Blogi

Consulting na start kariery w finansach

3 zalety rozpoczęcia kariery w branży konsultingowej

Karierę w finansach warto zaplanować już na etapie studiów. Do wyboru są trzy główne obszary, w których przyszły finansista może rozważyć zdobywanie doświadczeń zawodowych: księgowość, controlling oraz consulting. Rozpoczęcie pracy w działach księgowości lub controllingu, przy wyraźnych preferencjach co do skoncentrowania się na jednym z tych obszarów, może zdeterminować kierunek rozwoju dalszej kariery zawodowej. Co natomiast daje praca w consultingu i czy warto ją rozważyć jako pierwszy krok w karierze? 

Do najbardziej rozpoznawalnych firm consultingowych na rynku należą spółki z tzw. Wielkiej Czwórki, czyli cztery największe firmy zajmujące się audytem finansowym przedsiębiorstw – EY, Deloitte, KPMG oraz PwC. Jako globalne podmioty oferują swoim pracownikom rozwój w różnych obszarach merytorycznych, m. in. w audycie sprawozdań finansowych, doradztwie transakcyjnym, podatkowym lub przeciwdziałaniu przestępczości finansowej. Dołączając do jednej z globalnych firm consultingowych można zdobyć nie tylko szeroką wiedzę merytoryczną, ale również rozwinąć istotne w dalszej pracy kompetencje miękkie. Duże możliwości czekają na kandydatów także w mniejszych firmach doradczych, gdzie różnorodność projektów i obowiązków przekłada się na szybki rozwój i poszerzanie wiedzy. 

INŻYNIERIA FINANSOWA

Praca w consultingu wiąże się ze zdobywaniem i konsekwentnym poszerzaniem wiedzy merytorycznej z obszaru rachunkowości przedsiębiorstw. Pozwala zrozumieć procesy w organizacji i to, w jaki sposób ujmowane są w aspekcie finansowym. Warto wspomnieć, że każda z firm posiada własną metodologię działania, która pozwala utrzymać jednolite standardy pracy. 

Globalne firmy z branży consultingowej oferują pracownikom pakiety szkoleń i warsztatów, które pozwalają na stałe aktualizowanie wiedzy merytorycznej oraz zdobywanie nowych umiejętności, np. w obszarze zarządzania projektami. Co więcej, partycypują lub w pełni finansują proces pozyskiwania wartościowych kwalifikacji, np. ACCA czy tytułu Biegłego Rewidenta. 

RÓŻNORODNOŚĆ BRANŻ

Pracując w consultingu otrzymuje się możliwość współpracy z klientami z różnych branż. Dywersyfikacja sektorów pozwala na poznanie wielu obszarów merytorycznych i tego, jak specyfika branży przekłada się na charakterystykę zagadnień finansowo-księgowych. Oczywiście w dłuższej perspektywie pojawia się także opcja wyspecjalizowania w konkretnym sektorze rynku, która daje możliwość pogłębienia wiedzy eksperckiej z danego obszaru. 

Warto dodać, że praca w consultingu to praca w środowisku międzynarodowym, która często oznacza działanie na rzecz klientów reprezentujących uznane na rynku firmy. Umożliwia również stałe doskonalenie znajomości języka angielskiego. 

UMIEJĘTNOŚCI MIĘKKIE

Zatrudnienie w consultingu narzuca określony rygor pracy, który ma szansę zaprocentować w dalszym życiu zawodowym. Kluczowe umiejętności miękkie, które można rozwinąć lub wykształcić od podstaw to, m. in. szybkie uczenie się i przyswajanie informacji, zarządzanie projektami (często kilkoma jednocześnie), organizacja pracy, efektywna komunikacja – zarówno w zespole, jak i z klientem zewnętrznym, oraz umiejętność prezentacji. Zatrudnienie w doradztwie finansowym jest zajęciem intensywnym, stale motywującym do dalszego rozwoju i zdobywania wiedzy. Uczy elastyczności, łatwości w przystosowywaniu się do dużej dynamiki pracy i zorientowania na cel. Praca w consultingu buduje mocne kwalifikacje zawodowe i interdyscyplinarną wiedzę. Wiąże się również z prestiżem, który niejako przynależy do osób z doświadczeniem w globalnych firmach doradczych. Mocna baza merytoryczna pozyskana w trakcie pracy jest bardzo dobrym punktem wyjścia do dalszego rozwoju kariery – zarówno w obszarze księgowości, jak i controllingu. Dlatego warto rozważyć consulting jako pierwszy krok w budowaniu ścieżki zawodowej w finansach. Autor:
 
 
Justyna Szczerek, Business Manager w Hays Poland
00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.