Blogi

5 kroków do efektywnej zmiany branży​​​​​​​

Odpowiednio zaplanuj zmianę​​​​​​​

Agnieszka Kolenda

W pewnym momencie swojej kariery zawodowej niektóre osoby decydują się na zmianę branży. Powodów może być wiele: niezadowolenie z dotychczasowej pracy, brak możliwości rozwoju w konkretnym sektorze lub nawet chęć podjęcia się zupełnie nowych wyzwań zawodowych. Niezależnie od przyczyny przebranżowienia, warto jest dobrze przygotować się do tego procesu, aby efektywnie i sprawnie odnaleźć się w nowym obszarze.

Długotrwała działalność w jednej branży może powodować wypalenie zawodowe lub obniżenie poziomu satysfakcji z wykonywanej pracy. Jeżeli w obecnej roli nie odczuwasz już zadowolenia i chcesz podjąć się nowych wyzwań w innym sektorze, przeczytaj, jak skutecznie się przebranżowić.

1. Zdefiniuj swoje oczekiwania i potrzeby

Wybierając nową branżę, warto dokładnie sprecyzować swoje potrzeby, pasje oraz plany zawodowe. Pełnienie obowiązków w miejscu, które odpowiada Twoim oczekiwaniom, będzie wówczas przyjemniejsze i bardziej produktywne. Zastanów się zatem, co Cię interesuje, w które zadania czy projekty angażujesz się najchętniej oraz w jakim kierunku chcesz się rozwijać.

Po dokładnej analizie swoich zainteresowań i potrzeb, stwórz listę branż, w których potencjalnie mógłbyś/ mogłabyś się odnaleźć i przejdź do ich dalszej oceny.

2. Zbadaj branżę

Po spisaniu obszarów, które interesują Cię najbardziej, spróbuj dowiedzieć się więcej na ich temat. Poczytaj o tym, jak każda z branż rozwija się na rynku pracy, jakie płace oferuje oraz czy cechuje się dużym popytem na pracowników. Możesz również zapisać się na webinaria lub konferencje, przygotowane przez ekspertów, aby poznać najnowsze trendy i potrzeby biznesowe.

Możesz również dowiedzieć się, jak wygląda praca w danej branży, poszerzając swoją sieć kontaktów biznesowych. Dodaj do swojej sieci na LinkedIn rekruterów, a także zapisz się na sesje networkingowe. Dzięki temu zgromadzisz wiele informacji o branży, które mogą okazać się przydatne w podejmowaniu ostatecznej decyzji zawodowej.

Jeżeli interesuje Cię konkretna organizacja, poszukaj w sieci informacji na temat jej struktury, kultury organizacyjnej, celów firmy czy dotychczasowych osiągnięć.

3. Zwiększ swoją wiedzę

Po określeniu, w której branży chcesz się rozwijać, systematycznie pogłębiaj swoją wiedzę i udoskonalaj się w tym obszarze. Skorzystaj z dostępnych w sieci materiałów szkoleniowych, śledź najnowsze trendy, a także zapisuj się na sesje networkingowe i warsztaty. Dzięki temu poznasz realia branżowe jeszcze przed znalezieniem nowej pracy.

Codzienną dawkę nowej wiedzy może zapewnić Ci także czytanie newsletterów, śledzenie profili firm w mediach społecznościowych czy sięganie po książki poradnikowe. Samodoskonalenie i realizowanie swoich celów, niezależnie od aktualnego miejsca zatrudnienia, będzie stanowiło ogromny atut dla rekruterów.

4. Rozpocznij poszukiwanie pracy

Mając większe rozeznanie w temacie swoich oczekiwań i możliwości, rozpocznij poszukiwania pracy. Uaktualnij swoje dokumenty aplikacyjne, dodając do nich informacje o nowo nabytych umiejętnościach, pasjach czy motywacji.

Poszukując ofert pracy, nie ograniczaj się wyłącznie do klasycznych portali z ogłoszeniami pracodawców. Wiele zawodowych szans możesz również znaleźć na stronach branżowych, portalach typu LinkedIn czy na spotkaniach biznesowych, oferujących szerokie możliwości networkingowe.

Sprawdź, jakie oferty pracy przygotowaliśmy dla Ciebie.

Może się zdarzyć, że proces poszukiwania pracy będzie trwał dłużej, niż zakładałeś/ zakładałaś. W takim przypadku najlepiej jest się wykazać cierpliwością i konsekwencją w działaniu. Z czasem Twoje zaangażowanie na pewno przyniesie oczekiwane efekty.

5. Zaprezentuj się na rozmowie rekrutacyjnej

Kiedy już otrzymasz zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną, podejdź do niej z optymizmem i pewnością siebie. Aby dobrze się zaprezentować, pamiętaj o wcześniejszym przygotowaniu. Zastanów się, które z Twoich doświadczeń lub umiejętności mogą być korzystne w nowej roli, a także przygotuj odpowiedzi na najczęstsze pytania rekruterów.

Rozmawiając z rekruterem, pokaż swoje zainteresowanie branżą i uargumentuj je, a także opowiedz o swojej zdolności adaptacji do nowych warunków. Podjęte przez Ciebie kroki, prowadzące do tej zmiany, mogą być dobrym przykładem na to, że z odwagą podejmujesz się kolejnych wyzwań zawodowych.

Nie bój się zadawać pytań rekruterowi. Dzięki temu lepiej zrozumiesz obowiązki na nowym stanowisku i sposób funkcjonowania organizacji. Powodzenia!

Rozmowa rekrutacyjna może wywoływać niemały stres. Dowiedz się, jak zachować spokój przed spotkaniem o pracę.

Rozpoczęcie pracy w nowej branży może wiązać się z koniecznością stworzenia planu kariery na nowo. Przeczytaj, jak zbudować własną ścieżkę zawodową.


Agnieszka Kolenda

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.