Blogs

Jak dobrze wykorzystać okres studiów?

Zwiększ swoje szanse na zdobycie ciekawej pracy

Studia to przede wszystkim czas na rozwój, zdobywanie doświadczeń i poszerzanie horyzontów. Im bliżej uzyskania dyplomu, tym poważniejsze stają się jednak myśli o karierze zawodowej. Nawet najpilniejsi studenci nie mają dziś gwarancji zdobycia satysfakcjonującej pracy. I choć pracodawcy są otwarci na młodych – oferują szkolenia i wiele okazji do nabycia umiejętności – to o lepszy debiut na rynku pracy warto zatroszczyć się dużo wcześniej. Podczas studiów można zwiększyć swoje szanse na zawodowy sukces i zadbać o swoją pozaakademicką karierę. Z jakich możliwości dobrze jest skorzystać?

1. Staże i praktyki

Praktyki są dziś obowiązkową częścią programów studiów. Nie warto traktować ich bezrefleksyjnie jako kolejną pozycję na liście zadań dzielących od uzyskania dyplomu. Poszukując miejsca odbycia praktyk warto więc poszukać odpowiedniej organizacji, dopasowanej do indywidualnych oczekiwań oraz planów zawodowych. Podczas stażu można zaprezentować swój profesjonalizm, ale też czerpać cenną wiedzę i doświadczenia – obserwować, zadawać pytania, analizować procesy i słuchać innych. Słuchanie jest o tyle ważne, że zwykle ciężko nam dostrzec własne błędy czy braki kompetencyjne, a dzięki konstruktywnej opinii opiekunów praktyk, wiele można poprawić. Dobrym pomysłem jest też wychodzenie z własną inicjatywą i pomysłami. Kreatywność jest w cenie.

2. Koła naukowe i organizacje studenckie

Studia to świetna okazja do poznawania ludzi i budowania sieci kontaktów, które mogą okazać się niezwykle cenne również po zakończeniu nauki. Dobrze jest poza otoczeniem osób ze swojej grupy ćwiczeniowej nawiązywać nowe znajomości np. w organizacjach studenckich, kołach naukowych, zespołach artystycznych czy sportowych. Nowe środowisko pozwala przełamać wiele barier, nauczyć się budowania relacji i zdobyć doświadczenia, o których warto będzie wspomnieć w CV.

3. Programy studenckie

Programy wymiany studentów, takie jak Erasmus+ i Most cieszą się ogromną popularnością i nie trzeba ich nikomu przedstawiać. Warto zorientować się, co oferuje Twoja uczelnia. Wymiana studencka to nie tylko cenne doświadczenia i ciekawy wpis w CV, ale przede wszystkim możliwość doskonalenia siebie. Wybierając kierunek wyjazdu dobrze jest zorientować się w pełnej ofercie uczelni i porozmawiać z uczestnikami poprzednich edycji programu. Inną propozycją są wyjazdy wakacyjne dla studentów organizowane poza uczelnią, np. Work & Travel czy IECenter. To z kolei ogromna szansa na praktyczną poprawę znajomości języka obcego, zdobycie doświadczeń i przygodę życia, ale także rozwój w interesującej nas branży.

Co gap year oznacza dla kariery zawodowej? Przeczytaj! 

4. Praktyczne umiejętności

Trudno jest opanować język obcy ograniczając się wyłącznie do obowiązkowych lektoratów. Najlepszym sposobem na podniesienie swoich kompetencji językowych jest wyjazd za granicę. Jeśli nie możesz wyjechać na Erasmusa, to alternatywą może być podjęcie się roli opiekuna zagranicznych studentów przyjeżdżających do Polski na wymianę. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym – obok rozrywki można bowiem zadbać o swoje umiejętności komunikacyjne i poszerzyć horyzonty kulturowe. Dobrym pomysłem są też kursy językowe z native speakerami.

Dowiedz się, jakie są 4 kompetencje miękkie przyszłości.

Podczas studiów można zatroszczyć się nie tylko o swoją znajomość języków obcych. Działalność w organizacjach i stowarzyszeniach studenckich pozwala w praktyczny i przyjemny sposób rozwijać szereg kompetencji w ramach konferencji, szkoleń i warsztatów. Jedną z bardziej znanych organizacji studentkach jest AIESEC, a tego typu zrzeszeń studentów jest w Polsce kilkadziesiąt, dlatego warto poszukać najlepiej dopasowanego do indywidualnych oczekiwań.

5. Zabawa i nauka

Studia to wyjątkowy czas wkraczania w dorosłość, poznawania ludzi i zabawy. Wspomnienie życia studenckiego bardzo często zostaje w pamięci na całe życie. Warto jednak pamiętać, że studia to również czas na zdobycie wiedzy niezbędnej do późniejszej pracy zawodowej. To najlepszy moment na odkrywanie, korzystanie z pojawiających się możliwości oraz rozwój osobisty – czytanie książek i magazynów, udział w targach pracy, spotkaniach z rekruterami i ekspertami branży, a także obserwowanie autorytetów – zwłaszcza w mediach społecznościowych. Ciekawym doświadczeniem jest odkrycie ścieżki kariery Prezesów firm często pokazanych na portalach branżowych. Zdobyta już w trakcie studiów wiedza, umiejętności, uzyskane certyfikaty i poznane języki obce, pozostają na zawsze Twoje.

6. Media społecznościowe

Już podczas studiów warto zaistnieć w mediach społecznościowych o charakterze zawodowym, takich jak LinkedIn, GoldenLine czy serwisach ukierunkowanych na daną grupę zawodową, jak GitHub dla programistów. Przy okazji social mediów, dobrze też zwrócić uwagę na treści prezentowane na Facebooku czy Instagramie, ponieważ tam także obecni są pracodawcy i rekruterzy.

Przeczytaj, jak dobrze korzystać z mediów społecznościowych o profilu zawodowym.

Brak doświadczenia zawodowego nie ma znaczenia – zamiast tego można podkreślić otwartość na propozycje zawodowe i wskazać obszary swoich zainteresowań. Zawodowe media społecznościowe to świetne narzędzia do budowania sieci kontaktów, dołączenie do grup zainteresowań i pokazanie się rekruterom.

Aktywność w trakcie studiów – odbycie stażu czy praktyki, przynależność do koła naukowego bądź organizacji studenckiej, troska o swoje umiejętności i kompetencje – to zdecydowanie dobry przepis na udany debiut na rynku pracy. Dla pracodawców młode osoby, które nie posiadają jeszcze historii zatrudnienia, ale mogą pochwalić się zdobytymi w inny sposób doświadczeniami, to bardzo obiecujący kandydaci. Absolwenci posiadający przemyślaną strategię swojego rozwoju oraz poszukiwania pracy, mają realne szanse na znalezienie wymarzonego pracodawcy i szybkie osiągnięcie pierwszych zawodowych sukcesów. Warto już teraz nastawić się na działanie i zbudować swój pierwszy plan kariery. 

Autor: Luiza Gąszczyk, Consultant w Hays Poland

00

Job search

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.