Blogs

Powrót po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim

Jak ułatwić sobie powrót do pracy?

Odnalezienie się na rynku pracy po przerwie związanej z narodzinami dziecka jest dużym wyzwaniem nie tylko dla mam, ale coraz częściej również dla ojców, chcących rozwijać swoją karierę. Przez dłuższy czas pozostajemy bowiem „wykluczeni” z biznesu i tracimy bezpośredni kontakt z miejscem pracy oraz nowościami branżowymi. Powrót do obowiązków zawodowych wiąże się więc ze stresem i niepewnością. Co zrobić, aby uczynić go pozytywnym doświadczeniem?

W ciągu roku – a mniej więcej tyle trwa przerwa w karierze związana z macierzyństwem – rynek pracy rzadko zmienia się na tyle intensywnie, że sytuacja pracownicy wracającej do pracy jest zupełnie inna niż przed urlopem. Wiele może natomiast zmienić się w kondycji firmy. W ciągu kilkunastu miesięcy każda organizacja może ulec całkowitej transformacji. Pojawiające się problemy finansowe, zmiany personalne i strukturalne mogą spowodować, że mama wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim ma wrażenie, że trafiła do zupełnie innej firmy.

Dowiedz się, jak wygląda sytuacja kobiet na rynku pracy. Przeczytaj raport Hays Poland.

Jak poradzić sobie z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim?

1. Przed urlopem zadbaj o relacje

Jeżeli z aktualnym pracodawcą wiążemy plany zawodowe, które chcemy realizować po powrocie z urlopu macierzyńskiego, to o dobre relacje warto zadbać dużo wcześniej. Dobrze jest ustalić z przełożonym, czy po powrocie nasze stanowisko będzie na nas czekać i w jaki sposób zaplanowane zostanie zastępstwo na czas naszej nieobecności. Warto również pozostać odpowiedzialnym za swoje zadania aż do momentu udania się na urlop lub zwolnienie lekarskie. Można ponadto zaproponować wdrożenie osoby, która przejmie nasze zadania lub zastąpi nas na czas nieobecności.

Wobec pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, pracodawca ma – uregulowany zapisami kodeksu pracy – obowiązek zagwarantowania płynnego powrotu na wcześniej zajmowane stanowisko. W przypadku zatrudnienia na czas określony wygląda to inaczej. Aktualne trendy na rynku pracy oraz trudności z pozyskaniem odpowiednich pracowników sprawiają jednak, że pracodawcy coraz chętniej również w takiej sytuacji wychodzą naprzeciw potrzebom zatrudnionych. Coraz więcej firm w momencie otrzymania informacji o ciąży pracownicy zatrudnionej na umowę o pracę na czas określony decyduje się przedłużyć przyszłej matce umowę na czas nieokreślony. Pracodawca pokazuje tym samym, że ceni pracownicę i liczy na jej powrót do organizacji po urlopie macierzyńskim bądź rodzicielskim.

Międzynarodowe firmy coraz częściej ułatwiają pracownikom powrót do pracy po przerwie w karierze. Przeczytaj artykuł w Hays Journal. 

2. Bądź na bieżąco

Podczas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego warto – w miarę możliwości – pozostać na bieżąco z sytuacją rynkową. Aktualne wiedza o tym, co dzieje się w branży, znacznie ułatwi płynny powrót do pracy. Planując powrót na wcześniej zajmowane stanowisko, warto też utrzymywać kontakt z kolegami z pracy. Z pewnością są to osoby, które będą potrafiły nakreślić aktualną sytuację w firmie i opisać zmiany, które zaszły pod naszą nieobecność.

Jeśli jednak nie zamierzamy wrócić do dotychczasowego pracodawcy, to warto już podczas urlopu macierzyńskiego nawiązać relacje z rekruterami, którzy przedstawią oferty dopasowane do naszych kwalifikacji. Warto również pamiętać, że każdego roku wydawane są różnego rodzaju raporty płacowe oraz dotyczące zatrudnienia. Dla osób planujących kolejny krok w karierze jest to lektura obowiązkowa i źródło cennych informacji.

3. Wybierz moment i sposób powrotu

Kodeks pracy przewiduje różne momenty powrotu do pracy po narodzinach dziecka. Najbardziej powszechny jest powrót po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i następującego po nim urlopu rodzicielskiego. W przypadku zatrudnienia na czas nieokreślony, do dyspozycji pozostaje także dodatkowe 26 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Warto jednak rozważyć, czy wolne dni wykorzystać od razu – jako przedłużenie urlopu rodzicielskiego – czy pozostawić je na okres przypadający po powrocie do pracy. Może się bowiem zdarzyć, że zmiana sposobu opieki nad małym dzieckiem wywoła nieprzewidziane sytuacje, w których niezbędna będzie nasza obecność.

Zamiast rzucać się w wir pracy i już na starcie podejmować się najtrudniejszych zadań, lepiej jest spokojnie wdrożyć się w obowiązki. Nie tylko ułatwi to osiągnięcie zdrowej równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, ale też pomoże zapobiec przedwczesnemu wypaleniu.

Rozwiązaniem, które może ułatwić powrót jest też elastyczny czas pracy oraz realizacja części zadań zdalnie. Pracującym rodzicom firmy oferują też szereg benefitów, jak np. żłobek na terenie bądź w okolicy firmy oraz dofinansowanie opieki nad dzieckiem. Warto więc sprawdzić ofertę swojego pracodawcy i zapytać o udogodnienia dla pracujących rodziców.

4. Zastanów się, czy nie jest to czas na zmianę

Podczas przerwy od pracy mogą nas nachodzić różnego rodzaju refleksje, również te związane z karierą. Na pewno warto zastanowić się czy obecne miejsce pracy i sytuacja zawodowa nam odpowiadają, czy możemy coś zrobić lub zmienić, aby nasze życie zawodowe było jeszcze bardziej satysfakcjonujące. Przemyślenie swojej sytuacji jest szczególnie przydatne w obliczu nowych propozycji zawodowych, które mogą pojawić się podczas urlopu. W każdej chwili możemy bowiem otrzymać na tyle atrakcyjną ofertę, że zdecydujemy się na zmianę miejsca zatrudnienia. Podczas przerwy od pracy możemy również odkryć zupełnie nową ścieżkę dla siebie – niekoniecznie związaną z dotychczasowym doświadczeniem i specjalizacją.

Czujesz, że to dobry moment na zmianę pracy? Sprawdź oferty pracy Hays. 

Efektywna jak mama

Powrót do pracy po dłuższej przerwie budzi pewien niepokój i niepewność. Nie warto jednak skupiać się na tym co niezależne od nas, a powrót potraktować jako nowy rozdział w karierze. Połączenie obowiązków zawodowych z rolą rodzica jest dużym wyzwaniem, jednak może stanowić źródło motywacji i ogromnej satysfakcji.

Dla firm pracownice powracające po urlopie związanym z narodzinami dziecka są ogromną wartością. Przede wszystkim potrafią wykazać się doskonałym zorganizowaniem i otwartą, pełną pomysłów głową. To z kolei przekłada się bezpośrednio na ich efektywność.

Autor: Joanna Pawlik, Senior Consultant w Hays Poland

00

Job search

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.