Blogi

​​​​​​​Jak będzie wyglądać sytuacja w sektorze technologii finansowych?

​​​​​​​FinTech w nadchodzących latach

Alicja Malok

W ostatnich latach, wraz z nastaniem nowej rzeczywistości, branża FinTech doświadczyła dużego wzrostu. Konieczność zachowywania dystansu spowodowała bowiem, iż firmy zaczęły wprowadzać rozwiązania technologiczne, umożliwiające bezpieczne, wygodne i co ważne, zdalne zarządzanie finansami. Co za tym idzie, w sektorze zaczęli pojawiać się nowi gracze i wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów. Obecnie FinTech wciąż rozwija się bardzo dynamicznie. Czy w nadchodzących latach będzie podobnie?

Od dłuższego czasu na rynku pracy możemy zaobserwować stały wzrost popytu na profesjonalistów wyspecjalizowanych w technologiach finansowych. Wynika to z faktu, iż wobec FinTechu stawiane są coraz to nowe wyzwania, wynikające ze zmieniających się potrzeb konsumentów.

FinTech dziś

Choć mogłoby się wydawać, że branża technologii finansowych jest bliska wyłącznie zatrudnionym w niej specjalistom, ekspertom w tej dziedzinie, to w rzeczywistości większość osób ma z nią do czynienia praktycznie codziennie. FinTech jest bowiem obszarem rynku skupionym wokół oprogramowania, aplikacji i rozwiązań mobilnych usprawniających i automatyzujących wszelkie operacje finansowe. Oznacza to, iż korzystając z płatności internetowych, bankowości elektronicznej, platform aukcyjnych, serwisów pożyczkowych czy kantorów on-line obserwujemy efekty postępów w branży.

Warto dodać, że FinTech to również blockchain, który pozwala na przeprowadzanie zdecentralizowanych transakcji, bez udziału podmiotu rządowego lub organizacji zewnętrznej. Jego technologia oraz aplikacje od lat się sprawnie rozwijają i w najbliższym czasie najprawdopodobniej nie ulegnie to zmianie. Wynika to z faktu, iż coraz więcej firm pochyla się nad zaawansowanym szyfrowaniem danych.

Co dalej? Przyszłość FinTechu

Sektor FinTech rozwija się tak dynamicznie, że nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała ulec zmianie. Według różnych szacunków w polskim sektorze FinTech może być zatrudnionych nawet 100 tysięcy pracowników. Jest to powiązane z faktem, iż Polska plasuje się wysoko w rankingach dotyczących innowacyjności w obszarze finansowym.

Zapewne w kolejnych latach branża będzie doświadczać stałego wzrostu we wszystkich obszarach swojej działalności. Postępująca globalizacja, coraz szerszy dostęp do Internetu oraz zmiana zachowań konsumentów, którzy cenią swój czas i wygodę, będzie niewątpliwie sprzyjać temu trendowi.

Zmianie ulegną niewątpliwie usługi, które firmy z branży FinTech oferują klientom. Wynika to z coraz częstszego wykorzystywania technologii sztucznej inteligencji (AI), Big Data, blockchain i uczenia maszynowego (ML) przez organizacje. AI oraz ML mogą bowiem pomóc w obniżeniu kosztów operacyjnych i wykrywaniu oszustw, a także w zwiększeniu wartości dostarczanej odbiorcom. Sztuczna inteligencja może także zapewnić firmom cenny wgląd w zachowania i nawyki konsumentów, umożliwiając im lepsze zrozumienie potrzeb swoich klientów. Nie dziwi zatem fakt, iż technologie te odgrywają coraz ważniejszą rolę w ciągłej ewolucji firm, stając się bardziej dostępne i intuicyjne.

W kolejnych latach dużą wartością będzie także analityka Big Data. Dzięki niej możliwe będzie skuteczniejsze przewidywanie zmian na rynku i tworzenie nowych strategii biznesowych w oparciu o dane. Z kolei blockchain stanie się jeszcze powszechniej wykorzystywany, ułatwiając decentralizację transakcji bez konieczności angażowania strony trzeciej.

Z perspektywy HR

W związku z rozwojem tak wielu obszarów FinTechu, firmy w najbliższym czasie będą kontynuować poszukiwania wielu wyspecjalizowanych ekspertów. Należą do nich m.in. inżynierowie AI/ ML/ Big Data/ DevOps, Big Data Developerzy, programiści oprogramowania i rozwiązań mobilnych oraz testerzy automatyczni. Na ciekawe oferty pracy w sektorze będą mogli również liczyć specjaliści z obszaru cyberbezpieczeństwa, rozwiązań chmurowych oraz automatyzacji.

Dowiedz się więcej na temat trendów na rynku pracy - przeczytaj o nowoczesnych benefitach.

Chcesz wprowadzić zmianę do swojego życia zawodowego? Zobacz, jakie oferty pracy przygotowaliśmy dla Ciebie.


Alicja Malok

IT Perm Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

 

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.