Blogs

Top 6 sektorów rekrutujących w 2023 roku

Lista branż zatrudniających nowych pracowników

Alistair Cox

Początek roku często pobudza do myślenia o zmianach i doskonaleniu siebie. Wielu z Was zapewne podjęło postanowienia związane ze znalezieniem nowego miejsca pracy czy ogólnym rozwojem kariery. Jednocześnie duża część osób bez wątpienia ostrożniej podejmuje decyzje, biorąc pod uwagę m.in. obecny klimat gospodarczy i globalną niepewność. Co za tym idzie, niektórzy obawiają się, że kolejne miesiące nie będą sprzyjać zmianom zawodowym. Nie do końca jest to jednak uzasadnione.

Pierwotne, czarne scenariusze wydają się ostatnio łagodzić. Przede wszystkim w wielu krajach prognozowany jest spadek inflacji, co – miejmy nadzieję – będzie początkiem ożywienia na rynku. Choć nikt nie może przewidzieć przyszłości, to te pozytywne oznaki powinny przekonać kandydatów i liderów biznesu, że również w 2023 roku będą w stanie osiągnąć swoje cele zawodowe i biznesowe.

Wakaty na świecie

Jak podaje The Wall Street Journal, pomimo faktu, iż pod koniec 2022 roku liczba wakatów w USA spadła, to wciąż o kilka milionów przewyższała liczbę bezrobotnych.

Ponadto w Wielkiej Brytanii, w okresie od października do grudnia 2022 roku, zarejestrowano 1,6 miliona wolnych miejsc pracy. Choć był to szósty z rzędu kwartalny spadek, to wynik wciąż utrzymywał się na historycznie wysokim poziomie.

Podobna sytuacja miała miejsce w Australii. W listopadzie ubiegłego roku odnotowano 444 200 wakatów. Choć był to spadek o 4,9% w porównaniu do sierpnia, to wciąż poziom był dwukrotnie wyższy w porównaniu do poziomów sprzed pandemii.

6 sektorów, które będą rekrutować w 2023

Jeżeli poszukujesz nowych wyzwań zawodowych, teraz jest odpowiedni czas, aby się ich podjąć. Zapoznaj się z listą branż, które najaktywniej rekrutują w 2023 roku oraz zestawieniem stanowisk, na które należy oczekiwać największego zapotrzebowania.

1. IT i nowoczesne technologie

Pandemia i powiązana z nią konieczność pracy w modelu home-office przyspieszyły transformację cyfrową w sposób, który niewiele osób przewidywało. Choć udoskonalanie technologii było priorytetem dla licznych firm jeszcze na długo przed wybuchem pandemii, to kwestia ta z dnia na dzień zyskała priorytet. To z kolei zwiększyło zapotrzebowanie na kompetencje techniczne i cyfrowe we wszystkich obszarach biznesowych.

Niezależnie od branży i zakresu działalności, każda firma potrzebuje nowych rozwiązań, które usprawnią funkcjonowanie organizacji. Specjalistami, którzy mogą wesprzeć pracodawców w tym zakresie, są analitycy danych, na których obserwujemy obecnie duże zapotrzebowanie.

Natomiast firmom chcącym wdrożyć nowe systemy, zwiększyć sprzedaż lub efektywność, potrzebni będą inżynierowie DevOps. W cenie są również eksperci specjalizujący się w poszczególnych systemach oprogramowania, np. Salesforce, Workday, Dynamics czy SAP.

Co więcej, ze względu na to, że w tak wielu kwestiach życia staliśmy się zależni od rozwiązań technologicznych, istnieje coraz większa potrzeba ochrony, m.in. danych. Wzrosło zatem zapotrzebowanie na doświadczonych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. Jak poinformował ostatnio Hays UK, menedżerowie ds. cyberbezpieczeństwa otrzymują jedno z najwyższych średnich wynagrodzeń w kraju – 81 500 funtów rocznie. Jednocześnie analitycy i inżynierowie z tego obszaru doświadczyli jednych z większych podwyżek w 2022 roku.

W Hays obserwujemy podobne trendy w różnych częściach Europy. Tym samym, konsultanci ds. cyberbezpieczeństwa będą poszukiwani i uzyskają atrakcyjne wynagrodzenia.

James Milligan, Global Head of Technology w Hays pochylił się nad dziesięcioma najbardziej pożądanymi rolami w IT w 2023 roku. Podkreślił, że: „Organizacje miały czas na stabilizację, refleksję i ocenę swoich potrzeb. Nie jest tajemnicą, że kompetencje cyfrowe są obecnie niezbędne, a kolejne zmiany i innowacje oznaczają, że będą one dalej poszukiwane przez pracodawców”.

2. Księgowość i finanse

Każda firma potrzebuje silnego zespołu ds. finansów. Poza zapewnieniem bezpieczeństwa finansowego firmy, specjaliści z tego zakresu powinni pełnić funkcję doradczą dla zarządu oraz kadry kierowniczej wysokiego szczebla, dzielić się wiedzą, być na bieżąco z najnowszymi trendami i rozpoznawać obszary do poprawy i rozwoju.

Wykwalifikowani finansiści są obecnie bardziej wpływowi niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli na rynku będą zachodzić kolejne zmiany, firmy będą potrzebować ich umiejętności, aby podejmować właściwe decyzje.

Karen Young, Director w Hays UK dodaje: “Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych w raporcie Hays Salary & Recruiting Trends 2023, perspektywy dla sektora księgowości i finansów są pozytywne. 89% organizacji przewiduje podwyżki dla specjalistów z tego obszaru, a 62% deklaruje ambitne plany rekrutacji ekspertów w dziedzinie finansów”.

