Blogi

4 pytania, które warto zadać rekruterowi

Przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej

Karolina Lis
Osoby, które chcą zmienić pracę i swoją drogę do znalezienia nowego pracodawcy zaczynają od współpracy z profesjonalnym rekruterem, powinny pamiętać, że warto się do takiego spotkania przygotować. Niezwykle ważne jest nie tylko odświeżenie wiedzy na temat branży, ale także przygotowanie pytań, które chcesz zadać rekruterowi, ponieważ mogą one świadczyć o zaangażowaniu kandydata i realnym zainteresowaniu nowym stanowiskiem. Co jednak w sytuacji, kiedy rekruter reprezentuje agencję, a Ty nie znasz jeszcze nazwy firmy, do której aplikujesz?

PRZYGOTOWANIE PRZEDE WSZYSTKIM

Praktyką profesjonalnych rekruterów jest solidne przygotowanie do spotkania z kandydatami. Dbamy o wcześniejsze zapoznanie się z doświadczeniem osoby, z którą będziemy rozmawiać, a także zastanawiamy się nad pytaniami, które chcemy zadać. Część z nich ma charakter ogólny – zazwyczaj są to pytania uniwersalne, pojawiające się na każdym spotkaniu rekrutacyjnym. Inne natomiast mają na celu jak najlepsze poznanie doświadczenia kandydata oraz wychwycenie kompetencji właściwych dla danej specjalizacji. 

Dobrze zadane pytania potrafią poznać unikalne zalety kandydata, ale także precyzyjnie ocenić dopasowanie do stanowiska, na które prowadzona jest rekrutacja. Strategia zadawania pytań w trakcie spotkania rekrutacyjnego jest jednak równie ważnym elementem przygotowań po stronie kandydata.

JAK POZYTYWNIE ZAPISAĆ SIĘ W PAMIĘCI REKRUTERA? 

Przed spotkaniem z rekuterem należy przemyśleć kwestie warte poruszenia i zastanowić się nad potencjalnymi pytaniami, które powinno się zadać podczas rozmowy. Dlaczego zadawanie pytań jest takie ważne? Po pierwsze – pozwala lepiej się zaprezentować, wykazać motywację i realne zainteresowanie ofertą pracy. Po drugie – umożliwia rekruterowi poznanie nas. Po trzecie – stwarza możliwość zaprezentowania w praktyce konkretnych i cech osobowości, np. dociekliwości, dokładności czy umiejętności logicznego myślenia. 

Kolejną istotną kwestią jest fakt, iż pytania stwarzają warunki do lepszego poznania specyfiki pracy na stanowisku, o które się ubiegamy, a także kultury organizacyjnej firmy poszukującej pracownika. Dzięki temu kandydat może zostać lepiej zapamiętany, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę liczbę osób, z którymi spotykają się profesjonalni rekruterzy. Zdecydowanie warto skorzystać z każdej okazji na pozytywne wyróżnienie się na tle pozostałych kandydatów. 

O CO PYTAĆ NA ROZMOWIE REKRUTACYJNEJ? 

Jakie pytania zadać podczas spotkania z rekruterem reprezentującym firmę doradztwa personalnego? Co chciałby usłyszeć rekruter i jak zaprezentować swoje zainteresowanie ofertą? 

1. Jakie są szczegóły stanowiska i przewidzianych obowiązków? 

Pytania, które zdecydowanie warto zadać rekruterowi to te związane ze szczegółami pracy na stanowisku oraz z firmą potencjalnego pracodawcy. Zapytaj o przewidziane obowiązki, skład zespołu oraz standardowy proces decyzyjny w firmie. Chęć uzyskania informacji o tym, jak będzie wyglądał Twój dzień pracy, z pewnością zostanie odebrana jako deklaracja realnego zainteresowania ofertą pracy. 

2. Jakie ścieżki kariery funkcjonują w firmie? 
Spotkanie z rekruterem jest również dobrą okazją do uzyskania informacji na temat tego, jak stanowisko, na które aplikujemy, może ewoluować w ciągu 2-3 lat. Dobrze przygotowany rekruter z pewnością będzie w stanie nakreślić szczegóły oferty szkoleniowej w nowym miejscu pracy oraz perspektywy awansu w przypadku osiągania ponadprzeciętnych wyników. Takie pytanie podkreśli Twoją ambicję i nastawienie na rozwój, co najczęściej jest postrzegane jako silny atut. 

3. Czego mogę oczekiwać od agencji rekrutacyjnej? 

W trakcie spotkania dowiedz się, jakie są zasady współpracy z agencją prowadzącą rekrutację na zlecenie pracodawcy. Firmy rekrutacyjne różnią się od siebie specjalizacją, zasięgiem działań i standardami operacyjnymi. Dlatego zapytaj czego możesz się spodziewać w dalszych etapach procesu i na jakie wsparcie liczyć ze strony rekrutera.

4. Jak będzie przebiegał proces rekrutacyjny? 

Jeśli po spotkaniu oferta wydaje Ci się interesująca, to zapytaj o dalszy przebieg procesu – kolejne etapy oraz czas, w którym możesz oczekiwać informacji zwrotnej. Warto także skorzystać z porad rekrutera, pytając o to, jak przygotować się do kolejnego spotkania i na co zwrócić szczególną uwagę podczas bezpośredniej rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Rekruter z pewnością będzie w stanie wskazać kwestie, które są dla firmy szczególnie istotne. 

Podsumowując, im większą ilość informacji zdobędziesz podczas rozmowy z rekruterem, tym lepsze zyskasz przygotowanie do spotkania w firmie, do której aplikujesz. Warto wykorzystać okazję do zadawania pytań, a następnie przekuć swoją wiedzę w sukces – zdobycie ciekawej pracy.

Karolina Lis

Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

 

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.