Blogi

​​​​​​​Jak osoby introwertyczne mogą skutecznie zaprezentować się na spotkaniu z rekruterem?

Zwiększ swoje szanse na otrzymanie oferty współpracy​​​​​​​

Agnieszka Kolenda

Rozmowa rekrutacyjna to dla wielu osób stresująca sytuacja. Szczególnie poddenerwowanie mogą czuć introwertycy, którzy z reguły nie czują się komfortowo w towarzystwie nieznanych im osób. Często również, ze względu na indywidualizm i niechęć do interakcji z innymi, trudno jest im prawidłowo określić swoje mocne strony, które mogliby wykorzystać w pracy zespołowej. Tymczasem, ich skryte usposobienie może przynieść firmie wiele korzyści. O czym powinni pamiętać introwertycy, przygotowujący się do rozmowy z rekruterem?

Dzięki skrupulatnej autorefleksji i dokładnemu przygotowaniu się do rozmowy rekrutacyjnej możliwe jest zwiększenie swoich szans na otrzymanie oferty współpracy. Charakteryzuje Cię introwertyczna osobowość? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby dowiedzieć się, jak zrobić dobre wrażenie na rekruterze.

Przygotowanie odpowiedzi na pytania rekrutera

Przećwiczenie odpowiedzi na potencjalne pytania rekrutera jest jednym z kluczowych elementów, które mogą pomóc Ci otrzymać ofertę pracy. Aby spotkanie było dla Ciebie komfortowe, raz jeszcze zapoznaj się z profilem firmy i ofertą. Zastanów się, o co może zapytać Cię rekruter i przygotuj odpowiedzi na wybrane kwestie. Dzięki temu, na rozmowie będziesz czuć się swobodniej i z większą pewnością siebie zaprezentujesz swój profil, nawet jeśli na co dzień nie wykazujesz się rozmownością i niechętnie wchodzisz w interakcje z innymi.

Warto również przygotować przykładowe sformułowania, którymi będziesz mógł/ mogła się posłużyć, gdy na spotkaniu zapadnie cisza, np. po zadanym przez rekrutera pytaniu. Może to być zarówno poproszenie o dodatkowy czas na odpowiedź, jak również samodzielne powtórzenie pytania. Dzięki temu zminimalizujesz swój stres wynikający z krótkiej, niezręcznej przerwy w rozmowie.

O co może zapytać Cię rekruter? Poznaj 3 rodzaje pytań, których możesz spodziewać się na rozmowie.

Przedstawienie swoich mocnych stron – co możesz zaoferować, jako introwertyk?

Warto pamiętać, że introwertycy są równie wartościowymi kandydatami, co osoby bardziej otwarte i towarzyskie. Introwertyczne usposobienie wcale nie oznacza, że taki pracownik posiada mniej kompetencji. Często to właśnie bardziej skryte osoby wykazują się takimi cechami, które pozwalają im efektywnie współpracować z innymi i skutecznie rozwijać swoją karierę. Stąd też niewątpliwie warto je przedstawić i uargumentować na rozmowie z rekruterem.

Pamiętaj jednak, że poniższa lista jest zbiorem cech charakterystycznych dla osób introwertycznych, lecz przedstawione cechy wcale nie muszą odzwierciedlać Twojego profilu. Aby Twoja autoprezentacja na rozmowie z rekruterem była jak najbardziej szczera i autentyczna, zastanów się, które z nich rzeczywiście posiadasz. Być może zauważasz inne umiejętności, które chciałbyś/ chciałabyś przedstawić rozmówcy?

Dokonaj skutecznej autorefleksji.

1. Aktywne słuchanie i umiejętność analizy zachowań oraz komunikatów

Jedną z cech posiadanych przez większość introwertyków jest umiejętność budowania relacji. Choć może to dziwić, to w rzeczywistości skryci indywidualiści posiadają rozwinięte zdolności społeczne. Różnicą jest jednak to, że lepiej odnajdują się w bezpośrednich relacjach z jedną lub dwiema osobami, a nie w dużej grupie. Potrafią również aktywnie słuchać i wykorzystywać swoje spostrzeżenia do budowania silnych więzi, opartych na zaufaniu.

