Blogs

​​​​​​​Rozwój w branży nowoczesnych usług dla biznesu

Jakie ścieżki rozwoju kariery oferuje rynek BSS?​​​​​​​

Karolina Lis

Polski sektor BSS stanowi dojrzały i ugruntowany obszar rynku. Wynika to z dynamicznego wzrostu, którego doświadczał przez ostatnie kilkanaście lat. Obecnie branża należy do jednych z najszybciej rozwijających się w Polsce i jak wynika z raportu ABSL, liczba centrów na koniec I kwartału 2022 roku wynosiła ponad 1,7 tys. Co więcej, twórcy publikacji prognozują, iż liczba miejsc pracy w branży na koniec I kwartału 2023 przekroczy liczbę 430 tys. Jest to bardzo dobra wiadomość dla specjalistów z polskiego rynku, którzy zdobędą wówczas nowe możliwości rozwoju kariery.

Rynek nowoczesnych usług dla biznesu rozwija się w dynamicznym tempie. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, pracodawcy nie przestają tworzyć nowych stanowisk i inwestować w cenne kompetencje. Zdecydowanym atutem lokalnego sektora BSS są przyciągający inwestorów, wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści. Którzy z nich będą mogli liczyć na najciekawsze oferty pracy w najbliższym czasie?

Zmiany i nowe potrzeby

Na przestrzeni lat znacznej zmianie uległy procesy przeprowadzane na polskim rynku. Szczególnej transformacji została poddana m.in. ich złożoność. Obecnie działania te są o wiele bardziej profesjonalne i zyskowne. Dla przykładu, tworzone są centra kompetencji, tzw. centres of excellence, które nierzadko nadają tempo procesom, rozwijając je i zarządzając nimi w organizacjach. Warto dodać, iż polskie centra stały się kluczowymi podmiotami w strukturach wielu międzynarodowych firm. Zmiany te wpłynęły na rosnący popyt na pracowników z unikatowymi kompetencjami. Jak wynika bowiem z „Raportu płacowego 2023”, 91 proc. pracodawców z sektora BSS planuje prowadzić rekrutacje w 2023 roku.

Dostępne ścieżki kariery w BSS

Obecnie istnieje wiele atrakcyjnych możliwości rozwoju kariery na rynku nowoczesnych usług dla biznesu. Popularnymi obszarami są finanse i księgowość, IT, payroll i HR, marketing, zarządzanie łańcuchem dostaw oraz obsługa klienta.

Dostępne obecnie role są jednak dużo bardziej kompleksowe i zaawansowane niż jeszcze kilka lat temu. Ponadto duże zmiany obserwujemy na stanowiskach najwyższego szczebla – zarządczych i menedżerskich, na które coraz częściej zatrudniani są polscy, a nie zagraniczni profesjonaliści. Świadczy to o rosnącym zaufaniu firm do lokalnych ekspertów.

Nowym standardem i jednocześnie szansą dla specjalistów jest też coraz częstsze zwiększanie zakresu ich odpowiedzialności i decyzyjności. Wiąże się to z tworzeniem w polskich centrach funkcji regionalnych lub globalnych. Dla ambitnych i lubiących wyzwania osób może być to istotnym czynnikiem, zachęcającym do podjęcia pracy w sektorze usług dla biznesu.

Warto dodać, iż w przypadku powyższych stanowisk, do zwiększonej odpowiedzialności i dużej decyzyjności dochodzi również możliwość atrakcyjnego zarobkowania. Więcej o płacach na rynku BSS przeczytasz tutaj.

Ciekawe możliwości rozwoju oferowane są także na stanowiskach Project Managerów. Rola ta może być pełniona w różnych obszarach specjalizacyjnych oraz stwarzać okazję do wprowadzania nowych inicjatyw i współpracy z międzynarodowymi zespołami.

Należy nadmienić, iż niektóre organizacje z sektora praktykują pracę w pełni zdalną. Co za tym idzie, specjaliści z całej Polski mogą rozważyć nową ścieżkę kariery bez konieczności relokacji. Pod tym względem rynek BSS staje się coraz bardziej dynamiczny i wszechstronny.

Jakich kompetencji poszukują pracodawcy?

Jak wynika z „Raportu płacowego BSS 2023”, zdecydowana większość firm z branży w nadchodzących miesiącach planuje prowadzić rekrutacje. Kandydaci, którzy z pewnością mogą liczyć na ciekawe oferty to ci, którzy obok umiejętności specjalistycznych, związanych z określonym obszarem specjalizacyjnym, posiadają również rozwinięte kompetencje miękkie. Specyfika pracy w sektorze BSS niezmiennie sprzyja osobom komunikatywnym i otwartym, sprawnie funkcjonującym w dynamicznym środowisku, dla których istotny jest rozwój zawodowy. Kluczowa jest także znajomość języków obcych oraz gotowość do współpracy z międzynarodowymi filiami firmy.

Kandydatom przydatna będzie również tzw. zadaniowa strategia pracy, znajomość narzędzia PowerBI czy języków programowania. Dzięki takim technicznym umiejętnościom możliwe będzie wykorzystywanie nowoczesnych technologii w zarządzaniu procesami czy przeprowadzaniu badań. Warto jednak podkreślić, że wymagania wobec profilu idealnego kandydata zależą od stanowiska, na które prowadzona jest rekrutacja.

Dużą rolę w procesach rekrutacyjnych sektora BSS będzie odgrywać także doświadczenie kandydata i jego kwalifikacje zawodowe. W cenie będzie m.in. posiadanie certyfikatów Lean Six Sigma, ACCA lub CIMA.

Poznaj najnowsze trendy z sektora BSS. Pobierz Raport płacowy dla branży nowoczesnych usług dla biznesu.

Przygotowujesz się do rozmowy o pracę? Poznaj 4 mniej oczywiste pytania, które możesz usłyszeć od rekrutera.


Karolina Lis

Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

 

00

Job search

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.