Blogs

Przekonaj rekrutera, jak bardzo zależy Ci na współpracy ​​​​​​​

Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy? ​​​​​​​

Aleksandra Tyszkiewicz

Kandydaci otrzymujący zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną, często nie wiedzą, w jaki sposób uargumentować, dlaczego zależy im na pracy właśnie w tej firmie. Niepewność ta może z kolei wpływać na ostateczny wynik rekrutacji. Warto zatem znać metody wyrażania zainteresowana ofertą, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie propozycji współpracy.

Przygotowując się do rozmowy o pracę, na której Ci zależy, postaraj się przećwiczyć każdy możliwy aspekt. Dzięki temu, uczestnicząc w spotkaniu z rekruterem, zminimalizujesz swój stres i zaprezentujesz się jako profesjonalny kandydat z dużym potencjałem. O czym warto pamiętać, aby skutecznie wyrazić swoje zainteresowanie ofertą?

1. Zrób research

Aby zrobić dobre wrażenie na rekruterze, zbierz informacje na temat organizacji, do której aplikujesz. Odwiedź stronę internetową firmy i prześledź jej aktywność w innych kanałach społecznościowych, np. na LinkedIn. Poczytaj o misji, celach i wartościach organizacji. Dzięki temu poszerzysz swoją wiedzę na temat działalności firmy i pokażesz rozmówcy, że szczerze interesuje Cię otrzymanie oferty współpracy.

2. Przygotuj odpowiedzi na pytania rekrutera

Swoje zainteresowanie ofertą możesz wyrazić również poprzez odpowiednie przygotowanie się do rozmowy. Rekruter na pewno doceni Twój profesjonalizm i gotowość do odpowiedzi na zadawane pytania.

Poznaj 3 rodzaje pytań, których możesz spodziewać się na rozmowie rekrutacyjnej.

Przed spotkaniem o pracę ponownie zapoznaj się z ogłoszeniem, na które zaaplikowałeś/ zaaplikowałaś i porównaj je ze swoim CV. Jakie umiejętności mogą być przydatne w tej roli? Które doświadczenia z poprzedniej pracy wykorzystasz na nowym stanowisku? Dzięki wcześniejszej analizie swojego profilu pracownika łatwiej będzie Ci poruszyć ten temat podczas rozmowy z rekruterem.

Gdy rekruter zapyta Cię o powody zainteresowania ofertą, pamiętaj o szczerości. Uczciwie odpowiedz, dlaczego zależy Ci na podjęciu współpracy z organizacją i co możesz do niej wnieść. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, przygotuj odpowiedź na to pytanie wcześniej. Zastanów się, które elementy oferty przyciągnęły Twoją uwagę i co wzbudziło ciekawość.

3. Zadawaj pytania

Przed spotkaniem z rekruterem warto przygotować sobie pytania, które pozwolą Ci lepiej poznać rolę i struktury organizacji. Przećwicz, w jaki sposób zapytasz o zespół, kulturę organizacyjną czy model pracy, obowiązujący w firmie. Dzięki zadawaniu pytań zaprezentujesz się jako osoba zmotywowana i zaangażowana, chcąca jak najlepiej przygotować się do nowych wyzwań zawodowych.

O co warto spytać rekrutera?

4. Pamiętaj o komunikacji niewerbalnej

Swój entuzjazm i zaangażowanie w proces rekrutacyjny możesz wyrazić również za pomocą mowy ciała oraz zachowania. Rozmawiając z rekruterem, pamiętaj o uśmiechu, swobodnej gestykulacji i kontakcie wzrokowym. Warto również wybrać odpowiedni strój, aby okazać swój szacunek do rozmówcy.

5. Pozostaw dobre wrażenie

Po zakończeniu rozmowy rekrutacyjnej wyślij swojemu rozmówcy SMS-a lub maila z podziękowaniami za poświęcony czas. Postaraj się również być dostępna/ dostępny, szczególnie jeśli rekruter zapowie, że będzie się z Tobą kontaktował. Będzie to stanowić dodatkowe potwierdzenie Twojego zaangażowania i zainteresowania pracą.

Rozmowa rekrutacyjna już niebawem? Przeczytaj, jak opowiadać o swoich mocnych i słabych stronach w rozmowie z rekruterem.

Wizja rozmowy o pracę wywołuje w Tobie stres? Dowiedz się, jak zachować spokój przed spotkaniem z rekruterem.


Aleksandra Tyszkiewicz

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Job search

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.