Blogs

Chcesz kontynuować pracę z domu?

Dowiedz się, jak argumentować swoją prośbę w rozmowie z szefem

Agnieszka Kolenda

Zasady dystansowania społecznego mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się pandemii wymusiły przejście na pracę zdalną na niespotykaną dotychczas skalę wśród wykwalifikowanych specjalistów na całym świecie. Chociaż zostało to wprowadzone jako tymczasowe rozwiązanie, wielu pracowników docenia korzyści płynące z pracy w domu i pragnie zachować elastyczność po powrocie do normalności.

Mimo że po powrocie do (nowej) normalności poziom elastyczności pracy prawdopodobnie nie będzie tak duży, jak w kryzysowym momencie, to skala zastosowania pracy zdalnej z pewnością nie powróci do stanu sprzed pandemii. Ostatnie doświadczenia i rozmowy z pracodawcami pokazują, że na rynku obserwowana jest większa akceptacja firm wobec rozwiązań pracy elastycznej.

W każdej organizacji podejście do pracy zdalnej będzie wyglądać inaczej – jedne firmy na stałe wdrożą takie zastosowanie na szeroką skalę, podczas gdy inne będą z niego korzystać okazyjnie. Dlatego jeśli chcesz kontynuować pracę z domu, należy przygotować odpowiednią argumentację. Do przełożonego musisz zwrócić się z gotowym planem, konkretnymi argumentami oraz otwartością na jego obawy. Poniżej znajdziesz wskazówki jak to zrobić.

Opracuj plan pracy z domu

W ciągu ostatnich miesięcy z pewnością stworzyłeś przestrzeń do pracy i z biegiem czasu wypracowałeś swój własny, skuteczny sposób na realizację zawodowych obowiązków w domu. Dzięki temu udało się zminimalizować czynniki rozpraszające uwagę, a tym samym zachować wysoką wydajność pracy. Miałeś również okazję poprawić swoje umiejętności zarządzania czasem, poznać narzędzia do wideo konferencji, nauczyć się współpracować w rozproszonym zespole i budować biznesowe relacje na odległość.

Przeczytaj, jak skutecznie pracować z domu. Praktyczne porady dla pracujących zdalnie

W trakcie okresu powszechnej pracy zdalnej udało się poznać swoje potrzeby i dostosować codzienne działania zawodowe do innej formy świadczenia pracy. Podejmując z przełożonym rozmowę o możliwości pracy zdalnej, skorzystaj ze zdobytej wiedzy i doświadczeń. Jasno przedstaw swoje sposoby na skuteczną pracę zdalną, najlepsze praktyki i opracowaną strategię. Warto również zapewnić przełożonego, że wszystkie początkowe trudności zostały pokonane i po Twojej stronie nie ma żadnych przeszkód, aby skutecznie wykonywać swoje zawodowe obowiązki zdalnie.

Dokonaj podsumowania swoich ostatnich osiągnięć

Przygotuj konkretne argumenty, np. sukcesy osiągnięte podczas pracy zdalnej. Pokazując przełożonemu, że jesteś w stanie z powodzeniem realizować zadania w trybie home office, zwiększasz szansę na osiągnięcie celu. Podczas rozmowy szef powinien zrozumieć, że Twoja wydajność utrzymuje się na takim samym poziomie – bez względu na formę świadczenia pracy.

Jak zarządzać swoim czasem pracy? Oto 10 wskazówek, jak robić to skutecznie.

Wiele osób uważa, że praca z domu przynosi dodatkowe, czasem niespodziewane korzyści. Przykładowo, brak rozpraszających rozmów może zwiększać produktywność lub tworzyć okoliczności do bardziej wnikliwych analiz. Zastanów się, jakie sam odczułeś korzyści w związku z pracą z domu oraz zbierz dane popierające Twoją tezę. Może to być procentowy wzrost wykonanej pracy, lepsze planowanie, szybsze tempo realizacji indywidualnych zadań, wyższe oceny klientów czy przyrost zamówień. Im więcej konkretów i informacji przekażesz przełożonemu, tym większe prawdopodobieństwo, że wysłucha Twojej prośby.

