Blogi

Jak szukać pracy po przerwie w karierze?

Zaplanuj powrót na rynek pracy

Niezależnie od tego czy przerwa w karierze została zaplanowana czy też nie, powrót na rynek pracy może być trudny. Dla wielu osób wizja poszukiwania pracy – zwłaszcza po dłuższej przerwie – wiąże się z licznymi obawami i brakiem wiary w sukces. Bardzo często są one nieuzasadnione. Powodzenie w poszukiwaniu pracy jest jak najbardziej prawdopodobne, lecz wymaga opracowania odpowiedniego planu działania i konsekwencji w jego realizacji. 

Powrót na rynek pracy – od czego zacząć?

Po długiej przerwie niezwykle trudno jest zacząć poszukiwanie pracy. Świat szybko się zmienia – podobnie jak trendy i technologie kształtujące rynek. Jeżeli ostatni raz staraliśmy się o posadę kilka lat temu, to dziś należy się spodziewać, że proces poszukiwania pracy będzie wyglądał nieco inaczej. Warto mieć na uwadze bieżącą sytuację, ponieważ szanse na znalezienie pracy dopasowanej do kwalifikacji oraz pozwalającej na dalszy rozwój, w dużej mierze zależą od trendów, sytuacji obserwowanej w danym sektorze czy specjalizacji, a także regionu.

6 porad, jak szukać pracy po przerwie w karierze

1. Przeanalizuj własny potencjał

Pierwszym krokiem nie powinno być przeglądanie ofert pracy, ale poświęcenie uwagi i czasu na analizę własnych potrzeb. Warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i określić, jaki rodzaj pracy będzie dla nas satysfakcjonujący. Dobrze znaleźć odpowiedź na pytanie czy chcemy powrócić do ostatniego zawodu czy też spróbować czegoś innego. Co motywuje nas do powrotu na rynek pracy? Jakie są nasze atuty i obszary do rozwoju? W czym jesteśmy dobrzy? 

Analiza powinna dotyczyć także samej przerwy w karierze i płynących z niej korzyści. Możliwe, że w tym czasie udało się nauczyć czegoś nowego, zyskać cenne kompetencje lub doświadczenia. Pamiętaj, że nawet w okresie braku pracy można osiągać sukcesy. Warto przygotować takie przykłady oraz uzasadnienie, dlaczego są wartościowe dla kariery i w jaki sposób przyczyniły się do naszego rozwoju. 

Jeśli przerwa w karierze była bardzo długa, czemu towarzyszy poczucie zupełnego zagubienia na rynku pracy, warto skorzystać również z innych rozwiązań. Pomocne może się okazać wsparcie doradcy zawodowego, profesjonalne porady, a także kursy i szkolenia ukierunkowane na zyskanie nowych lub odświeżenie już posiadanych umiejętności.

2. Zaktualizuj CV

W oparciu o poczynione przemyślenia należy odświeżyć – a nawet stworzyć na nowo – swoje CV. Z pomocą przychodzą informacje i artykuły o tym, co powinien zawierać i jak wyglądać profesjonalny życiorys. Można też skorzystać z pomocy osób, które zawodowo zajmują się rekrutacją lub niedawno poszukiwały pracy. 

W zależności od sytuacji i dotychczasowego przebiegu kariery zawodowej, oprócz klasycznego, chronologicznego życiorysu, warto rozważyć CV funkcjonalne, które koncentruje się na umiejętnościach i osiągnięciach. Z jednej strony takie rozwiązanie może pomóc zmniejszyć nacisk na lukę w historii zatrudnienia. Z drugiej jednak doświadczeni rekruterzy mogą podejrzliwie podejść do życiorysu w takiej wersji, spodziewając się, że kandydat chce zataić niekorzystne fakty. 

Przed wysłaniem dokumentów aplikacyjnych warto poprosić kogoś, aby je przeczytał i powiedział, co o nich myśli oraz co przykuwa uwagę. Może to być okazją do wyłapania wszelkich literówek i nieścisłości. Poza aktualizacją CV, dobrą praktyką jest założenie lub odświeżenie profilu na portalach o charakterze zawodowym, typu LinkedIn czy GoldenLine.

3. Zapoznaj się z trendami na rynku

Jeśli mamy pewność, w jakim kierunku chcemy się dalej rozwijać, kolejnym krokiem powinno być zapoznanie się z aktualnymi trendami w branży i możliwościami zatrudnienia, jakie obecnie oferuje. Warto poszukać informacji istotnych z punktu widzenia pracownika – firmach działających na lokalnym rynku, ich planach rozwoju, publikowanych ogłoszeniach rekrutacyjnych oraz wynagrodzeniach oferowanych na interesujących stanowiskach. Tutaj szczególnie przydatne mogą być ogólnodostępne raporty płacowe oraz analizy rynku. 

