Blogi

Czy ta oferta pracy jest dla mnie?

Oceń, czy warto aplikować

Katarzyna Turowska-Lange

Zarówno osoby aktywnie poszukujące pracy, jak i specjaliści, którzy nie mają sprecyzowanych planów zawodowych, ale pozostają otwarci na nowe wyzwania, zadają sobie to samo pytanie patrząc na ciekawą ofertę pracy. Czy ta oferta jest dla mnie odpowiednia? Czy przesłać swoją aplikację? Warto wówczas podjąć kilka prostych kroków, które przybliżą nas do znalezienia swoich odpowiedzi.

Analiza oferty

Pierwszym krokiem powinno być dokładane zapoznanie się z ofertą, a w szczególności z zakresem obowiązków na stanowisku oraz oczekiwaniami pracodawcy wobec kandydatów. Nie należy sugerować się wyłącznie nazwą stanowiska, ponieważ ta umożliwia określenie ogólnego zakresu obowiązków i obszaru działalności. W każdej organizacji – w zależności od specyfiki branży, wielkości i struktury firmy – właściwy zakres codziennych obowiązków, a nawet rzeczywisty poziom stanowiska, może się znacząco różnić. Warto jednak zastanowić się czy obowiązki i zakres odpowiedzialności zaprezentowane w ofercie będą dla nas ciekawym wyzwaniem. Czy charakter pracy jest zgodny z naszymi planami i spełni nasze oczekiwania? Jeśli odpowiedź jest pozytywna, warto od razu przesłać swoje zgłoszenie.

Nie do końca spełnione oczekiwania

Co jednak w sytuacji, kiedy po zapoznaniu się z wymaganiami zawartymi w ofercie, nie mamy pewności, czy spełniamy je na tyle, aby pracodawca uwzględnił nas w procesie rekrutacyjnym? Wysłać CV czy poszukać oferty lepiej dopasowanej do naszego doświadczenia i umiejętności? Warto wówczas wrócić do ogłoszenia i sprawdzić, jak sformułowane zostały wymagania. Zdarza się, iż w ogłoszeniach ważne dla pracodawcy kwestie i kompetencje pracownika nie są komunikowane wprost. Możliwe też, że umiejętności posiadane przez kandydata będą stanowiły ogromny atut, mimo że nie są wymienione w ofercie.

Przykładowo, w rekrutacji na stanowiska sprzedaży technicznej, w wymaganiach pracodawca może zamieścić znajomość narzędzi AutoCAD. Jest to pojęcie bardzo szerokie – może oznaczać zarówno rozumienie rynku technicznego, jak i biegłe posługiwanie się narzędziem w zakresie czytania i rysowania. Podobnie bywa określana znajomość języków obcych. Mimo że w ofertach dwóch różnych pracodawców może być podany wymóg komunikatywnej znajomość języka angielskiego, to jego rzeczywiste wykorzystanie w codziennej pracy może oznaczać zarówno sporadyczny kontakt mailowy w języku obcym, jak i aktywne uczestnictwo w spotkaniach z zagranicznymi klientami.

Aplikować czy nie?

Zawsze spróbujmy ocenić w jakim stopniu spełniamy wymagania przedstawione w ogłoszeniu. Jeśli możemy odpowiedzieć na większość opisanych oczekiwań, to powinniśmy przesłać swoją aplikację. Pamiętajmy, że firma może nie być restrykcyjna w swoich wymaganiach i pomimo pewnych braków dostrzeże potencjał kandydata i zaprosi go do udziału w rekrutacji. Warto także wziąć pod uwagę, że coraz więcej firm prowadzi swoje wewnętrzne bazy kandydatów. Przesyłając aplikację, zostajemy zapamiętani i w przyszłości możemy zostać uwzględnieni w kolejnych procesach rekrutacyjnych.

Pracownicy są również coraz bardziej świadomi w planowaniu swoich ścieżek karier. Wiele osób posiada przygotowaną listę firm, z którymi chcą nawiązać współpracę. Czasem okazuje się, że wysłanie CV na ofertę, która nie jest idealnie dopasowana do posiadanych umiejętności i doświadczenia, jest jednak skuteczną metodą na nawiązanie kontaktu z wymarzonym pracodawcą.

Profesjonalizm najważniejszy

Inne podejście należy przyjąć, gdy po analizie ogłoszenia mamy poczucie, że pracodawca od kandydatów oczekuje zupełnie czegoś zupełnie innego, niż możemy zaoferować. Jeśli jednocześnie stanowisko jest zupełnie niezwiązane z naszą dotychczasową karierą zawodową, to lepiej zrezygnować z aplikowania. Ryzykujemy bowiem negatywne zapisanie się w pamięci rekrutera.

Przykładem może być stanowisko finansisty, na które aplikuje kandydat z kilkuletnim doświadczeniem w sprzedaży, lubiący pracę ludźmi i pozyskiwanie nowych kontraktów, ale nie posiadający doświadczenia w pracy stacjonarnej, analizie dużych ilości danych, ani też wykształcenia związanego z finansami. Taka aplikacja raczej nie zostanie wzięta pod uwagę, a rekruter stwierdzi, że kandydat jest niepoważny, nie zapoznał się z ogłoszeniem, desperacko poszukuje pracy albo nie traktuje poważnie czasu swojego i potencjalnego pracodawcy.

O ile więc można wymienić kilka powodów, dla których warto aplikować pomimo braku doświadczeń czy umiejętności ujętych w ogłoszeniu, to każda taka decyzja powinna być przemyślana. Za każdym razem warto przeanalizować swoje szanse oraz wartość, jaką mamy do zaoferowania firmie w zamian za umiejętności bądź doświadczenie, które jest oczekiwane. Zawsze najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku i indywidualne podejście do każdej sytuacji.

Wszystko już wiesz i chcesz zaaplikować? Upewnij się, że Twoje CV będzie pozbawione błędów. 

Nie znalazłeś jeszcze odpowiedniej dla siebie oferty? Sprawdź nasze aktualne oferty. 


Katarzyna Turowska-Lange

Senior Manager w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

 

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.