Blogs

Jak przygotować się do wideo rozmowy rekrutacyjnej?

Kluczowe aspekty rekrutacji przez Skype

Otaczający nas świat zmienia się w mgnieniu oka. Postępujący rozwój technologiczny to nowe rozwiązania i narzędzia, które na szeroką skalę wykorzystywane są również w rekrutacji. Nie dziwi już fakt, że rozmowę z rekruterem coraz częściej można przeprowadzić z domu, bez konieczności odwiedzania siedziby firmy. O ile jednak takie rozwiązanie może się wydawać mniej stresujące, to należy pamiętać, że jest to formalna rozmowa w sprawie pracy, a od tego, jak wypadliśmy zależeć będzie nasze dalsze uczestnictwo w procesie rekrutacyjnym. O czym należy pamiętać podczas wideo rozmowy rekrutacyjnej?

Wraz z rozwojem komunikatorów internetowych, a przede wszystkim Skype’a, pojawiła się możliwość zdalnego przeprowadzania przynajmniej części etapów w ramach prowadzonych procesów rekrutacyjnych. W obliczu trudności rekrutacyjnych, wiele firm wychodzi z założenia, że należy maksymalnie ułatwiać kandydatom uczestnictwo w rekrutacji i dopasowywać się do ich kalendarza i preferencji, a także poszerzać zakres poszukiwań. Nie dziwi zatem fakt, że wiele rozmów przeprowadzanych jest zdalnie. Wirtualne rozmowy ułatwiają angażowanie w rekrutację osób, które mieszkają w innym regionie lub kraju oraz mają ograniczone możliwości czasowe, a także przyspieszają cały proces. Wideo rozmowy stają się coraz powszechniejsze, warto zatem być przygotowanym na taką propozycję rekrutera.

Jak przygotować się do wideo rozmowy rekrutacyjnej?

Przede wszystkim należy wyzbyć się przekonania, że tzw. Skype Interview jest rozmową rekrutacyjną w prostszej i mniej formalnej odsłonie. Nie jest to prawdą, podobnie jak teza, iż podczas zdalnej rozmowy łatwiej jest ukryć brak przygotowania lub uniknąć trudnych czy niekorzystnych dla nas pytań. Paradoksalnie, z uwagi na ograniczenie bodźców zewnętrznych, oko kamery kieruje uwagę na kwestie, które w przypadku tradycyjnej rozmowy trudniej byłoby wyłapać.

Przeczytaj, jak dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej.

Stąd też przepisem na udaną wideo rozmowę rekrutacyjną jest zadbanie o standardowe elementy przygotowania – m.in. kwestie merytoryczne, wiedzę o firmie, przykłady ze swojej kariery świadczące o dopasowaniu do stanowiska, odpowiedzi na potencjalne pytania rekrutera i kwestie, o które sami chcielibyśmy zapytać, a także swoje oczekiwania finansowe. Jednocześnie należy pamiętać o innych elementach, których pominięcie może negatywnie wpłynąć na odbiór naszej kandydatury. Co jest istotne w przypadku wideo rozmów rekrutacyjnych?

Zadbaj o otoczenie i ustawienie kadru

Przygotowując się do rozmowy zdalnej nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu otoczenia, w którym będziesz prowadzić rozmowę z rekruterem. Ważne, aby było to pomieszczenie umożliwiające odseparowanie się od innych, w którym będzie można zamknąć drzwi i porozmawiać w samotności i spokoju. Zminimalizuje to hałas i inne dekoncentrujące czynniki, które mogłyby zakłócić wywiad i przysporzyć dodatkowego stresu.

Istotną kwestią jest także ustawienie komputera i obszaru, jaki będzie rejestrować kamera. Oczywiście najważniejszym punktem jesteś Ty i powinieneś znaleźć się w centrum kadru, jednak nie należy zapominać o przestrzeni znajdującej się tuż za Tobą. Dobrze jest wybrać takie miejsce, gdzie za plecami będzie pozostawać pusta przestrzeń – najlepiej jasna ściana. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to warto zadbać o taki kadr, w który wchodzić będzie jak najmniej elementów, potencjalnie odwracających uwagę rozmówcy, tj. zdjęć, obrazów czy napisów.

Przygotuj odpowiedni strój

Odpowiedni ubiór to ważny aspekt każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Rozmowa rekrutacyjna przez Skype to w dalszym ciągu rozmowa o pracę, dlatego warto zadbać o profesjonalny wygląd. Nie należy wychodzić z założenia, że gorsza jakość obrazu zatuszuje zbyt luźny ubiór lub zabawny czy wulgarny napis na koszulce. W wyniku nieprzyłożenia należytej uwagi do kwestii wyglądu, rekruter zamiast na Twoich osiągnięciach zawodowych i odpowiedziach na pytania, może zastanawiać się, dlaczego na rozmowę o pracę ubrałeś się w taki, a nie inny sposób. To z kolei nie działa na Twoją korzyść.

