Blogs

Jak dobrze wykorzystać okres próbny?

5 kroków, aby związać się z firmą na dobre

Okres próbny w nowej pracy bywa stresującym czasem. Z jednej strony pracownik obawia się, czy nowe miejsce zatrudnienia i zakres obowiązków okażą się atrakcyjne, z drugiej zaś – jest niepewny, jak pracodawca oceni efekty jego pracy na nowym stanowisku. Okres próbny jest jednak korzystny dla obu stron. Weryfikuje dopasowanie pracownika do organizacji, ale również daje nowozatrudnionemu szansę na ocenę, czy praca w firmie gwarantuje mu satysfakcję i długofalowy rozwój.

1. Zrób dobre pierwsze wrażenie

Pamiętaj, że pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Zadbaj więc, aby w pierwszym dniu pracy dobrze się zaprezentować. Nie spóźnij się, załóż strój spójny ze standardami obowiązującymi w firmie, bądź otwarty i życzliwy dla nowych współpracowników. Warto pamiętać, że sposób, w jaki zostaniesz odebrany pierwszego dnia, może wpłynąć na postrzeganie Twojej osoby w dalszej perspektywie. Nawet jeśli odczuwasz silny stres, to staraj się uśmiechać i wprawić w dobry nastrój. Pozytywne nastawienie i otwarta postawa z pewnością zostaną docenione przez nowe otoczenie.

2. Patrz, słuchaj i pytaj

Okres próbny to doskonały czas na wnikliwą obserwację nowego środowiska zawodowego. Uważnie patrz i słuchaj, co robią i mówią Twoi współpracownicy, a w razie niejasności zadawaj pytania i nie wahaj się prosić o pomoc. Osoba, która wykazuje zainteresowanie życiem firmy, udowadnia tym swoje zaangażowanie i chęć stania się jego częścią. Słuchaj aktywnie, notuj przydatne informacje, gromadź wiedzę i czerp z doświadczeń współpracowników. Zaproszony do dyskusji na początku staraj się bardziej obserwować niż dominować nad rozmówcami. Dziel się przemyśleniami, ale nie narzucaj swoich racji. W przypadku konstruktywnych uwag, przyjmuj je z pokorą i staraj wcielić w życie.

3. Wykaż się inicjatywą

Uważna obserwacja otoczenia i płynące z niej wnioski pomogą samodzielnie odpowiedzieć na część pojawiających się pytań. Staraj się we własnym zakresie dochodzić do pewnych rozwiązań, korzystaj ze zdobytej wiedzy i praktyki, a w razie braku pewności – pytaj. Wykazywanie inicjatywy jest zazwyczaj dobrze postrzegane przez pracodawcę, więc nie bój się dzielić swoimi pomysłami. Pamiętaj jednak, że podczas okresu próbnego zdecydowanie nie warto pokazać się jako „rewolucjonista”, który z premedytacją ignoruje dotąd wypracowane przez organizację zasady lub na każdym kroku próbuje proponować ulepszenia. Zadbaj o balans między „starym” a „nowym”, nawet jeśli Twoje pomysły wydają się lepsze od obowiązujących rozwiązań.

4. Dbaj o atmosferę

Organizacja to ludzie, dlatego warto zatroszczyć się o pozytywne relacje ze współpracownikami. Staraj się poznać swoich nowych kolegów i koleżanki, ich styl komunikacji i pracy. Bądź taktowny i otwarty na dialog, chętnie wymieniaj się informacjami. Atmosfera istotnie wpływa na komfort pracy, a także na satysfakcję. Wypracowując sobie opinię o współpracownikach bazuj wyłącznie na faktach, które sam stwierdzisz. Nie angażuj się w potencjalne konflikty i unikaj ferowania wyroków.

5. Proś o informację zwrotną

Bądź otwarty na konstruktywną krytykę. Co pewien czas, np. raz w miesiącu, zapytaj szefa i współpracowników w zespole, czy mają jakieś uwagi odnośnie jakości Twojej pracy. Ustal, co robisz dobrze, a co wymaga poprawy. Informacja zwrotna pomoże wprowadzić niezbędne zmiany do codziennego funkcjonowania. Udowodnisz też, że zależy Ci, aby jak najlepiej realizować obowiązki. W ten sposób unikniesz powielania błędów i będziesz mieć czas na usprawnienie swojego działania.

Przedłużenie rozmowy kwalifikacyjnej

Niektórzy są zdania, że okres próbny to kontynuacja rekrutacji. Warto ustalić z nowym pracodawcą do czego się zobowiązujesz i co powinieneś osiągnąć w trakcie pierwszych miesięcy zatrudnienia. Jest to swojego rodzaju obietnica, która będzie podlegać weryfikacji i stanie się istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję o zaprzestaniu lub kontynuacji współpracy. Weź też pod uwagę swoją perspektywę – sprawdź, czy organizacja wywiązała się ze wszystkich deklaracji poczynionych podczas rekrutacji. Zastanów się, czy kultura organizacyjna realizuje w praktyce komunikowane wartości i czy jest dla Ciebie korzystnym miejscem do pracy i rozwoju.

Okres próbny to doskonała okazja do poznania organizacji i sprawdzenia, czy pierwsze miesiące pracy dają perspektywę dalszego rozwoju zawodowego. To również świetny sposób na to, aby utwierdzić nowego pracodawcę w przekonaniu, że wybrał odpowiednią osobę na właściwe miejsce.

Autor: Justyna Szczerek, Business Manager w Hays Poland
00

Job search

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.