Blogi

​​​​​​​Doceń rolę feedbacku

Jak najlepiej wykorzystać informację od przełożonego?​​​​​​​

Aleksandra Tyszkiewicz

Podstawą dobrej atmosfery oraz skutecznej współpracy jest szczera komunikacja. Jednym z jej elementów jest tzw. feedback, czyli opinie, ważne komunikaty i wskazówki dotyczące Twojej pracy. Odpowiednie przyjmowanie informacji zwrotnej od przełożonego jest niebywale ważne, ponieważ pomaga budować partnerskie relacje oparte na zaufaniu i pozytywnie wpływa na samorozwój. Jaką postawę przyjąć, aby jak najlepiej skorzystać z udzielonej informacji zwrotnej?

Informacja zwrotna od przełożonego stanowi ogromną wartość. Nie wszyscy pracownicy potrafią ją jednak odpowiednio interpretować. Jeżeli masz trudności z przyjmowaniem feedbacku, skorzystaj z poniższych porad.

1. Aktywnie słuchaj

Aby lepiej rozumieć komunikaty menedżera, ćwicz aktywne słuchanie. Podczas każdej z rozmów postaraj się maksymalnie skupić na tym, co chce przekazać oraz wyłącz urządzenia elektroniczne, aby uniknąć dekoncentracji. Po omówieniu wszystkich wątków podsumuj to, co usłyszałeś/ usłyszałaś, szybko odpowiadając sobie na poniższe pytania:

• Jakie było najważniejsze przesłanie informacji zwrotnej?

• Co to dla Ciebie oznacza? Czego oczekuje od Ciebie menedżer?

• Jakie odczucia i emocje towarzyszyły rozmowie?

• Na jakich obszarach warto się skupić, aby wdrożyć rady przełożonego w życie?

Następnie zwięźle podsumuj te informacje jeszcze przed zakończeniem spotkania. Jeśli któryś z poruszanych wątków okaże się dla Ciebie niejasny, raz jeszcze poproś menedżera o wytłumaczenie tej kwestii. To pozwoli Ci na jak najlepsze poznanie oceny przełożonego o Twojej pracy oraz wdrożenie odpowiednich rozwiązań.

Pamiętaj również, że każdorazowo możesz zadawać dodatkowe pytania, które przybliżą Ci perspektywę menedżera. Jeśli w trakcie rozmowy nie została poruszona ważna dla Ciebie kwestia, zasugeruj, żebyście o tym porozmawiali. Szczerość i wzajemne zrozumienie są bowiem niezwykle ważne w komunikacji.

2. Wykaż się otwartą postawą

Skuteczne przyjmowanie informacji zwrotnej opiera się również na właściwym nastawieniu. Jeżeli menedżer będzie chciał przekazać Ci feedback na temat Twojej pracy, zachowaj otwartą i optymistyczną postawę.

Ważne jest, aby nie traktować słów przełożonego jako ataku, a konstruktywną ocenę. Celem szefów zespołów jest bowiem usprawnianie pracy całego zespołu przy jednoczesnym wspieraniu pracowników w rozwoju, tak aby mogli w pełni wykorzystać swój potencjał. Potraktuj to zatem jako szansę na udoskonalanie swoich umiejętności.

Warto również pamiętać, że feedback od menedżera opiera się na jego doświadczeniu w zarządzaniu zespołami i perspektywie biznesowej. Oznacza to, że skorzystanie z udzielonych wskazówek może nieść za sobą wiele korzyści dla Twojej kariery zawodowej.

3. Podziękuj rozmówcy

Niezależnie od rodzaju otrzymanego feedbacku – czy jest on pozytywny, neutralny czy negatywny – podziękuj przełożonemu za jego udzielenie. Pamiętaj, że dzięki informacji zwrotnej możesz udoskonalać wiele obszarów swojej pracy, a także skutecznie się rozwijać. Szczere rozmowy są ogromną wartością i choć czasami mogą być trudne, to nie warto ich unikać. Z czasem łatwiej będzie Ci dostrzec, jak ważną rolę w miejscu pracy odgrywa feedback.

Otrzymanie negatywnej informacji zwrotnej nie powinno być powodem do wstydu! Dowiedz się, jak radzić sobie z niepowodzeniami.

Chcesz odnosić więcej sukcesów na polu zawodowym? Przeczytaj, jak pobudzić swoją kreatywność i proponować jak najlepsze pomysły.


Aleksandra Tyszkiewicz

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.