Blogs

Consulting na start kariery w finansach

3 zalety rozpoczęcia kariery w branży konsultingowej

Karierę w finansach warto zaplanować już na etapie studiów. Do wyboru są trzy główne obszary, w których przyszły finansista może rozważyć zdobywanie doświadczeń zawodowych: księgowość, controlling oraz consulting. Rozpoczęcie pracy w działach księgowości lub controllingu, przy wyraźnych preferencjach co do skoncentrowania się na jednym z tych obszarów, może zdeterminować kierunek rozwoju dalszej kariery zawodowej. Co natomiast daje praca w consultingu i czy warto ją rozważyć jako pierwszy krok w karierze? 

Do najbardziej rozpoznawalnych firm consultingowych na rynku należą spółki z tzw. Wielkiej Czwórki, czyli cztery największe firmy zajmujące się audytem finansowym przedsiębiorstw – EY, Deloitte, KPMG oraz PwC. Jako globalne podmioty oferują swoim pracownikom rozwój w różnych obszarach merytorycznych, m. in. w audycie sprawozdań finansowych, doradztwie transakcyjnym, podatkowym lub przeciwdziałaniu przestępczości finansowej. Dołączając do jednej z globalnych firm consultingowych można zdobyć nie tylko szeroką wiedzę merytoryczną, ale również rozwinąć istotne w dalszej pracy kompetencje miękkie. Duże możliwości czekają na kandydatów także w mniejszych firmach doradczych, gdzie różnorodność projektów i obowiązków przekłada się na szybki rozwój i poszerzanie wiedzy. 

INŻYNIERIA FINANSOWA

Praca w consultingu wiąże się ze zdobywaniem i konsekwentnym poszerzaniem wiedzy merytorycznej z obszaru rachunkowości przedsiębiorstw. Pozwala zrozumieć procesy w organizacji i to, w jaki sposób ujmowane są w aspekcie finansowym. Warto wspomnieć, że każda z firm posiada własną metodologię działania, która pozwala utrzymać jednolite standardy pracy. 

Globalne firmy z branży consultingowej oferują pracownikom pakiety szkoleń i warsztatów, które pozwalają na stałe aktualizowanie wiedzy merytorycznej oraz zdobywanie nowych umiejętności, np. w obszarze zarządzania projektami. Co więcej, partycypują lub w pełni finansują proces pozyskiwania wartościowych kwalifikacji, np. ACCA czy tytułu Biegłego Rewidenta. 

RÓŻNORODNOŚĆ BRANŻ

Pracując w consultingu otrzymuje się możliwość współpracy z klientami z różnych branż. Dywersyfikacja sektorów pozwala na poznanie wielu obszarów merytorycznych i tego, jak specyfika branży przekłada się na charakterystykę zagadnień finansowo-księgowych. Oczywiście w dłuższej perspektywie pojawia się także opcja wyspecjalizowania w konkretnym sektorze rynku, która daje możliwość pogłębienia wiedzy eksperckiej z danego obszaru. 

Warto dodać, że praca w consultingu to praca w środowisku międzynarodowym, która często oznacza działanie na rzecz klientów reprezentujących uznane na rynku firmy. Umożliwia również stałe doskonalenie znajomości języka angielskiego. 

UMIEJĘTNOŚCI MIĘKKIE

Zatrudnienie w consultingu narzuca określony rygor pracy, który ma szansę zaprocentować w dalszym życiu zawodowym. Kluczowe umiejętności miękkie, które można rozwinąć lub wykształcić od podstaw to, m. in. szybkie uczenie się i przyswajanie informacji, zarządzanie projektami (często kilkoma jednocześnie), organizacja pracy, efektywna komunikacja – zarówno w zespole, jak i z klientem zewnętrznym, oraz umiejętność prezentacji. Zatrudnienie w doradztwie finansowym jest zajęciem intensywnym, stale motywującym do dalszego rozwoju i zdobywania wiedzy. Uczy elastyczności, łatwości w przystosowywaniu się do dużej dynamiki pracy i zorientowania na cel. Praca w consultingu buduje mocne kwalifikacje zawodowe i interdyscyplinarną wiedzę. Wiąże się również z prestiżem, który niejako przynależy do osób z doświadczeniem w globalnych firmach doradczych. Mocna baza merytoryczna pozyskana w trakcie pracy jest bardzo dobrym punktem wyjścia do dalszego rozwoju kariery – zarówno w obszarze księgowości, jak i controllingu. Dlatego warto rozważyć consulting jako pierwszy krok w budowaniu ścieżki zawodowej w finansach. Autor:
 
 
Justyna Szczerek, Business Manager w Hays Poland
00

Job search

Szukaj pracy

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Nasze biura

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.