Blogs

Referencje jako sposób na rekomendację pracownika ​​​​​​​

Dlaczego rekruterzy zasięgają opinii o kandydacie?​​​​​​​

Agnieszka Kolenda

Jednym z etapów procesu rekrutacyjnego jest zdobycie referencji o kandydacie. To moment zestawienia zgromadzonych informacji o pracowniku z opinią na temat jego pracy, którą zazwyczaj wystawia poprzedni pracodawca. Taka metoda weryfikacji kandydatów jest popularna, choć nie jest praktykowana we wszystkich organizacjach. Dlaczego firmy chcą uzyskać referencje i jaki ma to wpływ na efekt procesu rekrutacyjnego?

Referencja to pewnego rodzaju opinia na temat pracownika, wystawiana przez pracodawców. Rekruterom pozwala ona na pogłębienie wiedzy o kandydacie i potwierdzenie wcześniej zdobytych informacji (m.in. zamieszczonych w CV). Jeżeli bierzesz udział w procesie rekrutacyjnym, przygotuj się na to, że rekruter może poprosić Cię o dostarczenie referencji, np. od byłego przełożonego. Zapoznaj się z artykułem, aby dowiedzieć się, dlaczego referencje są ważnym elementem rekrutacji.

Referencje pomagają rekruterom poznać kandydata

Informacje o doświadczeniu, umiejętnościach czy wykształceniu, które umieszczasz w CV lub liście motywacyjnym, są niezwykle ważne. Czasem jednak nie wystarczają, aby rekruter mógł w pełni ocenić Twoje dopasowanie do organizacji.

Dzięki rozmowie z poprzednim pracodawcą – rekruter lub rekrutujący menedżer może dowiedzieć się więcej na temat Twojego sposobu pracy, mocnych i słabych stron czy typu osobowości. Kontaktując się z osobami udzielającymi referencji, rekruterzy często zadają pytania także o dotychczasowy zakres obowiązków kandydata, osiągnięcia na polu zawodowym czy powód odejścia z organizacji.

Choć wizja bycia ocenianą/ ocenianym może wywoływać stres, to w rzeczywistości warto podejść do tego etapu z optymizmem. Dostarczona opinia może bowiem mieć pozytywny wpływ na wynik rekrutacji, w której uczestniczysz.

Kto powinien wystawiać referencje?

Opinię o tym, jakim jesteś pracownikiem, możesz dostarczyć w dwojaki sposób. Możliwe jest dostarczenie rekruterowi dokumentu sporządzonego przez poprzedniego pracodawcę lub podanie do niego numeru kontaktowego. Tym samym ważne jest, aby w żadnej sytuacji zawodowej nie palić za sobą mostów i kończyć współpracę, pozostając w pozytywnych relacjach z byłym pracodawcą.

Jako osobę udzielającą referencji wybierz osobę, która nadzorowała Twoją pracę i obserwowała postępy oraz rozwój zawodowy. Zazwyczaj są to menedżerowie czy liderzy danego działu, którzy potrafią skutecznie analizować i oceniać osiągnięcia oraz umiejętności podwładnych.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze doświadczenia zawodowego, a rekruter poprosi Cię o dostarczenie referencji, poproś o nie wykładowcę akademickiego lub kierownika wolontariatu, w którym uczestniczyłeś/ uczestniczyłaś. Ich ocena może być przydatna szczególnie w kontekście zgromadzenia informacji na temat Twoich kompetencji miękkich.

Przed podaniem numeru telefonu rekruterowi, skontaktuj się z osobą, która ma udzielić Ci referencji i poproś o zgodę. Warto powiedzieć, o jakie stanowisko się starasz, jakie aspekty są Twoim zdaniem najważniejsze w tym procesie rekrutacyjnym, a także udzielić informacji kto będzie się z nią kontaktował. Dzięki temu Twój były przełożony będzie mógł się przygotować do rozmowy, a także nie będzie postawiony przed faktem dokonanym, co potencjalnie mogłoby popsuć Wasze partnerskie relacje.

Po zakończeniu etapu dostarczania referencji podziękuj osobie, która ich udzieliła i poczekaj na kontakt ze strony rekrutera, aby dowiedzieć się o kolejnym kroku rekrutacji.

Rozmowa rekrutacyjna już za Tobą? Pobierz nasz poradnik i dowiedz się, jakie działania warto jeszcze podjąć.

Szczerość to podstawa w rekrutacji. Przeczytaj, dlaczego warto być uczciwym wobec rekrutera.


Agnieszka Kolenda

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Job search

Szukaj pracy

Looking for a new role? Search here for your ideal job or get in touch with one of our expert consultants.

Register a job

Trust us, we find the best candidates on the market

Contact us

Nasze biura

Hays has offices across the whole of the Poland. Contact us to discuss your employment needs.