Jednymi z najpopularniejszych obecnie ról, w których pracownicy mogą przyczynić się do realnego rozwoju firm, są menedżerowie ds. finansów oraz analitycy finansowi. Według US Bureau of Labor Statistics – „Oczekuje się, że liczba osób zatrudnionych jako menedżerowie ds. finansów, wzrośnie o 17% w ciągu następnej dekady, a więc powyżej średniej dla wszystkich zawodów”.

Obserwujemy również popyt na stanowiska kontrolerów finansowych. „W trudnych i niepewnych warunkach gospodarczych, optymalizacja kosztów, planowanie finansowe i zapewnienie bezpieczeństwa firmie jest kluczowe. Stąd też znacząco rośnie zapotrzebowanie na kontrolerów finansowych.” – komentują eksperci Hays Poland dla Business Insider.

3. Inżynieria

Będąc inżynierem, z przyjemnością muszę przyznać, że specjaliści z tej branży są jednymi z najczęściej poszukiwanych pracowników w 2023 roku.

W związku z przeciwdziałaniem kryzysowi klimatycznemu, inżynierowie są potrzebni do zaprojektowania wszystkiego, czego potrzebuje bardziej zrównoważony świat. Aby osiągnąć globalne cele klimatyczne, rynek będzie potrzebował dosłownie milionów osób na stanowiska w „zielonej” gospodarce. Warto dodać, że są to coraz lepiej wynagradzane pozycje.

Zgodnie z Raportem płacowym Hays UK, wynagrodzenia w branży inżynieryjnej wzrosły, a osoby pracujące jako inżynierowie projektowania systemów i aerodynamiki, spawacze oraz specjaliści zatrudnieni w fabrykach, w 2022 roku cieszyli się podwyżkami rzędu 13,7-18,2%.

4. Zrównoważony rozwój

Kwestie środowiskowe, społeczne oraz te związane z ładem korporacyjnym (tzw. ESG) coraz częściej stają się priorytetem dla firm na całym świecie. Inwestorzy i pracodawcy mają zdecydowanie większą świadomość w tym zakresie niż kiedyś. Nie inaczej jest też w przypadku pracowników. Jak wynika z ankiety Hays przeprowadzonej na LinkedIn w 2022 roku, zaangażowanie firmy w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, jest ważnym czynnikiem dla specjalistów. Organizacje muszą zatem poważnie to potraktować i podjąć odpowiednie działania.

Biorąc pod uwagę istotę inicjatyw z tego zakresu, zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie już teraz znacznie przewyższa podaż. Stanowiska takie jak menedżer ds. zrównoważonego rozwoju cieszą się obecnie ogromną popularnością. Natomiast skoro jest to stosunkowo nowy sektor, to gdzie należy szukać wymarzonej pracy?

Jak tłumaczy Fiona Place, Global Head of Sustainability w Hays: „Nie pozwól, aby brak odpowiedniego doświadczenia powstrzymał Cię przed zaaplikowaniem na ofertę pracy. Kiedy szukasz możliwości zawodowych w nowym obszarze, pamiętaj, że wiele umiejętności, które już posiadasz, może okazać się równie przydatna w innej roli”. W cenie będzie m.in. umiejętność rozwiązywania problemów, myślenie analityczne oraz kreatywność.

5. Farmacja, badania kliniczne i sprzęt medyczny

W dzisiejszych czasach wszyscy żyjemy dłużej i chcemy prowadzić zdrowszy tryb życia. Oznacza to, że zapotrzebowanie na nowe produkty i usługi z obszernego świata farmacji, technologii medycznych i zdrowia, będzie rosło.

Wakaty w branży dostępne są zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, gdzie poszukiwani są m.in. badacze i eksperci monitorujący badania kliniczne. Role CRA zajmują również wysokie miejsce na liście zawodów, które w 2022 odnotowały największy wzrost wynagrodzeń w branży Life Sciences (zostało to szczegółowo opisane przez Chrisa Smitha, Directora w Hays, tutaj).

Jest to też branża działająca globalnie, więc możliwości zarodowe są dosłownie wszędzie. Myślę, że sektor ten jest dobrym miejscem do budowania kariery i dostarczy jeszcze wiele okazji w najbliższych latach.

6. Budownictwo i nieruchomości

Budownictwo jest branżą, w której w skali globalnej wciąż zauważamy zapotrzebowanie na specjalistów, a liczba różnorodnych ofert pracy jest ogromna. Pracodawcy szukają specjalistów od elektryków, przez kierowników projektów, aż po kierowników budowy. Dostępnych jest zatem wiele ścieżek kariery, a większość z nich wiąże się ze stanowiskami kierowniczymi.

Zgodnie z ostatnimi Raportami płacowymi Hays US i Hays Canada, w 2023 roku firmy będą poszukiwać kosztorysantów, kierowników projektów, inspektorów nadzoru oraz planistów.

Patrząc w przyszłość

Nie ma wątpliwości, że na rynku jest wiele ciekawych ofert pracy. W kilku branżach wzrasta też średnie wynagrodzenie. Nawet jeśli w przyszłości doświadczymy recesji, to globalny rynek pracy nigdy nie był na nią tak dobrze przygotowany. Mowa nie tylko o wysokim wskaźniku zatrudnienia, ale też o luce kompetencji, która stawia specjalistów w dobrej pozycji.

W ostatnich latach musieliśmy dostosować się do wielu zmian i wszyscy sobie z nimi poradziliśmy. To pokazuje ogromną odporność, jaką wykazujemy w życiu zawodowym. W końcu nigdy nie powinniśmy przestać się uczyć i rozwijać.

Autor: Alistair Cox, CEO Hays

Co czeka Twoją branżę w nadchodzących miesiącach? Poznaj więcej trendów rynkowych – pobierz Raport płacowy 2023.

Szukasz pracy? Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

00

Job search

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.