Biorąc pod uwagę powyższe umiejętności, jako introwertyk możesz być doskonałym uzupełnieniem zespołu. Niewątpliwe jest to cecha, o której warto wspomnieć, przedstawiając swój profil.

Aktywne słuchanie i umiejętność obserwacji są również umiejętnościami, które przydadzą się na rozmowie rekrutacyjnej. Warto je wykorzystać do analizy tego, co mówi rekruter. Być może wówczas lepiej poznasz oczekiwania firmy i łatwiej będzie Ci się do nich odnieść.

2. Umiejętność samodoskonalenia się

Introwertycy, jako dobrzy słuchacze i indywidualiści, z reguły posiadają również otwartość na stałe doskonalenie swoich kompetencji. Otrzymane informacje zwrotne potrafią przenieść na konkretne działania i częściej niż ekstrawertycy przeprowadzają autorefleksję.

Stała chęć poprawy i rozwoju jest cechą, którą bez wątpliwości doceni pracodawca. Warto się nad tym pochylić i zaprezentować, w jaki sposób Twoje usposobienie pomogło Ci zrozumieć swoje mocne i słabe strony. W rozmowie z rekruterem opowiedz o tym, w jaki sposób przyjmujesz feedback i jak wpływa to na rozwój Twojej kariery.

3. Produktywność

Dla introwertyków interakcje z innymi ludźmi w dużej mierze przyczyniają się do spadku ich energii. Oznacza to, że nie będą oni podejmowali długich, prywatnych rozmów w pracy, a wykorzystają ten czas w pełni, angażując się w swoje obowiązki. Każdy kontakt będzie się dla nich wiązał z konkretnym celem, po którym dalej będą mogli realizować powierzone im zadania. Biorąc to pod uwagę, introwertycy mogą być bardziej wydajni i efektywni od ekstrawertyków. Jest to niezwykle ważna cecha, którą warto podkreślić na spotkaniu z rekruterem.

Podobne podejście do relacji międzyludzkich możesz zastosować podczas rozmowy z rekruterem. Zastanów się, jaki jest Twój cel, co chcesz osiągnąć i jakie cechy pragniesz zaprezentować. Możesz również stworzyć potencjalny plan swoich wypowiedzi, tak aby pomogły Ci zaprezentować się w skuteczny, ale konkretny sposób. Dzięki temu możesz zostać odebrany/ odebrana jako osoba z wysoką samoświadomością.

4. Innowacyjność

Z uwagi na swój indywidualizm i zdolności obserwacji świata, introwertycy często są również osobami, które posiadają najlepsze, najbardziej kreatywne pomysły. Analizowanie otoczenia pozwala im na dostrzeżenie najważniejszych szczegółów i wnikliwe poznanie problemu.

Przed rozmową z rekruterem zastanów się nad swoimi najbardziej innowacyjnymi pomysłami i rozwiązaniami. Co udało się zrealizować w poprzedniej firmie, dzięki Twoim koncepcjom? Być może to właśnie Twoje spostrzeżenia pozwolą zespołowi osiągać kolejne sukcesy.

5. Silna motywacja

Introwertycy najczęściej motywują się samodzielnie, bez potrzeby ingerencji innych osób. Wynika to z wysokiej samoświadomości, częstego przebywania w osobności i analizowania środowiska pod wieloma kątami. Dzięki temu mogą być bardziej zaangażowanymi i gotowymi do działania pracownikami. To z kolei przekłada się na odnoszone przez nich sukcesy i zadowolenie pracodawcy. Jeśli samodzielnie udaje Ci się utrzymywać wysoki poziom motywacji, konieczne opowiedz o tym rekruterowi.

Twoja rozmowa rekrutacyjna będzie przeprowadzona w formie panelu? Zapoznaj się z wpisem, aby uniknąć dodatkowego stresu.

Mikrofirma czy duże przedsiębiorstwo? Dowiedz się, która organizacja może być dla Ciebie lepsza.


Agnieszka Kolenda

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Zleć rekrutację

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.