Blogi

3 rodzaje pytań od rekrutera, których możesz się spodziewać

Dowiedz się, jak na nie odpowiadać

Małgorzata Jurek

Mimo że każda rozmowa rekrutacyjna jest inna, to istnieją pewne elementy, których zawsze można się spodziewać. Spotkanie w sprawie pracy to okazja do poznania się kandydata i potencjalnego pracodawcy, ustalenia wzajemnych oczekiwań i oceny czy potrzeby obu stron mogą być spełnione. Jak to się dzieje? Przede wszystkim za pomocą zadawania odpowiednich pytań i uważnego słuchania odpowiedzi. Dlatego też przed spotkaniem warto przygotować odpowiedzi na trzy pytania, które niezwykle często pojawiają się podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Podjęcie decyzji o zmianie pracy często jest wynikiem wielu przemyśleń i dogłębnej analizy sytuacji. Bywa również, że poszukiwanie nowego miejsca pracy jest koniecznością w obliczu negatywnych zdarzeń w obecnej firmie lub zwolnienia. Bez względu na okoliczności, przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej to element, od którego często zależy powodzenie całego przedsięwzięcia.

Przygotowanie to podstawa

Dla wielu osób spotkanie z rekruterem lub przedstawicielem działu HR wiąże się ze stresem. Jest to w pełni zrozumiałe, zwłaszcza jeśli kandydatowi bardzo zależy na danej ofercie lub dawno nie uczestniczył w rekrutacji. Aby ograniczyć stres i zyskać pewność siebie, przede wszystkim należy dobrze przygotować do rozmowy. Jedną z kwestii, na które warto zwrócić szczególną uwagę są pytania, które mogą pojawić się podczas spotkania lub wideo rozmowy rekrutacyjnej.

Unikaj 6 najczęstszych błędów na rozmowie rekrutacyjnej.

Osoby prowadzające tego typu rozmowy standardowo chcą zweryfikować informacje istotne z perspektywy danej firmy i stanowiska, na które prowadzona jest rekrutacja. Stąd też rekruter z pewnością zada pytania związane z Twoją wiedzą na temat organizacji, a także doświadczeniem zawodowym, zakresem obowiązków na poszczególnych stanowiskach, motywacją do zmiany pracy, wykształceniem, przebytymi kursami czy znajomością języków obcych. Oczywiście warto powiedzieć więcej niż informacje zawarte w CV, podać przykłady i skoncentrować się na tych obszarach działalności zawodowej, które stawiają nas w najlepszym świetle. Jednak samo powtórzenie przed spotkaniem informacji zawartych w dokumentach aplikacyjnych i nauczenie się, jak o nich opowiadać, nie wystarczy. Osoba prowadząca rekrutację z pewnością będzie chciała lepiej poznać kandydata – jego aspiracje, motywację i osobowość – zadając w tym celu odpowiednie pytania.

Rozmowa rekrutacyjna będzie prowadzona zdalnie? Zwróć uwagę na te aspekty.

Na jakie pytania warto przygotować odpowiedzi?

1. Jaki jest Pana/Pani największy sukces?

Pierwszym ważnym pytaniem, którego należy się spodziewać, jest to dotyczące największego osiągnięcia zawodowego. To, co kandydat uznaje za sukces jest bardzo istotną kwestią, która w większości przypadków pozwala określić poziom zaangażowania, trud włożony w pracę oraz ambicję. Opowiadając warto nakreślić szerszy kontekst, w miarę możliwości podać szczegóły lub liczby związane z sukcesem, przeszkody, które musiały zostać przezwyciężone, i Twoją rolę w całym przedsięwzięciu.

Przedstawione osiągnięcie lub powód do dumy często jest kartą przetargową kandydata. Zdarza się, że jego doświadczenie i kompetencje nie wpisują się idealnie w profil określony przez pracodawcę, lecz jego nastawienie, prezentacja podczas spotkania i przytoczone argumenty sprawiają, że otrzymuje zaproszenie do kolejnego etapu rekrutacji. Dlatego przed rozmową warto wypisać kilka kluczowych osiągnięć, które pomogą zaprezentować się z jak najlepszej strony. Należy podkreślać swoje sukcesy i pamiętać, że podane przykłady nie muszą być spektakularne. Czasami osiągnięciem jest przebieg kariery zawodowej, zdanie wymagającego egzaminu bądź realizacja czasochłonnego projektu.

Sprawdź, jak poradzić sobie ze stresem podczas rozmowy o pracę.

2. Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać podczas przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej jest wypisanie swoich mocnych oraz słabych stron. Nie tylko daje to możliwość ciągłego doskonalenia i pracy nad obszarami, które wymagają poprawy, ale również odpowiednio przygotowuje do rozmowy rekrutacyjnej. Pytanie o atuty i wady dość często pojawia się na rozmowach rekrutacyjnych, ponieważ umożliwia w łatwy sposób zbadać cechy potencjalnego pracownika i ocenić, czy dana oferta pracy jest dla niego odpowiednia. Stąd też od Twojej odpowiedzi może wiele zależeć i wskazane jest jej przygotowanie przed spotkaniem.

