Blogs

Stres w pracy

Jak radzić sobie z napięciem?

Karolina Lis

Bardzo często niezależnie od wieku, płci i obszaru specjalizacji, pracownicy przynajmniej w niewielkim stopniu oceniają swoją pracę jako stresującą. Najczęściej stresuje nas presja otoczenia zawodowego, nakład obowiązków oraz oczekiwania, które przed sobą stawiamy. Czasem nawet przyjemny dzień w lubianej pracy nieoczekiwanie potrafi przynieść ogromną dawkę stresu, które przekłada się na życie prywatne. Jakie są oznaki stresu oraz jak sobie z nim radzić?

Stres występuje na różnych płaszczyznach naszego życia. Każdy z nas doświadczył tego stanu, ale rzadko zastanawiamy się czym właściwie jest i jakie reakcje wywołuje w naszym organizmie. Tymczasem stres jest zespołem silnego napięcia, powodującego zaburzenia równowagi psychicznej i fizjologicznej. Zazwyczaj towarzyszą mu symptomy biologiczne występujące w sytuacji zagrożenia, takie jak przyspieszenie tętna i oddechu. Stres kojarzy się raczej negatywnie, ale warto pamiętać, że stan napięcia może być pozytywnym bodźcem do działania. Wszystko zależy od ilości i intensywności jego występowania. Rozróżniamy również dwa typy reakcji na stres: dystres – jako paraliż lub bezsilność oraz eustres – jako mobilizację do działania. W rezultacie dzięki odpowiedniej dawce stresu można odczuć jego pozytywne skutki – motywację i pozytywną mobilizację do działania.

ATMOSFERA, KTÓRA POMAGA

Jak pokazuje raport Hays „Stres i satysfakcja 2018”, firmy które dbają o dobrą atmosferę, pozytywne relacje w zespole, a także dają możliwość zachowania work-life balance, lepiej radzą sobie z rekrutacją nowych oraz zatrzymywaniem dotychczasowych pracowników. Jest to szczególnie istotne na rynku kandydata, w dobie trudności z pozyskaniem odpowiednich ekspertów.

Pracodawcy niejednokrotnie zauważają również wpływ stresu na pracowników oraz wizerunek firmy. Podejmują działania, które promują metody radzenia sobie z napięciem w miejscu pracy, a także tworzą nowe benefity ukierunkowane na poprawę samopoczucia w miejscu pracy. Wśród dodatków pojawia się dofinansowanie aktywności sportowych, wspólne imprezy, strefy relaksu w biurach, elastyczny czas pracy, owoce i soki w biurze, a także masaże relaksacyjne. Oprócz samych benefitów równie ważne jest tworzenie warunków sprzyjających redukcji stresu w miejscu pracy.

JAK ZREDUKOWAĆ STRES?

Jeśli bierzesz udział w trudnym projekcie, musisz wykonać wiele zadań w ściśle określonym terminie lub podjąć odpowiedzialną decyzję, to wszystkie te zadania same w sobie są już obarczone czynnikami stresogennymi. Chodzi więc o to, aby organizacja, kadra zarządzająca oraz współpracownicy nie dokładali sobie dodatkowej porcji nerwów. Zatrudnieni powinni się wspierać, wzajemnie motywować, otwarcie komunikować i skupiać na poszukiwaniu najlepszych rozwiązań. Kiedy poziom stresu jest zbyt wysoki działa destruktywnie i demotywująco. Tymczasem pozytywna atmosfera pozwala radzić sobie z nawet najbardziej stresującymi sytuacjami i może niwelować jego negatywny wpływ na pracowników.

Kolejnym istotnym elementem w radzeniu sobie ze stresem są uwarunkowania charakterologiczne. Niektóre osoby z natury przejmują się wszystkim dookoła i wiele spraw odbierają osobiście, co znajduje odzwierciedlenie również w pracy. Z kolei inni pracownicy nie angażują się emocjonalnie w pracę, a przez to ewentualne trudności i niepowodzenia nie są dla nich osobistą porażką. Dlatego też część pracowników jest bardziej, a inna mniej podatna na stres w środowisku zawodowym. Zdarza się także, iż pracownicy preferują pracę w stresie, ponieważ wtedy najbardziej angażują się w powierzone zadania i działają najskuteczniej. Permanentnie utrzymujący się wysoki poziom stresu może jednak prowadzić do poważnych schorzeń lub wypalenia zawodowego.

Niezwykle ważne jest, aby znaleźć swój optymalny poziom stresu, przy którym funkcjonujemy efektywnie, a napięcie nie działa nas destrukcyjnie. Dodatkowo istotne jest rozładowywanie napięcia – sposoby mogą być różnorodne i dopasowane do indywidualnych preferencji. To przede wszystkim czas na odpoczynek, spędzenie czasu z bliskimi i wszystkie czynności, które pomagają się zrelaksować. Warto znaleźć sobie zajęcie, które pokrywa się z naszymi zainteresowaniami, a dodatkowo pozwala oderwać myśli od pracy. Nauka języka obcego, bieganie, kurs tańca, czytanie, joga, spacer, podróżowanie – nieważne co, ważne żeby przynosiło zasłużony relaks i satysfakcję.


Karolina Lis

Executive Manager w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

 

00

Job search

Szukaj pracy

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Nasze biura

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.