Blogs

Jak pogodzić pracę i czasochłonne hobby?

Przepis na work-life balance

Od pewnego czasu koncepcja work-life balance stopniowo zyskuje na popularności. Znalezienie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym jest niezwykle istotne dla rosnącej rzeszy profesjonalistów. Stąd też wiele osób, obok pracy zawodowej, ogromną część czasu wolnego poświęca czasochłonnym pasjom. Jednak doba niezmiennie ma tylko 24 godziny. Jak to pogodzić? Satysfakcja w pracy jest niezwykle istotna w karierze – chcemy wykonywać kreatywne zadania i radzić sobie z nowymi wyzwaniami. Jest to niezbędny składnik zadowolenia z wykonywanego zawodu. Jednak satysfakcja jest również ważna w życiu prywatnym. Coraz chętniej poświęcamy czas różnego rodzaju pasjom, również tym czasochłonnym i wymagającym wiele uwagi. Pogodzenie pracy i hobby bywa trudne, ale nie jest niemożliwe. Przede wszystkim należy się zastanowić, jak być wielozadaniowym i skutecznym w pracy, a jednocześnie rozwijać wymagające hobby. Jak pokazuje moje osobiste doświadczenie, można działać na najwyższych obrotach, być pełnym optymizmu i realizować swoje cele krok po kroku.

Od kilku lat pracuję w Hays i jako konsultant ds. rekrutacji na co dzień zajmuję się poszukiwaniem kandydatów na różnorodne stanowiska w obszarze Business Services. Natomiast po pracy jestem biegaczką – moją pasją są biegi górskie. Na swoim koncie posiadam liczne starty w biegach na długich dystansach jak 60, 70 czy nawet 80 km, a w roku 2018 wywalczyłam Wicemistrzostwo Polski w biegu górskim na dystansie ultra oraz reprezentowałam nasz kraj podczas Mistrzostw Świata w Długodystansowym Biegu Górskim. Przygotowania do tego typu biegów są czasochłonne i wiążą się z codziennymi treningami i dużym zaangażowaniem. Mimo to realizuję się zawodowo, pracując w pełnym wymiarze godzinowym. Jaki jest przepis na sukces? 

1. OKREŚL SWOJE CELE

Nie ulega wątpliwości, że tym co zdecydowanie ułatwia łączenie wielu obowiązków, jest sprecyzowanie celów, które chcemy osiągnąć na polu zawodowym oraz prywatnym. Aby je określić, warto przeanalizować swoje obowiązki i zamierzenia, a następnie wyszczególnić zadania, na których realizacji będziemy się szczególnie skupiać. Kluczowe jest opieranie pracy o jasno określone, długo- i krótkoterminowe cele. Pozwala to podzielić drogę do sukcesu na etapy, co z kolei ułatwia kontrolę naszej wydajności. W bieganiu również wybieram 2-3 starty w sezonie, które są dla mnie najważniejsze i cały roczny plan treningowy podporządkowuję przygotowaniu do tych konkretnych zawodów. Pozostałe starty traktuję jako przygodę, w której zdobywam cenne biegowe doświadczenie i najzwyczajniej poświęcam czas temu, co sprawia mi radość.

2. SKUTECZNIE WYKORZYSTAJ CZAS

Bardzo pomocne w łączeniu pracy oraz pasji jest pełne wykorzystanie czasu, który przeznaczamy na aktywność zawodową i pozostałe zainteresowania. Będąc w pracy powinniśmy być skupieni i skoncentrowani wyłącznie na obowiązkach zawodowych. Niezwykle istotne jest określenie najważniejszych zadań, bez realizacji których nie możemy wyjść z biura – to właśnie na nich powinniśmy się szczególnie koncentrować. Przydatne jest również stałe podnoszenie zawodowych kwalifikacji, ponieważ nabyta wiedza i umiejętności, wpływają na szybkość i skuteczność podejmowanych działań. Z kolei poświęcając czas i uwagę swojemu hobby, należy się w pełni skoncentrować na aktywnościach i poszerzaniu wiedzy z tej dziedziny. Pełne zaangażowanie w oba obszary, lecz wyłącznie w czasie im przeznaczonym, przynosi pożądane efekty oraz poczucie spełnienia i satysfakcję. Dzięki temu zyskujemy również czas na inne aktywności.

3. PLANUJ DZIALANIA

Nawyk systematycznego planowania działań jest niezwykle użyteczny, bez względu na obszar życia, którego dotyczy. Dotychczas pracę na pełen etat łączyłam z 6 kilkugodzinnymi treningami w tygodniu. Obecnie liczba treningów się zwiększa, co tworzy kolejne wyzwanie organizacji czasu. Przygotowanie miesięcznego, tygodniowego, a nawet dziennego planu pozwala na skuteczne zarządzanie czasem i realizację kolejnych zadań. Wiedza, w które dni muszę odbyć trening, kiedy wyjeżdżam na zawody, kiedy uczestniczę w ważnym spotkaniu z klientem czy odbywam szkolenie, ułatwia ustalenie priorytetu zawodowych obowiązków oraz prywatnych zobowiązań.

4. DBAJ O RELACJE I ODPOCZYNEK

Przy tak intensywnym systemie funkcjonowania, niezwykle ważne jest wsparcie innych ludzi. Komfortowa atmosfera pracy oraz dobre relacje z przełożonymi pozytywnie wpływają na zaangażowanie i motywację do działania. Świadomość, że współpracownicy wspierają nas w rozwoju pasji i cieszą się z naszych osiągnięć nastawia nas pozytywnie. Nie należy zapominać o spędzaniu czasu z rodziną i znajomymi. Szczególne znaczenie w utrzymaniu pozytywnych relacji jest informowanie bliskich o naszych planach i celach oraz chociaż częściowe angażowanie ich w nasze hobby. Zainteresowanie rodziny i przyjaciół bez wątpienia pozytywnie wpływa na motywację. Ogromne znaczenie ma również odpoczynek i relaks. Najważniejszą zasadą jest przeznaczenie odpowiedniej ilości godzin na sen – nawet kosztem innych zobowiązań. To niezwykle istotne w długoterminowej perspektywie zdrowia i jakości życia.

Najważniejszą kwestią w łączeniu pracy zawodowej oraz pasji jest czerpanie z nich obu satysfakcji i zadowolenia. Szanujmy swój czas i poświęcajmy go na rzeczy, które szczerze nas interesują.

 

Autor: Katarzyna Solińska, Recruitment Partner w Hays Poland

00

Job search

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.