Blogi

Badanie i rozwijanie „zielonych” kompetencji

„Zielone” miejsca pracy – jak pozyskać do nich pracowników?

Paulina Jarecka

Świat stoi przed coraz poważniejszymi wyzwaniami środowiskowymi, takimi jak zmiany klimatu, utrata bioróżnorodności i degradacja ekosystemów. Aby rozwiązać te problemy – lub przynajmniej zminimalizować ich konsekwencje – konieczne jest prowadzenie zrównoważonych działań. W walkę na rzecz przyrody powinny angażować się nie tylko pojedyncze jednostki, ale i firmy z różnych sektorów gospodarki, zatrudniające pracowników posiadających „zielone” kompetencje.

Rosnąca liczba pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, że ich firma może mieć realny wpływ na zmiany klimatyczne i środowiskowe. Zatrudniając osoby do pracy w obszarze zrównoważonego biznesu, posiadające wysoko rozwinięte „zielone” kompetencje, możliwe jest wprowadzenie pozytywnych zmian na świecie. Od czego zacząć proces pozyskiwania odpowiednich pracowników?

Czym jest „green job”?

Obecnie wiele krajów i organizacji dąży do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, takich jak te wyznaczone w ramach Agendy 2030 ONZ. To, co z perspektywy pracodawców może przyczynić się do ich realizacji, to koncentracja na „zielonych” miejscach pracy („green jobs”), czyli stanowiskach w organizacji – lub organizacji samej w sobie – które koncentrują się na aspektach proekologicznych. Do pracy w takiej roli niezbędne są jednak odpowiednie, wysoko rozwinięte „zielone” kompetencje.

„Zielone” kompetencje

Dążenie do bardziej zrównoważonej gospodarki wymaga wprowadzenia licznych zmian w wielu sektorach. Zaliczają się do nich energetyka, rolnictwo czy budownictwo. Odmienione i innowacyjne rozwiązania będą potrzebowały swoich ambasadorów – pracowników, którzy mają odpowiednią wiedzę, proaktywną i otwartą postawę oraz specjalistyczne umiejętności. Które kompetencje będą liczyć się najbardziej?

• Dogłębne rozumienie podstaw ekologii

Ważne jest, aby osoba zatrudniana do pracy w „zielonym” biznesie rozumiała, na czym polegają oraz z czym wiążą się ekologia, ochrona środowiska czy zrównoważone wykorzystywanie zasobów naturalnych. Przykładem konkretnej umiejętności z tego zakresu może być rozumienie cyklu życia produktów i usług oraz ich wpływu na środowisko.

• Umiejętność obsługi nowoczesnych technologii

Istotną kompetencją twardą, którą warto zweryfikować przed zatrudnieniem pracownika, jest umiejętność obsługiwania technologii i narzędzi związanych z energią odnawialną, efektywnością energetyczną czy recyklingiem. Rozwijają się one bardzo dynamicznie, więc dodatkowym plusem będzie wcześniejsze doświadczanie w zarządzaniu technologiami lub po prostu proaktywna i pełna ciekawości postawa.

W przypadku, gdy podstawą „zielonego” stanowiska pracy będą projekty analityczne, warto także mieć pewność, że kandydatka_ kandydat wie, jak – i za pomocą jakich narzędzi – analizować konkretne dane dotyczące np. emisji gazów cieplarnianych czy efektywności energetycznej.

• Zdolności komunikacyjne

Za skutecznym działaniem zawsze stoi dobra komunikacja. Oznacza to, że osoba, która ma objąć „zielone” stanowisko pracy, powinna umiejętnie przekazywać oraz tłumaczyć informacje na temat danych i efektów swojej proekologicznej pracy. Nie tylko wewnętrznie swoim współpracownikom, ale również poza firmą – klientom, inwestorom, odbiorcom firmy.

Badanie i rozwijanie „zielonych” kompetencji

Aby dogłębnie zbadać to, czy kandydatka_ kandydat lub osoba już pracująca w organizacji posiada odpowiednie kompetencje, które zapewnią sukces na „zielonym” stanowisku, nie wystarczy jedna rozmowa podczas spotkania rekrutacyjnego. Konieczne jest podejście wielowymiarowe, łączące różne metody, które niekiedy może zająć więcej czasu, ale będzie dawało pewność, że firma zatrudni właściwą osobę.

Jak tego dokonać? Warto rozważyć skorzystanie z usług badania „zielonych” kompetencji, realizowanych przez zewnętrznych doradców HR. Dla przykładu w Hays taka usługa obejmuje teoretyczną ocenę wiedzy kandydatki_ kandydata oraz praktyczne ćwiczenia związane ze znajomością konkretnych technologii lub procesów. Do etapów weryfikacji zaliczają się także badanie umiejętności analitycznych poprzez rozwiązywanie danego problemu oraz ocena zdolności komunikacyjnych w kontekście tłumaczenia koncepcji równoważonego rozwoju.

Badanie może być prowadzone za pomocą testów, zadań praktycznych, symulacji, ankiet, a nawet obserwacji w miejscu pracy. W ofercie Hays znajduje się także usługa rozwijania kompetencji już posiadanych przez pracowników. Proponujemy stworzenie i przeprowadzenie programu edukacyjnego, warsztatów praktycznych lub szkoleń online.

Dlaczego warto zainwestować w „zielone” stanowiska pracy?

Korzyści związanych z rozwojem „zielonych” kompetencji oraz stanowisk pracy jest wiele. Są to przede wszystkim:

1. Przyspieszenie transformacji ekologicznej i zmniejszenie negatywnego wpływu działalności ludzkiej na środowisko

2. Tworzenie nowych miejsc pracy, stymulacja gospodarki

3. Pobudzenie postępu technologicznego poprzez rozwijanie narzędzi do „zielonej” pracy
 

4. Możliwość pozyskania większej liczby klientów zainteresowanych ekologicznymi produktami i usługami

5. Przewaga nad konkurencją i rozbudowywanie zespołów – jak wynika z badania Hays z 2022 roku, 61 proc. kandydatek i kandydatów w wyborze pracodawcy uwzględnia to, jak rekrutująca firma wpływa na środowisko naturalne

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług HR związanych z „zielonymi” kompetencjami? Skontaktuj się z naszymi ekspertkami.

Interesuje Cię temat zrównoważonego biznesu? Przeczytaj, jak Twoja firma może wpłynąć na środowisko naturalne


Paulina Jarecka

HR Consultancy Manager w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.