Blogs

​​​​​​​Jakich specjalistów potrzebuje branża przemysłowa w nowej erze pracy?

Kluczowe stanowiska i niezbędne kompetencje​​​​​​​

Przed nastaniem czwartej rewolucji przemysłowej (Przemysł 4.0), rola człowieka w branży produkcyjnej była gorącym tematem rozmów na rynku pracy. Zauważano bowiem, że roboty i nowoczesne systemy nierzadko są w stanie wykonywać zadania z konkurencyjną szybkością i precyzją. Pomimo tego, w branży produkcyjnej wciąż można obserwować wzrost liczby procesów zarządzanych przez pracowników.

Choć coraz więcej firm z branży produkcyjnej wykorzystuje roboty i zautomatyzowane narzędzia w codziennej pracy, to w niektórych procesach ludzki pierwiastek jest wciąż niezbędny. Co więcej, duża część z nich wymaga posiadania umiejętności miękkich, m.in. empatii i kreatywności.

Idealna równowaga – praca człowieka i robotów

Pomimo powszechnej i postępującej automatyzacji procesów produkcyjnych, wiele firm nadal poszukuje do pracy specjalistów z cennymi kompetencjami, stawiając przed kandydatami wysokie oczekiwania. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w przypadku przedsiębiorstw z obszaru produkcji samochodów, inżynierii mechanicznej, logistyki oraz przemysłu. To właśnie tam najlepiej sprawdza się połączenie ludzkiej pracy i cyfryzacji procesów.

Szukasz pracy związanej z automatyzacją? Zobacz, jakie oferty pracy przygotowaliśmy dla Ciebie.

Kluczowe stanowiska w dobie Przemysłu 4.0

Nowe, zaawansowane technologicznie oblicze branży przemysłowej wymaga od pracodawców pozyskiwania najlepszych specjalistów, skutecznie odnajdujących się w środowisku zautomatyzowanych procesów. Należą do nich m.in.:

1. Technik automatyk

Nie ulega wątpliwości, że za wdrożenie automatyzacji oraz utrzymywanie funkcjonowania nowych rozwiązań w firmach odpowiedzialni są ludzie, a konkretnie – właściwi specjaliści. Z tego powodu, na atrakcyjne oferty pracy w branży produkcyjnej mogą liczyć eksperci z zakresu oprogramowania czy zarządzania sterownikami PLC.

2. Inżynier oprogramowania

Aby zautomatyzowane procesy mogły zachodzić bezproblemowo, w firmie potrzebni są specjaliści ds. oprogramowania, którzy będą nadzorować i modyfikować systemy.

O tym, jakich umiejętności potrzebują inżynierowie oprogramowania, przeczytasz tutaj.

3. Data Scientist

Choć mogłoby się wydawać, że automatyzacja i sztuczna inteligencja będą wypierać stanowiska związane z zarządzaniem danymi, to w rzeczywistości zwiększają popyt na specjalistów w tym zakresie. Dodatkowo pozwalają im poszerzać zakres działań związanych ze zbieraniem, analizą i wnioskowaniem na podstawie danych. Dzięki automatyzacji mogą oni bowiem skoncentrować się na wyjątkach i indywidualnych danych.

Zapoznaj się z ofertami pracy w obszarze Data Science.

4. Programista robotów przemysłowych

Jest to niezwykle ważna rola w branży produkcyjnej, polegająca na zarządzaniu i pracy z robotami przemysłowymi. Specjalista na tym stanowisku jest także odpowiedzialny za rozwijanie systemów operacyjnych.

5. Technolog produkcji

Organizacje działające na większą skalę potrzebują specjalistów odpowiedzialnych za planowanie procesów produkcji, rozwijanie zakładów przemysłowych oraz tworzenie prototypów. Osoby posiadające takie umiejętności, mogą liczyć na ciekawe oferty pracy jako technolodzy produkcji.

Niezbędne umiejętności

Powyższe stanowiska są ściśle powiązane z automatyzacją w branży produkcyjnej ze szczególnym naciskiem na umiejętność programowania. Oznacza to, że przydatne w wymienionych rolach będzie wykształcenie techniczne lub posiadanie dyplomów potwierdzających kompetencje z zakresu elektrotechniki, inżynierii lub informatyki. Pracodawcy poszukują również specjalistów z dodatkowymi szkoleniami z obszaru robotyki. Jeżeli nie posiadasz takich kwalifikacji, przydatne może być także samo doświadczenie w którejś z powyższych dziedzin.

Warto pamiętać, że w pracy w zautomatyzowanej produkcji potrzebne są również kompetencje miękkie – tych bowiem nie posiadają roboty. Dla przykładu, jeśli zajmujesz lub planujesz objąć stanowisko kierownicze, przydatna jest umiejętność organizacji i zarządzania projektami. Dzięki temu możliwe jest podejmowanie właściwych decyzji w oparciu o wiele istotnych czynników. Specjalistom na niższych stanowiskach mogą z kolei przydać się umiejętności komunikacyjne.

Niezależnie jednak od stażu pracy, idealny kandydat powinien umieć sprawnie rozwiązywać problemy i szybko reagować na zmiany. Ponadto najważniejszą cechą – zarówno wśród początkujących pracowników, jak i tych zajmujących stanowiska kierownicze – jest odwaga w procesie rozwoju oraz postrzeganie Przemysłu 4.0 nie jako zagrożenia, a szansy.

Autorzy: Oliver Wozniok, Head of Technical Center, Manufacturing Engineering w Hays Germany; Patrick Pabst, Team Leader: Technical Center, Manufacturing Engineering w Hays Germany

Poszukujesz pracy? Przejrzyj nasze oferty.

00

Job search

Szukaj pracy

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Nasze biura

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.