Blogi

​​​​​​​Rozwój zawodowy pracowników

Jak rozmawiać z podwładnymi o ich karierze?​​​​​

Aleksandra Tyszkiewicz

Możliwość ciągłego rozwoju zawodowego stanowi dużą wartość dla pracowników. Wpływa to bowiem na efektywność i zwiększa satysfakcję z pracy. Jest to temat, który warto poruszać podczas rozmów z członkami swojego zespołu, aby zrozumieć ich potrzeby i pomóc w budowaniu ścieżki kariery. Nie zawsze jednak jest to łatwe. Zatem, w jaki sposób najlepiej omawiać tę kwestię z pracownikami?

Dbanie o rozwój zawodowy pracowników jest bardzo ważne. Podwładny, który ma wsparcie przełożonego, jest bowiem bardziej efektywny, zmotywowany i pewny siebie. Co za tym idzie, może osiągać jeszcze lepsze wyniki i planować kolejne kroki na swojej ścieżce rozwoju w strukturach firmy. O czym należy pamiętać, podejmując rozmowę na ten temat z pracownikami?

1. Uważnie wysłuchaj potrzeb pracownika

Przed przystąpieniem do konkretnych działań rozwojowych, skoncentruj się przede wszystkim na oczekiwaniach pracownika. Zbadaj wszelkie potrzeby i przeanalizuj informacje, które Ci przekazuje. Pomocnymi mogą okazać się poniższe, dodatkowe pytania:

Co cenisz w swojej pracy, a które aspekty chciałbyś/ chciałabyś zmienić?

Które umiejętności są przydatne na Twoim stanowisku? Czy potrzebujesz wzmocnić któreś z nich?

W których obszarach chciałbyś/ chciałabyś lepiej wykorzystywać swój potencjał?

Jak oceniasz swoje zaangażowanie?

Jaką masz wizję siebie w najbliższych latach? Jaką rolę w firmie chciałbyś/ chciałabyś pełnić w perspektywie 2 lat?

Przeanalizowanie tych kwestii nie tylko pozwoli na lepsze poznanie aspiracji pracownika, ale również zwiększy jego samoświadomość. To z kolei będzie znaczącym ułatwieniem w planowaniu dalszej kariery zatrudnionego.

2. Pamiętaj o szczerości

Podstawą wartościowego dialogu jest szczerość. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć, co można zaoferować podwładnemu w kontekście rozwoju jego kariery. Przedstaw tylko te możliwości, które faktycznie są dostępne i nie obiecuj tego, co nie jest potwierdzone w momencie rozmowy. To pozwoli uniknąć rozczarowania lub nawet utraty zaufania.

3. Zaoferuj wsparcie i bądź motywatorem

Gdy pracownik przystąpi do pierwszych z zaplanowanych działań rozwojowych, systematycznie obserwuj jego postępy. Ustalcie zasadę cyklicznych spotkań, na których wspólnie przeanalizujecie minione osiągnięcia, a także niepowodzenia. Dzięki temu podwładny będzie wiedział, na których obszarach powinien się skoncentrować, aby spełnić warunki do uzyskania awansu lub innej, ustalonej wcześniej możliwości zawodowej, np. udziału w międzynarodowym programie menedżerskim. Pamiętaj także, aby motywować pracownika na każdym etapie jego kariery zawodowej. Wówczas będzie wykazywał się większą pewnością siebie i skutecznością w działaniu.

Dlaczego planowanie rozwoju wspólnie z pracownikami jest tak ważne?

Pomoc pracownikom w planowaniu ich kariery zawodowej przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim wzmacnia partnerskie relacje, które pozwalają na efektywniejszą współpracę całego zespołu. Często również pracownicy, którzy otrzymują wsparcie i motywację od przełożonego – zostają w firmach na dłużej. Z kolei lider, który angażuje się w rozwój swoich podwładnych, przyczynia się do skuteczniejszego funkcjonowania biznesu, zabezpieczenia w firmie dostępu do niezbędnych kompetencji i promowania kultury organizacyjnej, zbudowanej na koncepcji nauki na każdym etapie kariery. Istotną zaletą tej praktyki jest także ciągłe poszerzanie kompetencji miękkich menedżerów (m.in. tych związanych z komunikacją), które są niezwykle przydatne w zarządzaniu pracownikami.

Rola prawdziwego lidera to nie tylko rozmawianie z pracownikami. Przeczytaj, czym cechuje się dobry szef.

Planujesz stworzyć program talentowy dla swoich pracowników? Zajrzyj tutaj.


Aleksandra Tyszkiewicz

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.