Blogs

Triumf ciała nad umysłem? 

Stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Agnieszka Pietrasik

Kiedy starasz się o pracę swoich marzeń, korzystasz ze wszystkich dostępnych środków pomocniczych. Czy wiesz, że jednym z nich jest ciało? Okazuje się, że świadomie zmieniając język ciała, można również zmienić również swój nastrój i nastawienie do nadchodzącego wyzwania. Stanowi to przeciwieństwo poglądu, że o zachowaniu organizmu decyduje nastrój.  

W praktyce oznacza to, że dzięki komunikacji pozawerbalnej możesz mieć wpływ na wynik ważnego spotkania, na przykład następnej rozmowy kwalifikacyjnej. Odpowiednia mowa ciała nie tylko pomaga wywrzeć pozytywne wrażenie, ale też mobilizuje mózg do działania w sytuacji stresogennej. Świadomie przyjmując dominującą postawę ciała, wzmocnisz także siłę swojego przekazu. Poza defensywna może z kolei być odebrana jako negatywna. 

Dotychczas przyjmowano, że sposób myślenia determinuje komunikację pozawerbalną. Jednak badacze z Princeton sugerują, że można tę sytuację odwrócić. W trakcie przeprowadzonego eksperymentu jedna grupa ludzi przyjęła przed spotkaniem pozę dominującą. Inna grupa została poproszona o przyjęcie defensywnej pozycji ciała. Następnie, oba zespoły wzięły udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Wyniki były jednoznaczne – osoby, które pomyślnie przeszły proces rekrutacyjny, w większości należały do grupy „dominatorów”. Co istotne, postawa dominująca nie powodowała wzmocnienia psychiki lub uruchomienia innych naturalnych predyspozycji. To język ciała wymusił na umyśle większą pewność siebie i obniżył stres. Można zatem stwierdzić, że prawdopodobieństwo triumfu ciała nad umysłem w trakcie rozmowy rekrutacyjnej jest całkiem wysokie.  

Czy to oznacza, że powinniśmy udawać? Nie. Na początku możesz odczuwać dyskomfort przyjmując nienaturalną dla siebie postawę, jednak z każdym kolejnym użyciem tej techniki, będzie to coraz łatwiejsze i naturalniejsze. Udając się na rozmowę kwalifikacyjną pomyśl o sytuacji, w której czułeś się pewnie i przyjmij podobną pozycję – wyprostuj plecy, ściągnij ramiona, rozluźnij mięśnie twarzy i uśmiechnij się. Twoje ciało zaprowadzi umysł do sukcesu.


Agnieszka Pietrasik

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

 

00

Job search

Szukaj pracy

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Nasze biura

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.