Blogi

​​​​​​​Po czym rozpoznać, że pracujesz w nieodpowiednim miejscu?

​​​​​​​Elementy wskazujące na niedopasowanie do kultury organizacyjnej

Agnieszka Pietrasik

Zdarza się, że po rozpoczęciu pracy w firmie nowy pracownik ma poczucie, że nie panuje w niej taka atmosfera, jakiej się spodziewał. Choć czynników może być wiele, to problem często leży w kulturze organizacyjnej, która okazuje się niezgodna z preferencjami czy osobowością zatrudnionego. Jak ocenić, czy rzeczywiście nie pasujesz do nowej firmy, a jeśli tak – jak sobie z tym poradzić?

Dobre samopoczucie w miejscu zatrudnienia to podstawa efektywnej pracy. Jeżeli jednak masz trudność z wejściem w „życie firmy” i czujesz się nieswojo w aktualnym środowisku biznesowym, zapoznaj się z resztą wpisu, aby dowiedzieć się, czy nie przyszło Co funkcjonować w niewłaściwej dla siebie kulturze organizacyjnej.

Unikanie kontaktu ze współpracownikami

Zachowaniem potencjalnie wskazującym na niedopasowanie do kultury organizacyjnej, jest unikanie budowania relacji ze współpracownikami. Osoby, które nie czują się dobrze w nowym otoczeniu, najczęściej izolują się od zespołu, rezygnują ze spotkań integracyjnych i niechętnie angażują się w rozmowy pozabiznesowe w nieformalnych okolicznościach.

Należy pamiętać, że powyższe zachowanie nie musi być jednoznaczne z niedopasowaniem do firmy. Może bowiem wynikać ze skrytej, introwertycznej osobowości. Unikanie budowania relacji staje się jednak problematyczne, gdy współpracownicy negatywnie wpływają na Twoje samopoczucie.

W związku z tym warto systematycznie analizować swoje zachowania w pracy i porównać je z tymi, które miały miejsce u poprzedniego pracodawcy. Może bowiem okazać się, że praktyki, które stosuje nowy szef, nie sprzyjają Twojemu dobremu samopoczuciu.

Brak poczucia przynależności

Kolejnym zachowaniem, na które warto zwrócić uwagę, jest poczucie braku sprawczości w działaniach zespołowych oraz tego, że nie jest się pełnoprawnym członkiem grupy. To z kolei przekłada się na niechętne uczestniczenie w dyskusjach biznesowych, unikanie dzielenia się swoimi pomysłami i ogólne wrażenie, że jest się pominiętym/ pominiętą w sferze zawodowej. Może być to spowodowane konfliktami ze współpracownikami, nieadekwatnym wdrożeniem na początku współpracy lub ignorancją ze strony zespołu.

Jeżeli takie okoliczności są Ci bliskie, być może problem tkwi właśnie w kulturze organizacyjnej, która jest dla Ciebie nieodpowiednia. Pamiętaj, że miejsce pracy powinno być przestrzenią sprzyjającą współpracy, w której panują partnerskie relacje i wzajemne wsparcie. Jeśli nie dostrzegasz otwartości i profesjonalizmu w kulturze firmy, najpewniej obecna praca nie jest tą właściwą.

Niechęć do pełnienia obowiązków zawodowych

Zdarzają się również sytuacje, w których pracownikowi brakuje motywacji i inspiracji do produktywnej pracy. Warto zauważyć, że niechęć ta może występować nawet w obliczu ważnego stanowiska, na którym zatrudniony jest odpowiedzialny za ciekawe projekty. Jednak ze względu na niedostateczne wsparcie i brak docenienia ze strony menedżera lub współpracowników, nie potrafi zmotywować się do pracy.

Jest to kolejna potencjalna przesłanka o niedopasowaniu do kultury organizacyjnej. Być może pracodawca nie ma w zwyczaju świętowania sukcesów, nagradzania za osiągnięcia czy motywowania podwładnych do samorozwoju. Niestety nierzadko wpływa to negatywnie na pracowników, którzy oczekują wzajemnego wsparcia i efektywnej współpracy zespołowej.

Co dalej?

Poczucie bycia w odpowiednim dla siebie miejscu jest niezwykle ważne. Wpływa bowiem na well-being pracowników i stanowi dla nich motywację do efektywnej pracy. Jeżeli po analizie powyższych elementów stwierdzisz, że nowa organizacja rzeczywiście nie jest odpowiednim miejscem dla Ciebie – rozważ zmianę miejsca zatrudnienia. Idealne firmy co prawda nie istnieją, natomiast warto pomyśleć o dobrym samopoczuciu i spróbować znaleźć satysfakcję z pracy, nawet jeśli ma się to wiązać ze zmianą pracodawcy.

Przed zaaplikowaniem na kolejną ofertę pracy, przeanalizuj swoje doświadczenia. Zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania względem pracodawcy, zespołu, atmosfery towarzyszącej współpracy. Te elementy składają się bowiem na kulturę organizacyjną firm.

Pomyśl, co daje Ci satysfakcję w pracy i na jakich zasadach budujesz relacje biznesowe. Następnie porównaj swoje oczekiwania z możliwościami, które oferuje pracodawca i zapoznaj się z kulturą organizacyjną firm, które interesują Cię najbardziej. Informacje z tego zakresu możesz znaleźć na stronie organizacji lub uzyskać je w rozmowie z rekruterem.

Poczucie przynależności do zespołu czy organizacji jest niebywale istotne. Zadbaj zatem o to, aby Twoje poszukiwania były szczegółowe, nie spiesz się. Z czasem na pewno odnajdziesz firmę, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom, osobowości i planom zawodowym.

Praca może się różnić w zależności od wielkości organizacji. Dowiedz się, jak funkcjonują mikrofirmy i duże korporacje.

Skorzystaj z naszej pomocy w poszukiwaniu pracy. Zobacz, jakie oferty przygotowaliśmy dla Ciebie.


Agnieszka Pietrasik

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.