Blogi

Jak menedżer może wesprzeć pracownika przechodzącego do nowego działu?​​​​​​​

4 elementy, które warto zapewnić pracownikowi​​​​​​​

Karolina Lis

Coraz więcej firm na rynku pracy przeprowadza rekrutacje wewnętrzne. Jest to proces polegający na ogłoszeniu wśród obecnych pracowników wakatu w organizacji, jeszcze przed stworzeniem potencjalnej oferty dla kandydatów zewnętrznych. Dzięki temu zatrudnieni, którzy chcą rozwijać swoją karierę, mogą podjąć się nowego wyzwania zawodowego u dotychczasowego pracodawcy. Jest to rozwiązanie, które niesie wiele obopólnych korzyści. Niezbędne jest jednak odpowiednie wsparcie pracownika w pierwszych tygodniach w nowym zespole.

Transfer wewnętrzny jest dobrą okazją do rozwoju zawodowego zatrudnionych, jednak na początku może wywoływać stres. W tym okresie kluczowa jest pomoc menedżera oraz zespołu tak, aby cały proces przebiegł sprawnie i efektywnie. O tym, jak tego dokonać, przeczytasz w dalszej części wpisu.

Zalety transferów wewnętrznych

W dzisiejszych czasach specjaliści bardzo cenią sobie możliwości rozwoju kariery i podjęcia się nowych wyzwań zawodowych. Istotna jest również dla nich stabilność zatrudnienia. Badania Hays pokazują, iż są to jedne z najważniejszych czynników motywujących i budujących lojalność pracowników wobec pracodawcy. Co za tym idzie, transfery wewnętrzne mogą być dobrym rozwiązaniem, które wpłynie na wzmocnienie partnerskich relacji w firmie oraz zwiększenie zaangażowania zatrudnionych.

Zaletą transferów wewnętrznych jest również fakt, iż pracownik wewnętrzny posiada tzw. know-how, czyli wiedzę techniczną i doświadczenie w pracy w firmie na danym stanowisku. Co za tym idzie, może stanowić ogromne wsparcie we wdrażaniu nowej osoby, która przejmie jego dotychczasową rolę.

Należy jednak pamiętać, iż wciąż nie jest to rozwiązanie, które w pełni wyeliminuje potrzebę rekrutacji zewnętrznych. Niekiedy niezbędne okazuje się pozyskanie nowych pracowników, którzy swoimi kompetencjami wzmocnią struktury organizacji.

Twoja firma zdecydowała się na przeprowadzenie wewnętrznej rekrutacji? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby jak najlepiej wesprzeć dotychczasowego pracownika przechodzącego do nowego zespołu.

1. Stworzenie otwartej, przyjaznej przestrzeni

Osoba przechodząca do innego działu może łatwiej zaaklimatyzować się w zespole niż specjalista spoza organizacji. Zna już bowiem firmę, jej kulturę organizacyjną oraz przynajmniej część współpracowników. Nie oznacza to jednak, że nie będzie potrzebować wsparcia ze strony nowego przełożonego. Kluczowe jest zatem otwarte i miłe przyjęcie pracownika – zarówno ze strony szefa, jak i reszty zespołu.

Pierwszą, mniej oficjalną częścią wdrożenia może być zatem zapoznanie nowego pracownika z resztą działu. Fakt pracowania w jednej firmie nie oznacza bowiem, iż wszystkie osoby ze sobą współpracowały lub dobrze się znają. Pomocne w budowaniu relacji pomiędzy działem a nowym pracownikiem mogą okazać się spotkania zapoznawcze, wspólne lunche, czy aktywności integracyjne (np. udział całego zespołu w wolontariacie pracowniczym).

2. Zapoznanie ze standardami i zasadami

Rolą menedżera w kolejnym etapie transferu wewnętrznego jest również zapoznanie nowego członka zespołu z kwestiami merytorycznymi. Zaliczają się do nich m.in. zakres obowiązków pracownika oraz informacje dotyczące standardów i wszelkich procesów przeprowadzanych przez dział. Warto również opowiedzieć o celach zespołu, a także przedstawić, w jaki sposób rola osoby dołączającej będzie wpisywać się w priorytety grupy.

Wiele cennych informacji w kontekście pracy zespołu mogą przekazać również jego członkowie – niewątpliwie może to pozytywnie wpłynąć na relacje w grupie.

Wdrażając pracownika do zespołu, należy mieć na uwadze tempo, w jakim przyswaja informacje. Choć szybkie rozpoczęcie pracy może być ważne dla funkcjonowania całego działu, to nie warto prowadzić szkoleń zbyt intensywnie, gdyż zatrudniony może poczuć się obciążony nową wiedzą. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy w firmie funkcjonuje okres przejściowy, czyli czas, w którym pracownik może być poproszony o dokończenie projektów w poprzednim zespole. Co za tym idzie, kluczowe jest, aby wspomóc pracownika w zarządzeniu czasem pracy oraz wyznaczeniu priorytetów.

3. Zaangażowanie buddy’ego

Dodatkowym, pomocnym elementem wdrożenia pracownika do innego działu może być wyznaczenie tzw. buddy’ego. Jest to osoba z firmy wspierająca nowego członka zespołu w pierwszych dniach pracy, do której może zwrócić się z problemami lub pytaniami.

Najlepszą osobą do roli buddy’ego zazwyczaj okazuje się koleżanka lub kolega z nowego zespołu. Posiada bowiem odpowiednią wiedzę i może wspierać budowanie relacji w grupie. Nie musi być to zatem menedżer, choć jego dostępność jest równie kluczowa dla dołączającej osoby.

4. Wsparcie mentalne

Na koniec należy pamiętać, iż rozpoczęcie pracy w nowym zespole może być stresującą sytuacją dla pracownika. Co za tym idzie, bezcenne będzie wsparcie mentalne przełożonego. Menedżer powinien wykazać się zrozumieniem, empatią oraz czujnością i otwartością na wszelkie potrzeby podwładnego.

Ważne jest zatem stworzenie przestrzeni do regularnych, indywidualnych spotkań pozwalających być na bieżąco z pracą nowego członka zespołu. W pierwszych tygodniach pracy, rozmowy powinny odbywać się przynajmniej raz na tydzień, choć wiele będzie zależeć również od doświadczenia i stażu pracy osoby, która zdecydowała się na transfer wewnętrzny.

Dowiedz się więcej na temat budowania otwartego i przyjaznego środowiska pracy. Przeczytaj, jak zyskać zaufanie pracowników.

Chcesz udoskonalić sposób, w jakim kierujesz zespołem? Poznaj 6 stylów zarządzania.


Karolina Lis

Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.