Blogs

​​​​​​​Jak będzie wyglądać sytuacja w sektorze technologii finansowych?

​​​​​​​FinTech w nadchodzących latach

Alicja Malok

W ostatnich latach, wraz z nastaniem nowej rzeczywistości, branża FinTech doświadczyła dużego wzrostu. Konieczność zachowywania dystansu spowodowała bowiem, iż firmy zaczęły wprowadzać rozwiązania technologiczne, umożliwiające bezpieczne, wygodne i co ważne, zdalne zarządzanie finansami. Co za tym idzie, w sektorze zaczęli pojawiać się nowi gracze i wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów. Obecnie FinTech wciąż rozwija się bardzo dynamicznie. Czy w nadchodzących latach będzie podobnie?

Od dłuższego czasu na rynku pracy możemy zaobserwować stały wzrost popytu na profesjonalistów wyspecjalizowanych w technologiach finansowych. Wynika to z faktu, iż wobec FinTechu stawiane są coraz to nowe wyzwania, wynikające ze zmieniających się potrzeb konsumentów.

FinTech dziś

Choć mogłoby się wydawać, że branża technologii finansowych jest bliska wyłącznie zatrudnionym w niej specjalistom, ekspertom w tej dziedzinie, to w rzeczywistości większość osób ma z nią do czynienia praktycznie codziennie. FinTech jest bowiem obszarem rynku skupionym wokół oprogramowania, aplikacji i rozwiązań mobilnych usprawniających i automatyzujących wszelkie operacje finansowe. Oznacza to, iż korzystając z płatności internetowych, bankowości elektronicznej, platform aukcyjnych, serwisów pożyczkowych czy kantorów on-line obserwujemy efekty postępów w branży.

Warto dodać, że FinTech to również blockchain, który pozwala na przeprowadzanie zdecentralizowanych transakcji, bez udziału podmiotu rządowego lub organizacji zewnętrznej. Jego technologia oraz aplikacje od lat się sprawnie rozwijają i w najbliższym czasie najprawdopodobniej nie ulegnie to zmianie. Wynika to z faktu, iż coraz więcej firm pochyla się nad zaawansowanym szyfrowaniem danych.

Co dalej? Przyszłość FinTechu

Sektor FinTech rozwija się tak dynamicznie, że nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała ulec zmianie. Według różnych szacunków w polskim sektorze FinTech może być zatrudnionych nawet 100 tysięcy pracowników. Jest to powiązane z faktem, iż Polska plasuje się wysoko w rankingach dotyczących innowacyjności w obszarze finansowym.

Zapewne w kolejnych latach branża będzie doświadczać stałego wzrostu we wszystkich obszarach swojej działalności. Postępująca globalizacja, coraz szerszy dostęp do Internetu oraz zmiana zachowań konsumentów, którzy cenią swój czas i wygodę, będzie niewątpliwie sprzyjać temu trendowi.

Zmianie ulegną niewątpliwie usługi, które firmy z branży FinTech oferują klientom. Wynika to z coraz częstszego wykorzystywania technologii sztucznej inteligencji (AI), Big Data, blockchain i uczenia maszynowego (ML) przez organizacje. AI oraz ML mogą bowiem pomóc w obniżeniu kosztów operacyjnych i wykrywaniu oszustw, a także w zwiększeniu wartości dostarczanej odbiorcom. Sztuczna inteligencja może także zapewnić firmom cenny wgląd w zachowania i nawyki konsumentów, umożliwiając im lepsze zrozumienie potrzeb swoich klientów. Nie dziwi zatem fakt, iż technologie te odgrywają coraz ważniejszą rolę w ciągłej ewolucji firm, stając się bardziej dostępne i intuicyjne.

W kolejnych latach dużą wartością będzie także analityka Big Data. Dzięki niej możliwe będzie skuteczniejsze przewidywanie zmian na rynku i tworzenie nowych strategii biznesowych w oparciu o dane. Z kolei blockchain stanie się jeszcze powszechniej wykorzystywany, ułatwiając decentralizację transakcji bez konieczności angażowania strony trzeciej.

Z perspektywy HR

W związku z rozwojem tak wielu obszarów FinTechu, firmy w najbliższym czasie będą kontynuować poszukiwania wielu wyspecjalizowanych ekspertów. Należą do nich m.in. inżynierowie AI/ ML/ Big Data/ DevOps, Big Data Developerzy, programiści oprogramowania i rozwiązań mobilnych oraz testerzy automatyczni. Na ciekawe oferty pracy w sektorze będą mogli również liczyć specjaliści z obszaru cyberbezpieczeństwa, rozwiązań chmurowych oraz automatyzacji.

Dowiedz się więcej na temat trendów na rynku pracy - przeczytaj o nowoczesnych benefitach.

Chcesz wprowadzić zmianę do swojego życia zawodowego? Zobacz, jakie oferty pracy przygotowaliśmy dla Ciebie.


Alicja Malok

IT Perm Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

 

00

Job search

Szukaj pracy

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Nasze biura

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.