Blogi

​​​​​​​Najczęstsze obawy kandydatów biorących udział w rekrutacji

​​​​​​​Jak sobie z nimi poradzić?

Agnieszka Pietrasik

Wizja zmiany miejsca zatrudnienia wywołuje niepewność u wielu osób. Zdarza się nawet, że obawy są tak duże, że kandydat rezygnuje już na etapie aplikowania na ofertę pracy. Tymczasem, najczęściej nie jest to trafna decyzja, która niepotrzebnie wydłuża proces poszukiwania pracy. Jakie wątpliwości występują najczęściej i w jaki sposób zmienić swoje nastawienie, aby z większą pewnością podejmować się nowych wyzwań?

Istnieje wiele obaw, z którymi spotykają się kandydaci poszukujący nowej pracy. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj są one bezpodstawne i wywołane brakiem pewności siebie. Poniższa lista przedstawia wątpliwości, z którymi najczęściej mierzą się kandydaci. Przeczytaj, dlaczego warto je pokonać i przystąpić do rekrutacji z większą pewnością siebie.

1. Nie spełniam wszystkich wymagań pracodawcy

Wielu kandydatów rezygnuje z aplikowania na ofertę w obliczu niespełniania wszystkich wymogów pracodawcy. Warto jednak pamiętać, że ogłoszenie zawiera opis profilu idealnego kandydata, a wymagania są tylko poglądowe. Często znacznie bardziej liczą się potencjał i ambicje.

Jeżeli zatem nie posiadasz którejś z wymienionych umiejętności lub Twoje doświadczenie w nieznacznym stopniu różni się od wymaganego, nie rezygnuj z udziału w rekrutacji. Przedstaw w CV lub liście motywacyjnym wszystkie inne cenne kompetencje i kwalifikacje, które mogą przydać się w danej roli. Może okazać się, że zostaniesz zaproszony/ zaproszona do kolejnego etapu i wówczas będziesz mieć okazję do zaprezentowania swojej motywacji i potencjału.

Pamiętaj również, że dzięki nowym wyzwaniom zawodowym możesz rozwijać swoją karierę – udoskonalać kompetencje, poszerzać kwalifikacje, zdobyć nową wiedzę. Warto zatem skorzystać z tej okazji i dać sobie szansę w procesie rekrutacyjnym.

2. Nie znam branży

Wątpliwości związane z nieznajomością danego sektora pojawiają się najczęściej u kandydatów, którzy zdecydowali się przebranżowić. Często występują również u młodych osób, wchodzących dopiero na rynek pracy. Nie warto jednak zamartwiać się na zapas, ponieważ nawet mało doświadczone osoby mogą mieć szanse na rozwój w organizacji.

Pamiętaj, że każdy pracownik musi od czegoś zacząć. Jeśli nie znasz branży na tyle dobrze, aby objąć samodzielne stanowisko, poszukaj ofert praktyk lub stażu. Warto zauważyć, że wielu pracodawców chętnie zatrudnia osoby, które nie miały wcześniej doświadczenia z danym obszarem rynku. Dzieje się tak dlatego, że nowi pracownicy często dostarczają innowacyjne pomysły i mają „świeże spojrzenie” na wiele spraw.

W obliczu tej sytuacji warto jednak znać swoje możliwości i poznać motywację. Jeżeli zależy Ci na skutecznym przebranżowieniu, nie śpiesz się. Proces ten wymaga czasu i zaangażowania. Jeśli jednak znajdziesz ofertę pracy kierowaną do kandydatów bez doświadczenia – spróbuj swoich sił. Być może okaże się, że nowa branża jest Twoim powołaniem.

3. Wypadnę słabo na tle innych kandydatów

Wielu kandydatów miewa także błędne przekonanie, że ich profil w porównaniu do innych aplikujących jest nieatrakcyjny. Wówczas pojawiają się wątpliwości związane z niedostatecznym doświadczeniem, umiejętnościami, potencjałem, a nawet charyzmą.

Porównywanie się do innych kandydatów – zwłaszcza gdy nie miało się okazji ich poznać – jest nie tylko nieuzasadnione, ale może również źle wpływać na pewność siebie. Aby uniknąć takich wątpliwości, warto zmienić sposób myślenia. Przede wszystkim, nie zakładaj, że wypadniesz źle na tle innych kandydatów. Może okazać się wręcz przeciwnie – że to właśnie Twoja kandydatura zostanie pozytywnie rozpatrzona. Przypomnij sobie również swoje wszystkie osiągnięcia, aby zachować optymistyczne nastawienie. Nie zakładaj z góry, że inni mogą być lepsi od Ciebie, a skup się na własnych sukcesach i ambicjach. Poszukiwanie pracy to kolejny etap w karierze zawodowej, więc warto dać sobie szansę. Niezależnie od wyniku rekrutacji, będziesz mógł/ mogła wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość.

4. Boję się zmiany

Częstą obawą kandydatów jest także strach przed samą zmianą. Pojawiają się wówczas wątpliwości związane z zupełnie nowym doświadczeniem – nowym przełożonym, współpracownikami, innymi obowiązkami. Należy jednak pamiętać, że zdolność do adaptacji jest niezwykle ważna oraz pomocna w wielu decyzjach zawodowych i warto ją rozwijać.

Aby stłumić swoje wątpliwości, pomyśl o dobrych stronach zmiany. Jakie możliwości oferuje Ci potencjalny pracodawca? Jak Wasza współpraca może wpłynąć na rozwój Twojej kariery? Choć pozostanie w komfortowym, znanym Ci miejscu może wydawać się właściwszym rozwiązaniem, to po czasie zmiana pracy często okazuje się najlepszą decyzją.

Potraktuj zatem rekrutację jako cenne doświadczenie i szansę zawodową. Jeżeli po rozmowie z rekruterem stwierdzisz, że nowa firma nie odpowiada Twoim oczekiwaniom – zawsze możesz wznowić swoje poszukiwania pracy. Pamiętaj, że zmiany są trudne dla wielu osób, jednak jeśli nie widzisz dalszych perspektyw w obecnym miejscu zatrudnienia, to warto podjąć kolejne kroki. W karierze zawodowej należy bowiem myśleć o swoim dobrym samopoczuciu i satysfakcji z pełnionej roli.

Skorzystaj z naszej pomocy w poszukiwaniu pracy. Zobacz, jakie oferty przygotowaliśmy dla Ciebie.

Nie wiesz jaka organizacja będzie dla Ciebie odpowiednia? Poznaj różnice w funkcjonowaniu mikrofirm i dużych korporacji.


Agnieszka Pietrasik

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.