UWAGA: Próby wyłudzenia danych od kandydatów. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Możliwość bycia częścią zgranego, dobrze rozumiejącego się i wspierającego zespołu to dla pracowników duża wartość i motywacja do codziennej pracy. Bez wątpienia to również powód do dumy dla menedżera. Należy jednak pamiętać, że to właśnie w rękach osób zarządzających leży lwia część tego sukcesu. Jak go urzeczywistnić?
Stacjonarny lub hybrydowy model pracy zdecydowanie sprzyja integracji pracowników. Warto jednak pamiętać, że sam fakt spotykania się w biurze często nie wystarczy. Poznaj 5 sposobów na zintegrowanie zespołu:
Wspólne zjedzenie posiłku to jeden z najprostszych, a jednocześnie bardzo skutecznych pomysłów na integrację zespołu. Jedzenie to w końcu nie tylko podstawowa potrzeba człowieka, ale w tym kontekście przede wszystkim silne narzędzie socjalizacji i pielęgnowania relacji, któremu towarzyszą rozmowy i obserwacje. Na czas obiadu warto rozważyć maksymalne ograniczenie tematów biznesowych tak, aby każdy z członków zespołu mógł realnie odpocząć, poczuć się komfortowo i tym samym poznać się lepiej.
Warto pamiętać, że aktywność ta nie musi odbywać się w formie oficjalnego wyjścia na obiad do restauracji. Podobne korzyści mogą przynieść regularne, wspólne przerwy na lunch czy kawę w biurze. Chodzi w tym przede wszystkim o bycie razem i celebrowanie chwili.
Wolontariat zespołowy w czasie pracy to jeden z elementów CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Wspólna aktywność w ramach określonej liczby dni lub godzin w skali roku na rzecz wybranej grupy beneficjentów to nie tylko ogromna wartość sama w sobie, ale też okazja do wzmocnienia poczucia sprawczości i wspólnotowości u pracowników. A możliwości jest naprawdę wiele – grupowa pomoc w fundacjach, wizyty w schroniskach czy sprzątanie lasu.
Z badania Hays przeprowadzonego pod koniec 2024 roku wynika, że tylko 19% specjalistów ma dostęp do wolontariatu pracowniczego. Chcąc jednak przeprowadzić udaną i jednocześnie dobroczynną akcję integracyjną, zdecydowanie warto pochylić się nad rozwojem tego obszaru w EVP firmy (Employee Value Proposition – oferta pracodawcy). Bez wątpienia będzie to miało pozytywny wpływ również na zaangażowanie i lojalność zatrudnionych.
Jak wynika z wielu badań i obserwacji ekspertów Hays, możliwość poszerzania swoich umiejętności i nauki nowych rzeczy to kwestia bardzo istotna dla profesjonalistów. Warto ten fakt wykorzystać, organizując dla pracowników spotkanie, w ramach którego będą mogli spróbować czegoś, z czym jeszcze nie mieli do czynienia. W ofercie wielu firm w całej Polsce można znaleźć ciekawe propozycje warsztatów artystycznych, kulinarnych, związanych z robieniem własnych kosmetyków czy aktywnością fizyczną, np. jogą.
Angażujące spotkanie skupione wokół danej dziedziny z pewnością będzie nie tylko ciekawym sposobem na „reset”, ale przede wszystkim umożliwi współpracownikom lepsze poznanie się oraz wzajemne odkrycie swoich talentów i potencjału.
Dobrym sposobem na zintegrowanie pracowników może być również wprowadzenie do zespołu pozytywnej konkurencji, np. w formie wyzwań i konkursów. Aktywności te mogą odnosić się zarówno do celów i rezultatów pracy, np. kto szybciej osiągnie KPI, jak i dotyczyć sytuacji z życia codziennego, np. kto odnotuje największą liczbę kroków w danym okresie.
Szczególnie w większych zespołach warto maksymalnie wykorzystać fakt, że pracuje w nim wiele – często bardzo różnych osób – i podzielić pracowników na grupy, aby wyzwania lub konkursy opierały się przede wszystkim o współpracę i wzajemną wiedzę o sobie. Będzie to miało pozytywne przełożenie na codzienne relacje, pracę i mobilizację zatrudnionych.
Gry teambuildingowe i kooperacyjne to bardzo często element wyjazdów integracyjnych firm. Nic dziwnego, bowiem sytuacja, w której zespół musi odpowiednio zarządzić komunikacją i podziałem obowiązków w celu rozwiązania zadania lub zagadki niosą za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jednak budują pozytywne, wspierające relacje i wzmacniają poczucie sprawczości oraz grupowej odpowiedzialności u pracowników. W tym celu nie trzeba jednak czekać na wyjazd integracyjny, a np. w ciągu tygodnia wybrać się z zespołem do sali zagadek, escape roomu czy na grę miejską.
Skuteczną alternatywą będzie również zorganizowanie podobnej aktywności w biurze. W tym celu wystarczy nawet pusta przestrzeń i zestaw gier planszowych lub konstrukcyjnych à la Maszyna Goldberga.
Pomimo rosnącego na popularności powrotu do biur, wiele firm wciąż pracuje wyłącznie zdalnie i nie spotyka się stacjonarnie. To powoduje, że kwestia integracji pracowników może wydawać się nieco bardziej skomplikowana. Jest jednak równie możliwa i potrzebna, co ta odbywająca się na żywo.
Chcąc zintegrować zdalny zespół, można oczywiście skorzystać z uniwersalnych rozwiązań opisanych wyżej, takich jak (wirtualny) lunch lub wspólna kawa, czy też organizacji konkursów i wyzwań (grywalizacja). Warto jednak wykorzystać też inne zasoby, które umożliwią pracownikom lepsze poznanie się i wzmocnią pozytywną atmosferę w zespole.
Można do nich zaliczyć różnorodne gry i aplikacje takie jak:
ale też webinary i warsztaty online. W dobie cyfryzacji nie brakuje bowiem firm na rynku, które oferują ciekawe spotkania, np. sesję jogi czy tworzenie „lasu w słoiku” na kamerkach.
Na koniec warto pamiętać, że analizując dostępne aktywności integracyjne, warto pod uwagę wziąć również pomysły pracowników, a także ich opinie o poprzednich integracjach. To właśnie szczery dialog, zaufanie i zrozumienie budują prawdziwie zintegrowany zespół.
Chcesz jeszcze bardziej wzmocnić swój Employer Branding? Porozmawiajmy o Twoich potrzebach.
Czy wiesz, co obecnie liczy się dla profesjonalistów? Pobierz Raport płacowy i odkryj, jakie plany zawodowe mają specjaliści i menedżerowie.
Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.
Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.
Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.