Blogs

Wirtualne spotkanie z kandydatem

O czym warto pamiętać?

Anna Czyż

Zdalne rozmowy rekrutacyjne wpisują się w codzienność firm na całym świecie. I choć przygotowanie do takiego spotkania jest bardzo podobne do przyjęcia kandydata w progach firmy, to pod uwagę warto wziąć też kilka dodatkowych elementów. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby rozmowa rekrutacyjna online przebiegła pomyślnie?

Decydując się na rozmowy online, warto korzystać z komunikatorów wideo. Możliwość zobaczenia swojego rozmówcy sprawia, że ludzie czują się bardziej zaangażowani i oprócz wypowiadanych słów mają styczność z reakcjami oraz emocjami drugiej osoby. Dobrze również włączyć do rozmowy potencjalnego przełożonego, aby kandydat podczas jednego spotkania porozmawiał zarówno z rekruterem, jak i menedżerem liniowym.

Pamiętajmy też, że etykieta obowiązująca podczas spotkania online powinna być podobna do tej na spotkaniu bezpośrednim. Skoro rozmawiając z kimś w cztery oczy, wyciszamy dźwięki w telefonie i nie realizujemy innych zadań, tak samo powinniśmy zachować się podczas rozmowy wirtualnej. Tym bardziej, że po drugiej stronie znajduje się kandydat, którego poziom stresu często jest podwójny – stresuje się nie tylko samą rozmową rekrutacyjną, ale też możliwymi problemami technicznymi.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych spotkań w sprawie pracy, znaczenie ma plan rozmowy. Dobrze jest uzgodnić go na samym początku i trzymać się ustaleń. Pamiętajmy też, że wyzwaniem związanym z rozmową video jest to, że kandydat nie ma szansy na zobaczenie biura i poczucia atmosfery w firmie. Aby to zrekompensować, musimy powiedzieć nieco więcej na temat kultury organizacyjnej oraz podać konkretne przykłady z życia firmy.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Przedstaw plan rozmowy
  • Zamiast szybkiego przejścia do zadawania pytań, zacznij od prezentacji firmy i swojej roli
  • Przeznacz czas na opowiedzenie o wartościach firmy oraz sposobach, w jakie są realizowane
  • Podziel się informacjami o wdrożeniu, zapleczu szkoleniowym oraz możliwościach oferowanych pracownikom
  • Wyjaśnij, z czego wynika wakat i rozwiej ewentualne wątpliwości, podyktowane m.in. niepewnością gospodarczą
  • Zapewnij kandydatowi czas na zadawanie pytań

Dzięki tym zabiegom odwzorujesz atmosferę tradycyjnego spotkania i ukoisz nerwy kandydata. Rozwiewając wszystkie wątpliwości i poświęcając rozmówcy pełną uwagę, pozytywnie wpłyniesz na jego nastawienie do udziału w procesie rekrutacyjnym. Zdalna rozmowa rekrutacyjna ma równie wielką wagę, co tradycyjne, bezpośrednie spotkanie. Nie pozostaje nic innego, jak wykorzystać jej potencjał


Anna Czyż

Head of People & Culture w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Job search

Szukaj pracy

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Nasze biura

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.