Skoncentruj się na korzyściach dla firmy

Po stworzeniu planu pracy z domu i przygotowaniu argumentów, kolejnym krokiem jest umówienie się na spotkanie z przełożonym, podczas którego przedstawisz swoją prośbę i argumentację. Poinformuj go wcześniej o temacie rozmowy, tak aby mógł się do niej przygotować i nie czuł się zaskoczony.

Podczas spotkania przedstaw swoją prośbę w sposób profesjonalny i szczery, prezentując argumenty na jej poparcie. W uzasadnieniu skoncentruj się nie tylko na sposobach, w jaki sam skorzystasz z możliwości pracy zdalnej, ale przede wszystkim na tym, jak może na tym zyskać firma. Nie mów wyłącznie o zaoszczędzonym czasie na dojazdach do pracy i możliwości spędzania więcej czasu z rodziną. Uzasadnij, że dzięki pracy zdalnej możesz pracować wydajniej, ponieważ nic Cię nie rozprasza.

Bądź elastyczny i przygotuj plan B

Zanim dojdzie do porozumienia, z pewnością trzeba będzie omówić kilka istotnych kwestii – również tych trudnych, wymagających otwartości obu stron. Spróbuj je przewidzieć, stawiając się w sytuacji swojego przełożonego i spójrz na swoją prośbę z jego perspektywy. Jakie mogą być jego potencjalne obawy?

Jednym z zastrzeżeń, z którym możesz się spotkać, jest brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami. Szef może mieć obawy, że na pracy zdalnej ucierpią relacje i przepływ informacji, co stanowi zagrożenie dla kultury organizacyjnej oraz biznesu. Choć budowanie relacji może być trudniejsze na odległość, to nie jest to niemożliwe. Jak pokazał czas pandemii, powszechna praca z domu, współpraca i narzędzia do wideo konferencji umożliwiły zespołom oraz firmom zachować kulturę organizacyjną, skutecznie współpracować oraz pozostawać w stałym kontakcie.

Kolejne zastrzeżenie może wynikać z faktu, że niektóre zadania są trudniejsze do wykonania na odległość. Jeśli zarządzasz ludźmi lub spędzasz dużo czasu na kontaktach ze współpracownikami i partnerami biznesowymi, kontynuowanie pracy wyłącznie z domu może nie być korzystne dla firmy. Przygotowując się do rozmowy, warto opracować plan, który pogodziłby oczekiwania Twoje i przełożonego. Plan może zakładać, że podczas pracy zdalnej będziesz korzystać z narzędzi do wideo konferencji i organizować regularne wirtualne spotkania z zespołem, a do biura będziesz przychodzić na rozmowy, w których musisz wziąć udział osobiście. Może warto rozważyć też inne opcje? Możesz zasugerować pracę zdalną w niepełnym wymiarze (np. 3-4 dni w tygodniu), co pozwoli częściowo zaspokoić Twoje potrzeby, a jednocześnie regularna obecność w biurze ułatwi utrzymywanie kontaktu ze współpracownikami i omawianie istotnych spraw w tradycyjny, bardziej bezpośredni sposób.

Należy się spodziewać, że przełożony będzie potrzebował czasu na rozważenie Twojej propozycji. Bądź przygotowany do dalszej dyskusji na ten temat i nie zapominaj, że udane negocjacje wymagają otwartości i elastyczności. Taka postawa jest niezbędna do wypracowania rozwiązania, które odpowie na potrzeby obu stron.

 

Potrzebujesz więcej porad, jak pracować z domu, reagować na zachodzące zmiany oraz budować karierę w trakcie i po pandemii? Skorzystaj z naszych bezpłatnych poradników! Jeśli zarządzasz zespołem, więcej praktycznych porad znajdziesz tutaj.


Agnieszka Kolenda

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Job search

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.