Blogi

​​​​​​​Kompetencje twarde i miękkie

Jak rozróżnić swoje umiejętności?​​​​​​​

Aleksandra Tyszkiewicz

Aplikowanie na ofertę pracy wiąże się z koniecznością zaprezentowania swoich najlepszych stron. Kandydaci umieszczają w CV informacje o posiadanych umiejętnościach i predyspozycjach, a także komunikują je podczas rozmowy z rekruterem. Nie zawsze jednak odbywa się to w skuteczny sposób. Jak zatem wygląda podział na kompetencje miękkie i twarde oraz jakie ma to znaczenie w budowaniu kariery?

Osiąganie sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym w dużej mierze zależy od wykorzystywania określonych umiejętności. W zależności od sytuacji, czasami niezbędnymi okazują się kompetencje twarde, a w innych przypadkach – miękkie. Świadomość różnic pomiędzy konkretnymi, wymiernymi umiejętnościami a uniwersalnymi zdolnościami jest bardzo ważna, ponieważ dzięki temu można je stale udoskonalać i odpowiednio je komunikować. Poniżej zajdziesz podstawowe różnice pomiędzy kompetencjami miękkimi i twardymi.

Kompetencje twarde

Do kompetencji twardych należy zaliczyć te, które nabywa się w trakcie nauki, stażu czy pracy. Nie są więc one predyspozycjami, a umiejętnościami wymiernymi, które można wypracować. Uwzględniają one m.in. umiejętności techniczne, językowe czy te związane z posługiwaniem się konkretnymi programami. Są one zatem ściśle powiązane z wykonywaną profesją i doświadczeniem zawodowym. W ogłoszeniach o pracę komunikuje się je bezpośrednio, aby kandydat mógł określić czy spełnia podstawowe oczekiwania pracodawcy i rzeczywiście może podjąć pracę w określonej roli. Jeśli nie, to dzięki takiej informacji może się dowiedzieć, czego jeszcze musi się nauczyć, aby w przyszłości móc ubiegać się o podobne stanowisko.

Kompetencje miękkie

Kompetencje miękkie to uniwersalne zdolności i postawy, które wpływają na naszą skuteczność w pracy i szanse na osiągnięcie sukcesu. Można do nich zaliczyć łatwość w budowaniu relacji, zdolności komunikacyjne, a także umiejętność współpracy. Jest to również zdolność do adaptacji, która jest wyjątkowo istotna w obliczu dynamicznych zmian, a także gotowość do ciągłego nabywania wiedzy i samodzielność. Pracownicy posiadający te cechy są wyjątkowo atrakcyjni dla pracodawców, ponieważ łatwiej jest im wejść w struktury firmy, co z kolei przekłada się na ich skuteczność i efektywność w pracy. Są to jednak umiejętności określane w kategoriach predyspozycji, które trudniej nabyć. Co za tym idzie, nie każdy pracownik sprawdzi się w określonej roli, jeśli nie posiada wymaganych przez pracodawcę kompetencji miękkich.

Rozwijanie kariery w oparciu o poszerzanie kompetencji

Samorozwój jest niezwykle ważnym procesem, nie tylko w kontekście życia prywatnego, ale również zawodowego. Dzięki niemu można zyskać więcej ciekawych propozycji oraz doświadczeń, co z kolei wpływa na poczucie ogólnej satysfakcji. Należy także pamiętać, że pozyskiwanie kompetencji twardych i miękkich jest możliwe, aczkolwiek wymaga skupienia się na odmiennych obszarach.

Nabywanie kompetencji twardych zależy od systematycznej pracy z konkretnymi narzędziami, uczestniczenia w warsztatach i szkoleniach (czasem nawet podjęcia studiów lub certyfikowanych kursów) oraz podejmowania się obowiązków wymagających ciągłego stosowania nabytej wiedzy.

Pozyskiwanie kompetencji miękkich zależy zaś od długofalowego praktykowania współpracy w grupie, analizowania swoich zachowań i odpowiedniego ich modyfikowania. Jest to znacznie trudniejszy proces, który nierzadko wymaga stawiania sobie nowych granic i celów, a także zmiany podejścia i nastawienia. Popularną metodą jest także korzystanie z pomocy trenerów lub psychoterapeutów.

Zrozumienie posiadanych luk kompetencyjnych jest pierwszym krokiem do ich wypełnienia. Pomocne może okazać się więc zwrócenie z prośbą o pomoc do rekrutera, który zna aktualne realia rynkowe, lub menedżera. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu dowiesz się, które z elementów warto udoskonalić.

Kompetencje a proces rekrutacyjny

Szukając pracy, ważne jest, aby mieć świadomość posiadanych umiejętności. Warto zatem przeanalizować posiadane zdolności i zidentyfikować je jako kompetencje twarde lub miękkie. Dzięki temu zwiększysz swoją szansę na zaaplikowanie na te oferty pracy, które są najlepiej dopasowane do Twojego profilu zawodowego. Zwróć zatem uwagę na opis stanowiska i ustal, jakie zdolności będą Ci niezbędne w nowej pracy. Może też okazać się, że nawet jeśli nie posiadasz wymaganej przez pracodawcę kompetencji, i tak będziesz właściwym kandydatem. Niektóre umiejętności mogą się bowiem uzupełniać lub pozwolić na zrekompensowanie brakującej cechy.

Pamiętaj, aby odpowiednio opisać swoje kompetencje w CV i właściwie je komunikować podczas rozmowy rekrutacyjnej. Warto to zrobić za pomocą analizy swoich doświadczeń w karierze zawodowej (dzięki temu opracujesz przykłady sytuacji potwierdzających posiadanie określonej predyspozycji) lub przedstawienia referencji przełożonych, którzy potwierdzą Twoje kwalifikacje. Dzięki temu, rekruter zyska jasny opis posiadanych przez Ciebie umiejętności, co pozwoli na usprawnienie całego procesu rekrutacyjnego.

Szukasz pracy? Odwiedź naszą zakładkę z najnowszymi ofertami lub prześlij swoje CV.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kompetencji? Przeczytaj, które z nich warto posiadać.


Aleksandra Tyszkiewicz

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.