Blogs

Doświadczenia kandydata w rekrutacji zdalnej

Na co powinna zwrócić uwagę rekrutująca firma?

Katarzyna Skorupska

W wyniku pandemii wiele firm przeniosło realizację różnorodnych procesów biznesowych do przestrzeni wirtualnej. Wyjątkiem pod tym względem nie były zadania wykonywane w ramach strategii zatrudnienia, m.in. poszukiwanie nowych pracowników. Rekrutacje prowadzone zdalnie na dobre zagościły w wielu firmach i przestały być nowością dla kandydatów. Chociaż procesy prowadzone online niosą za sobą korzyści, to wymagają też zwrócenia uwagi na dodatkowe kwestie.

Rekrutacja zdalna idzie w parze z dodatkowymi korzyściami, takimi jak elastyczność, szybkość procesu czy bezpieczeństwo w obliczu pandemii. Nie jest jednak pozbawiona wyzwań. W rekrutacji online trudniej zbudować relację z kandydatem, dlatego też duże znaczenie ma pierwsze wrażenie. Wiele wskazuje na to, że ta forma rekrutacji zostanie z nami również po pandemii, więc bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie całego procesu i zadbanie o tzw. candidate experience. Jak przedstawić firmę w jak najlepszym świetle i zadbać o pozytywne wrażenia kandydata?

Przeczytaj więcej o tym, jak kształtować pozytywne doświadczenia kandydatów.

Najważniejsza komunikacja

Pracodawcy rekrutujący zdalnie powinni przede wszystkim zadbać o odpowiednią komunikację. Warto wcześniej przekazać kandydatom wszystkie dane odnośnie procesu, co nie odbiega od standardów obowiązujących w rekrutacjach prowadzonych w tradycyjnej formie. Kandydaci cenią sobie szczegółowe informacje o tym, jak będzie wyglądał cały proces, z ilu i jakich etapów będzie się składał, czego mogą spodziewać się w trakcie rekrutacji i jak się do niej przygotować. W przypadku rekrutacji online bardzo ważne jest też przedstawienie technicznych aspektów zdalnej rozmowy, a przede wszystkim – czy są jakieś wymagania sprzętowe, za pośrednictwem jakiego programu odbędzie się spotkanie oraz w jaki sposób kandydat może do niego dołączyć.

Należy pamiętać, że rekrutacja zdalna może wiązać się z większym napięciem, gdyż obok standardowych obaw towarzyszących rozmowie w sprawie pracy (np. czy uda mi się dobrze zaprezentować swoje kompetencje), pojawia się stres związany z ewentualnymi problemami technicznymi, które mogą uniemożliwić przeprowadzenie spotkania. Przekazanie wszystkich informacji przed rozmową pozwoli zwiększyć komfort kandydata i zmniejszyć poziom odczuwanego stresu.

Komfortowe warunki

Wszystkie detale w trakcie zdalnej rekrutacji również mają znaczenie, jednak w warunkach domowych łatwo jest o nich zapomnieć. Wiele na ten temat mówi się w kontekście kandydatów, natomiast zadbanie o komfortowe i profesjonalne warunki do spotkania online powinny znaleźć się również na liście pracodawcy prowadzącego rozmowę. Dobrze jest wcześniej przygotować odpowiednie miejsce i ubiór, sprawdzić oświetlenie, zadbać o to, aby nikt nie przeszkodził w trakcie spotkania.

Warto również wcześniej przetestować platformę za pomocą której będziemy przeprowadzać rozmowę i upewnić się, że nie występują problemy techniczne – zwłaszcza, jeśli wcześniej nie prowadziliśmy tego typu rozmów. Należy również pamiętać o wyłączeniu powiadomień z różnych aplikacji, komunikatorów oraz skrzynki mailowej, które mogą nas rozpraszać.

Plan spotkania

Rozpoczynając rozmowę rekrutacyjną należy upewnić się, że wszyscy uczestnicy się widzą i dobrze słyszą. Po przywitaniu oraz zaprezentowaniu oferty warto przedstawić również agendę spotkania. W trakcie samej rozmowy ważne jest, aby skupić uwagę na rozmówcy. Kandydaci zauważają, kiedy współrozmówcy nie poświęcają im swojej pełnej uwagi – zerkają na coś z boku lub odpisują na maila. Warto też uprzedzić kandydata, jeśli w trakcie rozmowy będziemy robić notatki. W przeciwnym wypadku może mieć poczucie, że osoba prowadząca rekrutację nie jest zainteresowana rozmową i zajmuje się czymś innym.

Na koniec rekrutacji warto upewnić się, czy wszystko jest jasne i nie ma dodatkowych pytań. Dobrą praktyką jest również poinformowanie kandydata, kiedy może spodziewać się informacji zwrotnej oraz podziękować za udział w rozmowie.

Potrzebujesz wsparcia w realizacji procesów rekrutacyjnych? Sprawdź, jak możemy pomóc!


Katarzyna Skorupska

Lead Recruitment Partner w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Job search

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.