Inną ważną kwestią jest całościowe spojrzenie na ubiór. Czasem może się wydawać, że skoro w kadrze będziesz widoczny jedynie od pasa w górę, to tylko ta część stroju musi być formalna. Tego rodzaju myślenie może jednak być bardzo zawodne, zwłaszcza w momentach nieprzewidzianych, gdy trzeba wstać z krzesła i poprawić opadającą kamerkę, przestawić głośnik czy zasłonić roletę. Na rozmowę twarzą w twarz, zorganizowaną w siedzibie firmy, nikt raczej nie poszedłby przecież ubrany w koszulę z krawatem i spodnie od dresu. Nie należy zatem ubierać się w ten sposób również na rozmowę przez Skype’a.     

Zwróć uwagę na aspekty techniczne

Zazwyczaj rozmowa kwalifikacyjna jest dla kandydatów stresująca, zwłaszcza gdy bardzo zależy im na danej ofercie i chcą zaprezentować się jak najlepiej. Jeżeli proces rekrutacyjny prowadzony jest zdalnie, to dodatkowe źródło stresu stanowią możliwe problemy techniczne. Podczas wideo rozmowy rekrutacyjnej w pewien sposób jesteśmy uzależnieni od urządzeń, które nie zawsze działają bez zarzutu.

Są jednak takie aspekty techniczne, na które należy zwrócić uwagę jeszcze przed rozmową. Sprawdzenie czy kamerka internetowa działa i poprawnie rejestruje obraz to pierwszy krok, jaki trzeba wykonać. Pół godziny przed wyznaczonym czasem konferencji włącz komputer i sprawdź ustawienia obrazu. Równie ważne jest sprawdzenie czy mikrofon, którego będziesz używać rejestruje dobrej jakości dźwięk. Z pomocą przychodzi tutaj sam komunikator Skype. W opcji wyszukiwania można odnaleźć kontakt „Echo Sound” – po nawiązaniu z nim połączenia istnieje możliwość nagrania krótkiej wiadomości, która zostanie odtworzona po zakończeniu rejestracji próbnego dźwięku. W ten sposób można sprawdzić nie tylko czy mikrofon działa poprawnie, ale także w jakiej jakości dźwięk jest rejestrowany. Dzięki temu zyskasz poczucie komfortu, że podczas połączenia z rekruterem, nie wystąpią problemy z dźwiękiem.

Oczywiście nawet najbardziej przewidująca i dokładna osoba nie będzie w stanie przygotować się na wszelkie sytuacje losowe, jak nagły brak prądu w mieszkaniu bądź awaria sieci internetowej. Należy mieć świadomość, że takie rzeczy się zdarzają i są od nas niezależne. Jeśli w dniu rozmowy kwalifikacyjnej spotka Cię podobna sytuacja, należy jak najszybciej poinformować rekrutera – wprost i szczerze – że w tej konkretnej chwili rozmowa nie może się odbyć. Pamiętaj, że po drugiej stronie zawsze znajduje się człowiek, mający świadomość, że takie wypadki się zdarzają. Zawsze możesz poprosić o inny termin rozmowy i nie będzie to świadczyć o niekompetencji. Jest wręcz przeciwnie – natychmiastowa reakcja i otwarta komunikacja potwierdzi Twoje zaangażowanie i chęć dalszego uczestnictwa w procesie.

Odpowiednie przygotowanie jest niezbędne do pozytywnego zaprezentowania się na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. W czasie spotkania z rekruterem znaczenie ma nie tylko treść CV, ale przede wszystkim także nasze odpowiedzi, sposób rozumowania i prezentacja. W przypadku rozmowy prowadzonej zdalnie, utrudnienie może stanowić odległość, ograniczenia w mowie niewerbalnej, a także wspomniane aspekty techniczne. Nie oznacza to jednak, że pozytywne zaprezentowanie się na rozmowie rekrutacyjnej prowadzonej zdalnie jest bardzo trudne lub niemożliwe – wymaga po prostu dobrego przygotowania i zwrócenia uwagi na inne aspekty. Warto pamiętać, że dla rekruterów wideo rozmowy są równie ważne jak spotkania, odbywające się w biurze. Bez względu na to, czy od kandydata dzieli nas metr czy setki kilometrów, dobre przygotowanie, kultura osobista i autoprezentacja zawsze zostaną zauważone, docenione i wzięte pod uwagę w kolejnym etapie rekrutacji.

Autorka: Agnieszka Jasek-Wardzichowska, Senior Recruitment Partner w Hays Poland

00

Job search

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.