Blogs

5 porad na poprawę samopoczucia​​​​​​​

Jak zadbać o siebie w gorszym okresie?​​​​​​​

Agnieszka Pietrasik

Nie ulega wątpliwości, że każdy czasami zmaga się z gorszym okresem – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Często pojawia się on wraz z nastaniem jesieni, gdy krótsze i pochmurne dni powodują spadek motywacji i pogorszenie nastroju. Warto wówczas zadbać o siebie i podjąć kroki, które mogą poprawić Twoje samopoczucie. Poznaj 5 porad na walkę z jesienną chandrą.

Jeśli zauważasz, że ostatnio brakuje Ci motywacji do działania lub pogorszył się Twój nastrój, być może zmagasz się z jesienną chandrą. Choć jest to okres przejściowy, to warto wiedzieć, że możliwe jest zminimalizowanie jego skutków. W jaki sposób?

1. Aktywność fizyczna

Podejmowanie się aktywności fizycznych niesie za sobą wiele korzyści. Może okazać się dobrym rozwiązaniem również w przypadku jesiennej chandry. Nawet jeśli na początku będziesz odczuwać trudności z motywacją do działania, nie zniechęcaj się. Warto poświęcić chociaż kilkanaście minut dziennie na ruch – z czasem na pewno zauważysz poprawę swojego samopoczucia.

Ważne jest, aby wybrać taką aktywność, która będzie sprawiać Ci radość. Jeśli nie przepadasz za ćwiczeniem na siłowni, wybierz jogę lub pillates w domowym zaciszu. Nastrój może poprawić Ci również spacer lub wyjście na basen z bliskimi.

Pamiętaj, iż w zwiększaniu poziomu energii i zadowolenia niewątpliwie pomoże również zdrowa, zbilansowana dieta. Co więcej, jeśli zdecydujesz się przygotowywać posiłki samodzielnie w domu, być może zyskasz dodatkową satysfakcję, która pomoże Ci się uporać z jesienną chandrą.

2. Sen

Przeświadczenie, że sen jest dobry na wszystko, ma w sobie wiele prawdy. Odpowiada bowiem za regenerację całego organizmu, obniża poziom hormonu stresu i zwiększa zdolność do koncentracji. Co za tym idzie, ważne jest, aby zadbać o jakość swojego snu, szczególnie w okresie jesiennym.

Aby jak najlepiej wypocząć w nocy, ureguluj godziny snu według własnych potrzeb, unikaj długich drzemek w ciągu dnia oraz nie korzystaj z urządzeń elektronicznych w łóżku. Dzięki temu przyzwyczaisz swój organizm do zasypiania o danej porze. To z kolei wpłynie na zwiększenie poziomu energii na kolejny dzień.

3. Nauka czegoś nowego

Kolejnym sposobem na walkę z obniżoną produktywnością oraz złym nastrojem jest nauka czegoś nowego. Satysfakcja płynąca z doświadczania i poznawania może bowiem pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie i zmienić nastawienie na bardziej optymistyczne.

Zastanów się zatem, czego jeszcze nigdy nie próbowałeś/aś. Może to być zarówno nauka nowego języka czy gry na instrumencie, jak i projektowania grafik. Pamiętaj, iż nie musi być to aktywność związana z Twoją pracą. Im większą ciekawością i entuzjazmem wykażesz się w procesie nauki nowej rzeczy, tym większą będzie sprawiać Ci radość.

4. Pomoc innym

Możesz także spróbować poprawić swój nastrój uszczęśliwiając lub pomagając innym. Dla przykładu, zrób miłą niespodziankę swoim bliskim lub dołącz do grupy wolontariackiej. Dzięki temu nie tylko sprawisz komuś radość, ale również dobrze wykorzystasz czas, który w innym przypadku – mógłby upłynąć Ci powoli i w przygnębiającej aurze. Wdzięczność i szczęście innych osób z pewnością sprawią, że będziesz mieć więcej motywacji i siły do działania – w pracy, w domu czy w realizowaniu swoich pasji.

5. Autorefleksja

Może się również zdarzyć, że w jesiennym okresie brakuje Ci czegoś jeszcze poza aktywnością fizyczną, nowymi doświadczeniami czy jakościowym snem. Aby dowiedzieć się, czego obecnie potrzebujesz najbardziej, dokonaj autorefleksji. Jest ona bowiem doskonałym narzędziem do zwiększania samoświadomości. Ta z kolei może pomóc Ci w rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu właściwszych decyzji.

Pomocne w dokładnej autorefleksji mogą okazać się poniższe pytania. Odpowiadając na nie, pamiętaj o szczerości wobec samego/samej siebie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci pokonać gorszy okres.

• Co sprawia Ci radość? Co możesz zrobić dla siebie w najbliższym czasie?

• Czy jesteś zadowolony/a ze swojej obecnej pracy? Kiedy ostatnio pochyliłeś/aś się nad tym tematem? Dlaczego?

• Czy potrzebujesz obecnie wprowadzenia zmian do swojego życia zawodowego/prywatnego? Jeśli tak, co możesz zrobić już teraz?

• Czy po raz pierwszy doświadczasz jesiennej chandry? Jeśli nie, co pomagało Ci w jej zwalczaniu w przeszłości, a co było nieskuteczne?

Dzięki przeanalizowaniu powyższych kwestii być może lepiej zrozumiesz swoją aktualną sytuację. Prawdopodobnie będziesz również lepiej wiedział/a, jakie kroki należy podjąć, aby poradzić sobie z gorszym okresem.

Pamiętaj – jeśli gorszy nastrój będzie się utrzymywał, rozważ wizytę u coacha lub specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego.

W obliczu jesiennej chandry jest Ci ciężej wytrwać przy swoich postanowieniach? Przeczytaj, jak utrzymać zaangażowanie na drodze do sukcesu.

Doświadczasz przestoju w rozwoju kariery? Dowiedz się, jak wprowadzić pozytywne zmiany do swojego życia zawodowego.


Agnieszka Pietrasik

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Job search

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.