Blogs

Rola menedżera – zadbać o urlop podwładnych​​​​​​​

​​​​​​​Dlaczego odpoczynek jest tak ważny?

Aleksandra Tyszkiewicz

Okres wakacji jest czasem, w którym można zauważyć, że pracownicy dzielą się na dwie grupy. Część z nich skrupulatnie korzysta z urlopu, podczas gdy pozostali odczuwają dyskomfort na samą myśl opuszczenia biura na dłużej. Warto jednak pamiętać, że odpoczynek jest ważny i nie należy mieć w związku z nim poczucia winy. Jest to szczególnie ważne w kontekście menedżerów, którzy powinni zachęcać swoich podwładnych do systematycznego wypoczynku. Dzięki przerwie od pracy możliwe jest zwiększenie swojej efektywności i skuteczniejsze wykonywanie obowiązków. Jak zatem zadbać o to, aby pracownicy nie czuli się winni z powodu wykorzystywania urlopu?

Każdy zasługuje na urlop i całkowite odcięcie się od pracy. Dlaczego zatem tak wiele osób ma poczucie, iż pod ich nieobecność w firmie będzie wybuchał kryzys za kryzysem, a bez nich niemożliwe będzie ich opanowanie? Powody są różne. Niektórzy nie chcą obarczać swoimi obowiązkami współpracowników, innych paraliżuje wizja braku „bycia na bieżąco”, jeszcze inni pracują w zespołach, w których funkcjonuje kultura nadgodzin i stałego przesuwania swoich granic. Czasem jednak powód jest prozaiczny. Menedżer nie daje jednoznacznie do zrozumienia, że urlopy są nieodzownym elementem życia zawodowego, więc należy z nich śmiało korzystać, gdyż przynosi to zyski dla wszystkich. Jak zatem powinien postępować szef zespołu?

Zadbaj o swój zespół

Stworzenie środowiska, w którym istnieje przestrzeń na systematyczną regenerację, jest podstawą dbania o dobrostan zespołu, a także osiągania sukcesów. Wypoczęci pracownicy nie tylko są bardziej zadowoleni z życia i pracy, ale też mają szansę polepszyć swoją wydajność i zaangażowanie. Warto więc zadbać o następujące kwestie:

1. Komunikuj istotę problemu

Stale przypominaj swoim podwładnym o tym, jak ważne jest korzystanie z urlopu. Zadbaj, aby każda osoba maksymalnie wypoczęła i tym samym – mogła wrócić do pracy ze zdwojoną siłą. Dzięki temu pracownicy zauważą, że się o nich troszczysz, a także będą mogli wykazać się większą efektywnością po powrocie z urlopu.

2. Zachęcaj do całkowitego wyłączenia służbowych urządzeń

Dla wielu pracowników niekorzystanie z firmowego telefonu czy skrzynki mailowej podczas urlopu jest zadaniem niemożliwym do wykonania. Czują potrzebę kontrolowania przychodzących wiadomości i dokańczania zadań – szczególnie, gdy kontaktuje się z nimi ważny klient czy przełożony. Wiąże się to jednak z dodatkowym stresem, który może negatywnie przekładać się na ich skuteczność. Ciągła dostępność pracownika w rzeczywistości obniża jego produktywność i sprawia, że po powrocie z urlopu wcale nie jest wypoczęty. Stąd z kolei krótka droga do wypalenia zawodowego. Systematycznie komunikuj swojemu zespołowi, że nie oczekuje się od nich jakiejkolwiek aktywności związanej z pracą w czasie urlopu i zachęcaj do utrzymywania balansu pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym.

3. Porozmawiaj z pracownikami na temat urlopu

Wykazywanie zainteresowania planami wakacyjnymi pracowników nie tylko polepszy Wasze relacje, ale również zmotywuje ich do zadeklarowania dni, w których będą przebywać na urlopie. Ponadto, będzie to również sprzyjać budowaniu miłej atmosfery powakacyjnej. Zachęć zatem swoich współpracowników do podzielenia się planami i okaż swój entuzjazm.

4. Bądź przykładem

Pokaż swoim podwładnym, że potrafisz odpoczywać. Podczas urlopu nie korzystaj z telefonu służbowego ani maila. Nie odpowiadaj na wiadomości, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, i nie doradzaj zza kulis, jak poradzić sobie z daną sprawą, jeśli współpracownicy o to nie proszą. Może być to odbierane jako brak zaufania do zespołu, nadmierne przywiązanie do pracy, a także nieumiejętność rozdzielania życia prywatnego od zawodowego. Pracownicy mogą wówczas pomyśleć, że tego samego oczekuje się także od nich. Miej zatem świadomość, jakie sygnały wysyłasz swojemu zespołowi i zadbaj o to, żeby były one spójne z wartościami, które rzeczywiście chcesz promować.

Odpoczynek to nie tylko wyjazdy

Pamiętaj również, aby poza dbałością o urlopy, stale zachęcać współpracowników do regularnych przerw podczas typowego dnia roboczego. Przypominanie pracownikom o tym, jak istotna jest regeneracja to inwestowanie w ich rozwój. Powinni mieć świadomość, że mają pełne prawo odłączyć się od pracy poza standardowymi godzinami. Regularny odpoczynek, zarówno w formie wakacji, jak i wieczorów oraz weekendów wyłącznie dla siebie i bliskich, to klucz do efektywności. Tym samym, warto zadbać nie tylko o samych podwładnych, ale również o siebie i zaplanować czas na chwilę oddechu.


Aleksandra Tyszkiewicz

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Job search

Szukaj pracy

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Nasze biura

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.