Blogi

3 pytania, które warto zadać sobie po rozmowie rekrutacyjnej

Oceń, czy to praca dla Ciebie

Rozmowy rekrutacyjne bywają wyczerpujące i stresujące. Po spotkaniu z potencjalnym pracodawcą nachodzą nas różne refleksje i nie zawsze spójne wnioski. By uporządkować emocje i przemyślenia, warto podjąć próbę oceny całego doświadczenia – zarówno tego, jak wypadliśmy na rozmowie, jak również wrażenia, które wywarła na nas firma. Dobrym pomysłem jest zadanie sobie trzech pytań i przemyślenie odpowiedzi na każde z nich.

1. Co sądzę o stanowisku?

Do wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym zachęca nas z jednej strony sytuacja w obecnej pracy – brak wyzwań, porozumienia, satysfakcji lub rozwoju, natomiast z drugiej – ciekawe ogłoszenie. Zainteresowanie wzbudza m.in. różnorodny zakres obowiązków, atrakcyjne warunki zatrudnienia, duża odpowiedzialność na stanowisku, nietypowe projekty, technologie wykorzystywane w pracy. Rozmowa rekrutacyjna jest idealną okazją do dowiedzenia się więcej na temat interesujących nas aspektów, wyjaśnienia wszelkich niewiadomych oraz rozwiania wątpliwości. Warto zastanowić się, czy wyobrażenie o pracy na danym stanowisku znajduje potwierdzenie w rzeczywistości, czy raczej pojawiły się kwestie, które całkowicie zmieniły nasze nastawienie. Czy po spotkaniu jesteśmy nadal zainteresowani ofertą i podekscytowani na myśl o podjęciu nowych wyzwań? Czy mamy poczucie, że oferowana rola jest tą, której szukamy? Czy będzie to krok naprzód w naszej karierze? Czy zyskamy wyzwania, satysfakcję bądź możliwości, które dotychczas były niedostępne?

2. Co sądzę o firmie?

Kolejna kwestia, której warto poświęcić uwagę po spotkaniu rekrutacyjnym, to firma – nasz potencjalny pracodawca. Odpowiadając na ogłoszenie mamy zwykle wyobrażenie nie tylko o stanowisku, ale też o organizacji – strukturze, atmosferze pracy, relacjach w zespole. Spotkanie rekrutacyjne powinno pomóc zweryfikować również oczekiwania w tym zakresie. W pracy spędzamy znaczną część dnia, dlatego dobre samopoczucie w miejscu zatrudnienia może mieć kluczowe znaczenie dla satysfakcji – lub jej braku – z życia zawodowego.

Wyciągnięcie wszystkich wniosków po jednej rozmowie może być trudne, ale spotkanie z przedstawicielami firmy, atmosfera panująca w biurze oraz sposób, w jaki pracownicy zwracają się do siebie, to bardzo cenne informacje. Czy przebywanie w firmie było przyjemnym doświadczeniem? Czy masz poczucie, że w firmie możesz znaleźć swoje miejsce?

3. Co sądzisz o przyszłym przełożonym?

Rozmowa rekrutacyjna jest dobrą okazją również do poznania potencjalnego przełożonego. Oczywiście nie da się dowiedzieć wszystkiego o nowej osobie podczas jednej rozmowy. Można jednak wyrobić sobie pierwszą opinię i sprawdzić, czy istnieje porozumienie na najważniejszej dla nas płaszczyźnie. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Sposób komunikacji. Czy potencjalnego szefa można uznać za osobę komunikatywną? Czy posiada umiejętność jasnego wyrażania swoich myśli? Czy podczas spotkania pojawiły się momenty, w których nie miałeś pewności, o co pyta Cię rozmówca?
     
  • Umiejętność słuchania. Czy masz wrażenie, że potencjalny przełożony uważnie Cię słuchał? Czy utrzymywał kontakt wzrokowy i zwracał uwagę na to, co mówisz? Czy masz poczucie, że rozmówca faktycznie był zainteresowany Twoimi odpowiedziami?
     
  • Otwartość. Czy masz przekonanie, że mógłbyś swobodnie poprosić potencjalnego przełożonego o pomoc podczas codziennej pracy? Czy przyszły szef sprawia wrażenie osoby otwartej na potrzeby innych?  Czy czułeś się komfortowo w jego obecności?
     
  • Zaangażowanie. Czy przełożony opowiadał o pracy z pasją? Pamiętajmy, że motywacja przełożonego ma duży wpływ na motywację całego zespołu. Przeanalizowanie swoich wrażeń wokół potencjalnego stanowiska, firmy oraz przełożonego, powinno pomóc w odpowiedzi na pytanie, czy oferta pracy jest dla nas interesująca i bez wahania przyjmiesz propozycję zatrudnienia. Brak pewności w którymkolwiek obszarze to sygnał ostrzegawczy. Warto wówczas poprosić o możliwość dodatkowej rozmowy lub spotkania, aby rozwiać wątpliwości.

Zastanawiasz się, czy oferta pracy jest dla Ciebie odpowiednia? Przed podjęciem decyzji dokładnie ją przeanalizuj.


Damian Podgórski

Client Manager w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.