Przed rozmową usiądź i zastanów się nad swoimi zaletami. Pomyśl, w czym jesteś dobry, za co cenili Cię poprzedni przełożeni i współpracownicy, jakie działania realizujesz z łatwością. Przećwicz opowiadanie o swoich zawodowych atutach, jednak zwróć uwagę na to, aby nie brzmieć arogancko i zbyt pewnie siebie. Oczywistym jest to, że o mocnych stronach dużo łatwiej jest rozmawiać niż o potencjalnych wadach czy brakach, jednak tę kwestię również trzeba odpowiednio przećwiczyć.

Jak opowiadać o trudnych sytuacjach zawodowych? Przeczytaj.

Jak odpowiedzieć na pytanie o słabe strony i jakie przykłady wybrać? Przede wszystkim należy znaleźć sposób na nadanie wymienianym wadom pozytywnego wydźwięku. Sam fakt przyznania się do tego, że nie jest się idealnym, działa na korzyść kandydata, gdyż świadczy o samoświadomości i nastawieniu na rozwój. Podając przykład słabej strony, warto jednak wyjaśnić, jakie starania podejmujesz, aby ją przezwyciężyć lub jak przekuwasz ją na swoją korzyść. Przykładowo pracownik, który szybko się nudzi i nie lubi monotonii, zawsze może podkreślić, iż lubi wyzwania i jest gotowy do podjęcia każdego działania. W przypadku, gdy Twoją domeną jest zbytnia skrupulatność i pedantyzm, warto zaakcentować, że dzięki temu zmniejszasz prawdopodobieństwo popełnienia błędu i niedopilnowania powierzonego zadania. Pamiętaj, że wszystko zależy od punktu widzenia i dobrego uargumentowania odpowiedzi.

3. Co motywuje Pana/Panią do zmiany pracy?

Ostatnim ważnym aspektem, poruszanym na rozmowach rekrutacyjnych, jest motywacja do zmiany pracy. Przede wszystkim należy być szczerym i podać prawdziwy powód szukania nowych wyzwań zawodowych. Dla wielu organizacji motywacja kandydata do zmiany jest bardzo ważna w kontekście podejmowanych decyzji rekrutacyjnych, dlatego warto określić jasny powód chęci zmiany pracy, na który chcesz się powoływać. Przy czym motywacja finansowa, gdy nie jest uzupełniona innymi argumentami, bywa mało przekonująca dla pracodawców – budzi w nich obawy, że w przypadku otrzymania atrakcyjniejszej oferty, bez zastanowienia ponownie zmienisz pracę.

Jakie argumenty warto podać? Pozytywne, które podkreślą chęć do rozwoju, osiągania kolejnych etapów w karierze, zdobycia doświadczenia w innym środowisku pracy lub obszarze specjalizacyjnym. Jeżeli szukanie nowej pracy spowodowane jest złą atmosferą w obecnej organizacji lub konfliktem z przełożonym, to należy przedstawić tę sytuację w spokojny i możliwie jak najbardziej obiektywny sposób. Jeśli szukasz pracy w wyniku zwolnienia, również postaraj się nakreślić jego kontekst bez negatywnych emocji, trzymając się niezbędnych faktów.

Dodatkowo podczas rozmowy rekrutacyjnej może pojawić się pytanie odnośnie powodu, dla którego zaaplikowałeś na daną ofertę pracy. W tym przypadku należy skupić się na interesujących dla Ciebie kwestiach. Może to być ciekawy i szerszy zakres obowiązków, atrakcyjna lokalizacja, praca z językiem obcym, możliwości rozwoju, sprzyjająca kultura organizacyjna itp. Najważniejsze jest, aby na wszystkie pytania odpowiadać szczerze i uprzejmie, co pozwoli zbudować wartościową relację, a także zwiększy szansę na otrzymanie oferty, na której Ci zależy.

Oczywiście oprócz kwestii merytorycznych, na rozmowie rekrutacyjnej uwagę zwraca się również na zachowanie kandydata, jego gesty, ton głosu i ubiór. Dlatego do przygotowania do rozmowy o pracę należy podejść poważnie i kompleksowo, bowiem do tego, w jaki sposób się zaprezentujesz, będą zależeć Twoje szanse na otrzymanie pracy. Pamiętaj o adekwatnym przygotowaniu, przećwiczeniu odpowiedzi na pytania, opracowaniu kilku pytań do rekrutera, zadbaj o dobry nastrój i pozytywne nastawienie, a z pewnością zdobędziesz pracę na miarę swoich możliwości!


Małgorzata Jurek

Senior Consultant w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.