Blogs

Gap year a budowanie kariery

Co przerwa oznacza dla kariery?

Na pytanie o przebieg kariery i to, co działo się między zatrudnieniem u jednego pracodawcy, a podjęciem współpracy z inną firmą, rekruterzy coraz częściej słyszą od kandydatów określenie „gap year”. Dotyczy ono niekoniecznie dwunastu miesięcy, ale przerwy między etapami drogi zawodowej – zarówno po studiach, z powodów rodzinnych, jak również w okresach pomiędzy współpracą z różnymi pracodawcami.

W krajach anglosaskich gap year jest tradycją dla absolwentów. To rok przerwy, podczas której młody człowiek ma dowiedzieć się, co chce robić w dorosłym życiu. Najczęściej na taki krok decydują się absolwenci prestiżowych uczelni, którzy zanim podejmą pierwsze doświadczenie zawodowe, świadomie decydują się na podróżowanie. W Polsce część absolwentów (i ich rodziców) obawia się, że będzie to strata czasu, natomiast pozostali upatrują w takim rozwiązaniu możliwości zdobycia kompetencji, pozwalających na dobry start w zawodowe życie. 

Kilka lub kilkanaście miesięcy bez pracy to jednak rozwiązanie nie tylko dla absolwentów. Przybywa osób posiadających doświadczenia zawodowe, które decydują się na przerwę w karierze. Gap year ma coraz więcej twarzy, a w sieci z łatwością można odnaleźć organizacje, które zachęcającą do wzięcia udziału w zorganizowanych wolontariatach i proponują wyjazdy do wielu krajów, także trzeciego świata.

DYSTANS I MOTYWACJA

Jak na lukę w karierze patrzą pracodawcy? Dla większości przerwa sama w sobie nie stanowi problemu. Kluczowa pozostaje motywacja do wyjazdu oraz przekonanie, że zdobyte przez ten czas umiejętności pomogą w realizacji przyszłych zawodowych obowiązków. 

Powodów do decyzji o przerwie w pracy jest wiele. Młodzi ludzie często decydują się na wyjazdy w celach zarobkowych. Przez kilkanaście miesięcy zbierają fundusze na studia i zastanawiają się nad kierunkiem dalszego kształcenia. Z kolei absolwenci studiów wyższych najczęściej traktują gap year jako czas, kiedy chcą utwierdzić się w przekonaniu, że obrana droga zawodowa jest właściwa. Jeszcze inną motywację mają osoby, które intensywnie pracują, najczęściej przy wymagających projektach. Dla nich niezwykle ważny jest odpoczynek i czas na zastanowienie się nad kontynuacją kariery. 

Korzyści płynących z przerwy w karierze jest wiele i warto je podkreślić na rozmowie rekrutacyjnej. Z pewnością warto powiedzieć o nabranym dystansie i o wpływie zdobytych doświadczeń na życie zawodowe. Przebywając w innym otoczeniu przez dłuższy czas, na wiele kwestii zaczynami patrzeć inaczej. To również czas, w którym próbujemy nowych rzeczy, poznajemy ludzi, nabywamy umiejętności. Dla potencjalnego pracodawcy bardzo pozytywna jest świadomość, że ma przed sobą kandydata z energią do pracy, przemyślanym planem na siebie i świeżym spojrzeniem na kolejne etapy życia zawodowego.

NIEPOKÓJ I ZAUFANIE

Co jednak z pracodawcami, których niepokoi przerwa w karierze kandydata? Warto wiedzieć, że takie obawy związane są najczęściej z brakiem zaufania do osoby, która ceni sobie przerwy w pracy oraz niepewnością co do powodzenia długofalowej współpracy. Rozumiejąc ten niepokój, można zaprezentować odpowiednią postawę oraz podać merytoryczne argumenty. Z pewnością dobrze jest mówić o swojej motywacji do wyjazdu i powodach, które stały za podjęciem takiej decyzji. Ogromne znaczenie ma przebieg tych miesięcy oraz zdobyte doświadczenia – nie tylko te istotne z perspektywy kariery zawodowej.

Przerwa w karierze, która niesie za sobą interesujące historie, ale też wskazuje wartościowe cechy, umiejętności i wartości kandydata oraz jego sposób myślenia i rozwiązywania problemów – może stać się cenna dla pracodawcy. Odpowiednio umotywowana luka oraz wartość, jaką do firmy wnoszą osoby ze świeżym spojrzeniem to z pewnością powody, które przybliżają pracodawcę do podjęcia decyzji współpracy. Warto o tym po prostu mądrze opowiedzieć.

 

Alicja Kujawska, Consultant, Hays Poland

00

Job search

Szukaj pracy

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Nasze biura

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.