Blogi

5 najczęstszych błędów na rozmowie rekrutacyjnej

Jak ich uniknąć?

JAK UNIKNĄĆ BŁĘDÓW PODCZAS SPOTKANIA REKRUTACYJNEGO?

Jeżeli zostałeś zaproszony na spotkanie z rekruterem lub przedstawicielem potencjalnego pracodawcy, to znaczy że Twoja aplikacja została oceniona pozytywnie i masz realną szansę na otrzymanie oferty pracy. Warto jednak pamiętać, że samo uczestnictwo w spotkaniu nie jest jeszcze gwarancją sukcesu. Aby zrobić dobre wrażenie na osobie prowadzącej rozmowę rekrutacyjną, należy pamiętać o kilku zasadach. Co zrobić, żeby dobrze wypaść i pozytywnie zapisać się w pamięci rekrutera?

PRZYGOTUJ SIĘ DO SPOTKANIA

Przed rozmową poświęć czas na podsumowanie dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Dobrą praktyką jest wybranie największych sukcesów oraz wyzwań w karierze, a następnie przećwiczenie opowiadania o nich – szczegółów sytuacji, podjętych decyzji i ich rezultatów. Rekruter z pewnością będzie dopytywał o konkrety, więc przypomnij sobie zdarzenia, które szczególnie wpłynęły na Twoją karierę. Dodatkowo nie zapomnij zebrać podstawowych informacji na temat potencjalnego pracodawcy oraz pytań, które warto zadać rekruterowi. Jest to szczególnie istotne, ponieważ kandydat, który nie zna podstawowych faktów i nie potrafi zadać pytań adekwatnych do działalności firmy, robi niekorzystne wrażenie. 

WYBIERZ STRÓJ BIZNESOWY

Ubiór i ogólna prezencja kandydata to kolejny element, który ma ogromny wpływ na powodzenie rozmowy rekrutacyjnej. Należy pamiętać, że na tego typu spotkaniach w większości przypadków obowiązuje strój formalny biznesowy. Mniej restrykcyjne oczekiwania względem ubioru obserwowane są w firmach z branży kreatywnej i IT. Niemniej jednak bez względu na firmę i jej kulturę organizacyjną, na pierwsze spotkanie zawsze ubieraj się schludnie i elegancko – chyba, że rekruter umawiający spotkanie zaznaczył inaczej.

KOMUNIKUJ SIĘ

Sprawna i jasna komunikacja jest kluczowa dla nawiązania pozytywnej relacji z rekruterem. Na zadawane pytania odpowiadaj rzeczowo i na tyle szczegółowo, aby rekruter mógł zrozumieć kontekst sytuacji. Postaraj się jednak, aby informacje nie zniekształciły ogólnego przekazu. Wplatanie zbyt wielu historii i anegdot może negatywnie wpłynąć na odbiór Twojej wypowiedzi i wręcz zniechęcić rekrutera do dalszego słuchania. Staraj się również unikać prób oceny siebie lub innych osób. Nie wypowiadaj się negatywnie o swoim byłym bądź obecnym pracodawcy.

KONTROLUJ MOWĘ CIAŁA

Mowa ciała jest elementem, który doświadczonemu rekruterowi wiele mówi o kandydacie. Zwróć uwagę na pewny – lecz niezbyt silny – uścisk dłoni podczas powitania. Usiądź swobodnie i przyjmij otwartą postawę, która ułatwi nawiązanie relacji. Nie zapomnij o uśmiechu i utrzymywaniu kontaktu wzrokowego z osobą prowadzącą spotkanie. Weź również pod uwagę ton głosu i pozytywne nastawienie. Pamiętaj, aby nie przesadzać z pewnością siebie i nie zdominować dyskusji. Podczas gdy warto wyzbyć się stresu i ograniczającej niepewności, to nonszalancja w zachowaniu nie jest wskazana.

STWÓRZ LISTĘ SWOICH OCZEKIWAŃ

Spotkanie rekrutacyjne jest doskonałą okazją do przedstawienia swoich oczekiwań wobec nowego pracodawcy i stanowiska. O ile prezentowanie rekruterowi listy oczekiwań nie jest dobrym pomysłem, to warto wcześniej określić, na czym najbardziej Ci zależy, a z czego możesz zrezygnować, biorąc pod uwagę inne aspekty oferty. Poukładanie priorytetów pomoże pokierować rozmowę w odpowiednim kierunku, a jednocześnie nie zrobić wrażenia osoby roszczeniowej. Oprócz kwestii dotyczących oczekiwanego zakresu zadań i decyzyjności na nowym stanowisku, warto również poruszyć aspekt wynagrodzenia oraz benefitów, które może zaoferować pracodawca. 

Korzystając z mojego wieloletniego doświadczenia w roli rekrutera mogę śmiało napisać, że każdy pracodawca czy rekruter działający na zlecenie firmy ma zupełnie inne oczekiwania wobec spotkania z kandydatem do pracy. Czasem głównym celem spotkania jest poznanie motywacji i osobowości kandydata, innym razem określenie jego elastyczności względem zakomunikowanych oczekiwań. Jedno jest pewne – wdrożenie powyższych zasad jest przepisem na udaną rekrutację, bez względu na firmę i stanowisko, którego dotyczy proces.
 

Autor: Agnieszka Tarko, Team Leader w Hays Poland

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.