki, szczególnie na nieznanym dotąd rynku, wiąże się bowiem z ryzykiem. Trudno jest wówczas precyzyjnie określić tempo wzrostu zatrudnienia w organizacji. Tymczasem do wynajęcia biura coworkingowego wystarczy elastyczna umowa na czas nieokreślony, a w przypadku nagłego rozwoju firmy – aneks pozwalający na zwiększenie zajmowanej powierzchni. Kluczowymi zaletami takiego rozwiązania są zatem możliwość ograniczenia kosztów oraz dopasowania specyfiki wynajmowanej przestrzeni do aktualnych potrzeb firmy.

Przyszłość przestrzeni coworkingowych

Choć korzystanie z biur coworkingowych niesie za sobą wiele korzyści, to zapewne nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Takie przestrzenie oferują bowiem gotowe miejsca pracy, które nie zawsze mogą precyzyjnie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby firmy.

Wydaje się jednak, iż powierzchnie coworkingowe stanowią odpowiedź na oczekiwania firm i pracowników względem elastyczności. Można zatem przewidywać, że takie przestrzenie szybko nie stracą swoich użytkowników.


Wioleta Tyszko

Manager w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

 

00

Job search

Szukaj pracy

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Nasze biura

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.