Blogi

Jak uspokoić kandydata zestresowanego rozmową o pracę?

Praktyczne porady dla rekruterów i pracodawców

Stres jest nieodłącznym elementem rozmów rekrutacyjnych, odczuwanym przez wszystkich kandydatów. Dla rekruterów i pracodawców to podwójne wyzwanie – z jednej strony sami nie wiedzą jak wymagające będzie dla nich spotkanie i jaka będzie mu towarzyszyć energia, natomiast z drugiej czują, że ich rolą jest m.in. obniżenie stresu kandydata i doprowadzenie do sytuacji, w której rozmowa jest komfortowa, a atmosfera sprzyja zadawaniu pytań.

O ile nie istnieją uniwersalne sposoby na poradzenie sobie ze stresem – każdy z nas jest inny, odmiennie reaguje i w indywidualny sposób radzi sobie z emocjami, o tyle możemy mówić o ogólnych zasadach, o których warto pamiętać przed każdym spotkaniem – również w kontekście rekrutacji. Tutaj podobnie jak w wielu innych sytuacjach, kluczem do sukcesu jest przygotowanie. To z kolei jest możliwe, jeśli kandydat otrzyma z wyprzedzeniem komplet informacji – m.in. precyzyjne wskazanie lokalizacji albo narzędzia do wideokonferencji, z którego korzysta firma, godziny rozpoczęcia i szacowanej długości oraz przebiegu spotkania.

Jak budować pozytywne doświadczenia kandydatów? Przeczytaj.

Takie informacje można zawrzeć w wiadomości przesyłanej do kandydatów wraz z uniwersalnymi poradami dotyczącymi przygotowania się do rozmowy. O czym warto wspomnieć? M.in. o tym, że dobrą praktyką jest wykorzystanie kilku minut przed spotkaniem na ukojenie nerwów, skoncentrowanie się oraz... oddychanie! Warto odliczyć 30 głębokich wdechów nosem i 30 szybszych wydechów przez usta. Kilka minut przed rozmową można także wykorzystać na rozciągnięcie się i rozgrzanie w kilku ruchach swojego ciała – rąk, ramion, szyi.

Dobry scenariusz

Najwyższy poziom stresu pojawia się już podczas rozmowy kandydata z rekruterem bądź pracodawcą. Warto przy tym pamiętać, że atmosferę rekrutacji buduje się od pierwszego słowa. Chcąc rozluźnić kandydata dobrze jest wykorzystać pierwsze minuty na przedstawienie się i podjęcie niezobowiązującej rozmowy. Pierwsze pytania mogą dotyczyć samopoczucia, pogody, obecnej sytuacji. Kolejnym krokiem – znacznie obniżającym stres kandydata – powinno być przedstawienie przebiegu spotkania, ale też szersze nakreślenie swojej roli w organizacji. Dobrze jest powiedzieć kandydatowi czym się zajmujemy i za co cenimy swoją pracę.

Najtrudniejsza i najbardziej stresująca dla kandydatów część rozmowy to ta, w której mierzą się z koniecznością odpowiedzi na szereg pytań. Dobrze o tym pamiętać i również ten etap przeprowadzić z dobrą energią. Jak to zrobić? Pozwolić kandydatowi zabłysnąć! Przygotować na początek otwarte pytania odnośnie kariery zawodowej, obowiązków i zrealizowanych dotychczas zadań. Dopytywać, dając możliwość poszerzenia odpowiedzi. Skupiać się na przyjemnych momentach w karierze, sukcesach, inicjatywach. Trudniejsze kwestie należy poruszyć pod koniec rozmowy, a wraz z nimi zostawić przestrzeń na pytania kandydata. Pamiętajmy, że nie każda osoba jest na tyle odważna albo pewna siebie, żeby znaleźć odpowiedni moment na zadawanie pytań. Zakomunikowanie kandydatowi, że z chęcią wyjaśnimy ewentualne niejasności lub przekażemy więcej informacji na interesujące go tematy, będzie dla niego dużym ułatwieniem.

Co jednak, jeśli mimo wszystko stres weźmie górę? W sytuacji, kiedy kandydat nie jest w stanie nic powiedzieć albo konstruktywnie odpowiadać na pytania, dobrze jest przejąć inicjatywę i podjąć temat stanowiska, które jest przedmiotem rekrutacji. Można szczegółowo opowiedzieć o tej roli, zespole i firmie, a następnie zapytać czy przedstawione informacje są dla niego nowe albo interesujące. Po takiej części rozmowy i uspokojeniu kandydata, powrót do zadawania pytań będzie łatwiejszy.

Kontrola i otoczenie

Pamiętajmy, że rekruter czy pracodawca to osoba prowadząca spotkanie i na niej spoczywa obowiązek kontrolowania sytuacji. Ogromne znaczenie ma postawa, uśmiech, kontakt wzrokowy i swobodny przebieg rozmowy. Nie można bać się przy tym ciszy, uzbroić się w nieco cierpliwości i wspierać kandydatów w kontynuowaniu wypowiedzi, gdy stres bierze górę.

Przeczytaj, jak skutecznie budować dobrą atmosferę w pracy.

Dobrze jest zwrócić też uwagę, że na komfort kandydata wpływa nie tylko atmosfera rozmowy oraz jej przebieg, ale również otoczenie. Jeśli jest to spotkanie bezpośrednie, to warto sprawdzić czy temperatura w pomieszczeniu, oświetlenie oraz ustawienie krzeseł składają się na przyjazną przestrzeń, w której chce się przebywać. W przypadku rozmowy zdalnej warto z kolei zadbać o usunięcie zbędnych elementów z otoczenia, które mogą rozpraszać kandydata, oraz zniwelowanie wszelkich hałasów.

Potrzebujesz wsparcia w realizacji procesów rekrutacyjnych? Sprawdź, jak możemy pomóc!

 Autor: Olga Paprocka, Consultant w Hays Poland

00

Szukaj pracy

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Zleć rekrutację

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Nasze biura

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.