Blogs

​​​​​​​Rozwój w branży nowoczesnych usług dla biznesu

Jakie ścieżki rozwoju kariery oferuje rynek BSS?​​​​​​​

Karolina Lis

Polski sektor BSS stanowi dojrzały i ugruntowany obszar rynku. Wynika to z dynamicznego wzrostu, którego doświadczał przez ostatnie kilkanaście lat. Obecnie branża należy do jednych z najszybciej rozwijających się w Polsce i jak wynika z raportu ABSL, liczba centrów na koniec I kwartału 2022 roku wynosiła ponad 1,7 tys. Co więcej, twórcy publikacji prognozują, iż liczba miejsc pracy w branży na koniec I kwartału 2023 przekroczy liczbę 430 tys. Jest to bardzo dobra wiadomość dla specjalistów z polskiego rynku, którzy zdobędą wówczas nowe możliwości rozwoju kariery.

Rynek nowoczesnych usług dla biznesu rozwija się w dynamicznym tempie. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, pracodawcy nie przestają tworzyć nowych stanowisk i inwestować w cenne kompetencje. Zdecydowanym atutem lokalnego sektora BSS są przyciągający inwestorów, wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści. Którzy z nich będą mogli liczyć na najciekawsze oferty pracy w najbliższym czasie?

Zmiany i nowe potrzeby

Na przestrzeni lat znacznej zmianie uległy procesy przeprowadzane na polskim rynku. Szczególnej transformacji została poddana m.in. ich złożoność. Obecnie działania te są o wiele bardziej profesjonalne i zyskowne. Dla przykładu, tworzone są centra kompetencji, tzw. centres of excellence, które nierzadko nadają tempo procesom, rozwijając je i zarządzając nimi w organizacjach. Warto dodać, iż polskie centra stały się kluczowymi podmiotami w strukturach wielu międzynarodowych firm. Zmiany te wpłynęły na rosnący popyt na pracowników z unikatowymi kompetencjami. Jak wynika bowiem z „Raportu płacowego 2023”, 91 proc. pracodawców z sektora BSS planuje prowadzić rekrutacje w 2023 roku.

Dostępne ścieżki kariery w BSS

Obecnie istnieje wiele atrakcyjnych możliwości rozwoju kariery na rynku nowoczesnych usług dla biznesu. Popularnymi obszarami są finanse i księgowość, IT, payroll i HR, marketing, zarządzanie łańcuchem dostaw oraz obsługa klienta.

Dostępne obecnie role są jednak dużo bardziej kompleksowe i zaawansowane niż jeszcze kilka lat temu. Ponadto duże zmiany obserwujemy na stanowiskach najwyższego szczebla – zarządczych i menedżerskich, na które coraz częściej zatrudniani są polscy, a nie zagraniczni profesjonaliści. Świadczy to o rosnącym zaufaniu firm do lokalnych ekspertów.

Nowym standardem i jednocześnie szansą dla specjalistów jest też coraz częstsze zwiększanie zakresu ich odpowiedzialności i decyzyjności. Wiąże się to z tworzeniem w polskich centrach funkcji regionalnych lub globalnych. Dla ambitnych i lubiących wyzwania osób może być to istotnym czynnikiem, zachęcającym do podjęcia pracy w sektorze usług dla biznesu.

Warto dodać, iż w przypadku powyższych stanowisk, do zwiększonej odpowiedzialności i dużej decyzyjności dochodzi również możliwość atrakcyjnego zarobkowania. Więcej o płacach na rynku BSS przeczytasz tutaj.

Ciekawe możliwości rozwoju oferowane są także na stanowiskach Project Managerów. Rola ta może być pełniona w różnych obszarach specjalizacyjnych oraz stwarzać okazję do wprowadzania nowych inicjatyw i współpracy z międzynarodowymi zespołami.

Należy nadmienić, iż niektóre organizacje z sektora praktykują pracę w pełni zdalną. Co za tym idzie, specjaliści z całej Polski mogą rozważyć nową ścieżkę kariery bez konieczności relokacji. Pod tym względem rynek BSS staje się coraz bardziej dynamiczny i wszechstronny.

Jakich kompetencji poszukują pracodawcy?

Jak wynika z „Raportu płacowego BSS 2023”, zdecydowana większość firm z branży w nadchodzących miesiącach planuje prowadzić rekrutacje. Kandydaci, którzy z pewnością mogą liczyć na ciekawe oferty to ci, którzy obok umiejętności specjalistycznych, związanych z określonym obszarem specjalizacyjnym, posiadają również rozwinięte kompetencje miękkie. Specyfika pracy w sektorze BSS niezmiennie sprzyja osobom komunikatywnym i otwartym, sprawnie funkcjonującym w dynamicznym środowisku, dla których istotny jest rozwój zawodowy. Kluczowa jest także znajomość języków obcych oraz gotowość do współpracy z międzynarodowymi filiami firmy.

Kandydatom przydatna będzie również tzw. zadaniowa strategia pracy, znajomość narzędzia PowerBI czy języków programowania. Dzięki takim technicznym umiejętnościom możliwe będzie wykorzystywanie nowoczesnych technologii w zarządzaniu procesami czy przeprowadzaniu badań. Warto jednak podkreślić, że wymagania wobec profilu idealnego kandydata zależą od stanowiska, na które prowadzona jest rekrutacja.

Dużą rolę w procesach rekrutacyjnych sektora BSS będzie odgrywać także doświadczenie kandydata i jego kwalifikacje zawodowe. W cenie będzie m.in. posiadanie certyfikatów Lean Six Sigma, ACCA lub CIMA.

Poznaj najnowsze trendy z sektora BSS. Pobierz Raport płacowy dla branży nowoczesnych usług dla biznesu.

Przygotowujesz się do rozmowy o pracę? Poznaj 4 mniej oczywiste pytania, które możesz usłyszeć od rekrutera.


Karolina Lis

Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

 

00

Job search

Szukaj pracy

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Nasze biura

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.