Dobrym krokiem jest także kontakt z byłymi współpracownikami i poinformowanie ich o swoich planach powrotu na rynek pracy. Od osób aktywnych zawodowo można uzyskać nie tylko wiedzę o aktualnych rekrutacjach, ale również wartościowe informacje o sytuacji w branży. 

Równolegle warto brać udział w konferencjach i wydarzeniach branżowych. Jest to idealna okazja do networkingu, ale też sposób na zyskanie aktualnej wiedzy. Pomoże to podczas rozmów kwalifikacyjnych. Konferencje mogą również pomóc w szybkim nawiązaniu nowych relacji biznesowych. Nawet aktywne korzystanie z LinkedIn i udzielanie się w grupach zrzeszających pracowników danej profesji może pomóc powrócić do rytmu.

4. Odśwież swoje umiejętności

Odnajdując się w realiach rynku pracy, bardzo często okazuje się, że od poprzedniego zatrudnienia bardzo wiele się zmieniło. Niezbędne może okazać się pozyskanie nowych kwalifikacji, poznanie wykorzystywanych w branży programów i narzędzi itp. Odśwież swoje kompetencje miękkie, zanim wyślesz CV lub zaczniesz uczestniczyć w rozmowach rekrutacyjnych – pomoże ci to poczuć się pewniej. W tym celu można zaangażować się w wolontariat. Nawet jeśli charakter realizowanych zadań nie ma związku z zawodem, to regularne angażowanie się w pracę pomoże przyzwyczaić się do funkcjonowania w zorganizowanej strukturze. Idealnie, gdyby wolontariat budował lub rozwijał kompetencje atrakcyjne w oczach potencjalnych pracodawców. 

Kolejnym rozwiązaniem jest odbycie kursów i szkoleń, ukierunkowanych na zdobycie lub zaktualizowanie umiejętności merytorycznych, np. językowych czy związanych z obsługą programu. W tym przypadku pomocne również mogą okazać się bezpłatne webinary lub samouczki dostępne w internecie. Warto pamiętać o wadze aktualnej wiedzy. Przydatne są podcasty i portale branżowe, prasa oraz literatura. Warto również zapytać o radę znajomych z branży. Nie chodzi o to, by po latach poprosić ich o pomoc w znalezieniu pracy, lecz dowiedzieć się, czego obecnie wymagają pracodawcy i posiadanie jakich umiejętności jest warunkiem otrzymania pracy.

5. Ćwicz poszukiwanie pracy

Przyjrzyj się ogłoszeniom o pracę i sprawdź, czego wymagają pracodawcy od kandydatów. Być może okaże się, że posiadane umiejętności i doświadczenie w zupełności wystarczą. Pamiętajmy, że rekruterzy i pracodawcy cenią wartościowe doświadczenie zawodowe, umiejętności i chęć rozwoju. Długa przerwa w pracy może nie stanowić przeszkody w podjęciu współpracy. 

Przede wszystkim nie poddawaj się i aktywnie poszukuj nowych możliwości. Nie ograniczaj się do jednego źródła wiedzy – szukaj ofert na portalach branżowych i stronach pracodawców, wykorzystaj swoje kontakty na portalach zawodowych, wypróbuj networking i rekomendacje. Po długiej przerwie w poszukiwaniu pracy, warto też przećwiczyć przebieg rozmowy rekrutacyjnej, np. z przyjacielem.

6. Bądź szczery

Dłuższą przerwę w karierze należy uwzględnić w swoich dokumentach aplikacyjnych, a także podczas rozmów rekrutacyjnych. Powody mogą być różne, lecz w każdej sytuacji należy je wyjaśnić – np. „Spędziłem czas opiekując się chorym rodzicem” lub „Ważne było dla mnie, aby być w domu z dzieckiem, które niebawem idzie przedszkola”, „Byłem w tym czasie wolontariuszem w organizacji charytatywnej” lub „Przez ostatnie kilka lat podróżowałem, pracując nad swoimi umiejętnościami językowymi”. Bez względu na powód, ważne jest, aby nie unikać tematu i postarać się przedstawić przyczynę przerwy w korzystny sposób. Jeśli rekruter zapyta o przerwę w karierze, to krótko przedstaw powody i skieruj rozmowę na okres poprzedniego zatrudnienia. Doświadczenie zawodowe pozostaje aktualne, nawet jeśli minęło trochę czasu od jego zdobycia.

Nie poddawaj się

Czas poszukiwania pracy po długiej przerwie może być męczący i stresujący. Najważniejsze to nie poddawać się. Rynek pracy dynamicznie się zmienia i prędzej czy później znajdzie się odpowiednia oferta pracy lub szansa na zmianę kierunku rozwoju kariery.

 

 

Autor: Małgorzata Sułkowska, Team Leader w Hays Poland.

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.