Blogi

Jak zakomunikować przełożonemu, że planujesz odejść z firmy?​​​​​​​

Przygotowanie do nowego etapu na drodze zawodowej​​​​​​​

Aleksandra Tyszkiewicz

Obecnie, wielu pracowników deklaruje otwartość na zmianę miejsca zatrudnienia. Przyczyn może być wiele: nieatrakcyjne wynagrodzenie, brak możliwości rozwoju, niedopasowanie do kultury organizacyjnej firmy. Jednak niezależnie od powodu, warto jest dobrze przemyśleć tę kwestię i odpowiednio przygotować się do rozmowy na ten temat z przełożonym. Jak zatem zakomunikować swoją chęć odejścia z organizacji?

Rozmowa na temat rezygnacji z pracy może być stresująca. Nie warto jednak ulegać emocjom, lecz zachować zimną krew i spokojnie wytłumaczyć swoją decyzję przełożonemu. Jeśli planujesz odejść z firmy, przeczytaj, jak w sposób profesjonalny poinformować o tym swojego menedżera.

Przed spotkaniem

Rozmowę o chęci odejścia z firmy najlepiej jest przeprowadzić na osobności i w momencie, gdy przełożony będzie dysponował odpowiednią ilością czasu. Dzięki temu będziecie mogli dokładnie i bez pośpiechu omówić kwestię Twojej rezygnacji. Poproś zatem menedżera o rozmowę i wskazanie dogodnego terminu. Możesz zasugerować, że spotkanie będzie dotyczyło ważnej dla Ciebie kwestii i zależy Ci, aby odbyło się w możliwie najbliższym czasie.

Pamiętaj także, aby Wasze spotkanie odbyło się odpowiednio wcześnie przed rozpoczęciem nowej pracy, tak, aby zachować termin wypowiedzenia. Dzięki temu nie tylko zachowasz się profesjonalnie i lojalnie, ale również ułatwisz pracodawcy przygotowanie się do rekrutacji.

Przed spotkaniem z menedżerem pamiętaj również o przygotowaniu wypowiedzenia, które będzie stanowiło dopełnienie formalności. Zawrzyj w nim informacje dotyczące umowy (data zawarcia umowy, strony umowy, nazwa stanowiska), a także datę ostatniego dnia pracy wynikającą z umowy (jeżeli nie ustalicie innego terminu).

Pamiętaj, że nie masz obowiązku przedstawiania powodu Twojej decyzji, lecz warto o nim wspomnieć przy okazji bezpośredniej rozmowy z menedżerem. Aby nie palić za sobą mostów, postaraj się, aby przygotowane argumenty zostały wyrażone w pozytywnym tonie i nie przerodziły się w oskarżenia pod kierunkiem przełożonego lub firmy. W końcu nigdy nie wiadomo, czy za jakiś czas Wasze drogi zawodowe nie skrzyżują się ponownie.

Dzień przed spotkaniem pamiętaj o zrelaksowaniu się. Choć rozmowa na temat odejścia z pracy może wywoływać stres, to warto nad nim zapanować i podejść do spotkania z optymizmem. Warto pamiętać, że menedżer jest profesjonalistą, który musi być przygotowany na podobne sytuacje.

Na spotkaniu

Rozpoczynając rozmowę o rezygnacji z pracy, pamiętaj o szczerości i pewności siebie. Poinformuj menedżera o swojej decyzji, przekaż dokument wypowiedzenia i uczciwie powiedz, co spowodowało, że zaczęłaś/ zacząłeś poszukiwać nowej pracy. Pamiętaj jednak, że nie musisz nadmiernie tłumaczyć się ze swojej decyzji, jeśli jest to dla Ciebie krępujące. Możesz ograniczyć się do lakonicznych sformułowań typu „Poczułem/am, że nadszedł czas na nowe wyzwanie”. Podziękuj za współpracę i podsumuj ją tak, aby pokazać, że nie był to dla Ciebie stracony czas.

Przełożony najpewniej zapyta Cię, do jakiej organizacji planujesz dołączyć. Wówczas możesz podać nazwę firmy i stanowisko, które będziesz pełnić, natomiast jest to Twoją decyzją. Równie dobrze możesz wskazać wyłącznie sektor i profil działalności nowego pracodawcy lub powiedzieć, że na tym etapie nie chcesz ujawniać tej informacji.

W obliczu tak ważnej rozmowy z przełożonym, wielu pracowników obawia się, że menedżer straci do nich sympatię lub zareaguje negatywnie. Choć emocje często biorą górę, to w przypadku profesjonalistów, takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Pamiętaj, by na drodze zawodowej kierować się swoimi potrzebami i możliwościami, a nie oczekiwaniami innych. Jeśli jednak szef będzie czuł do Ciebie żal, nie przejmuj się. Jest to reakcja wywołana przez emocje, które z czasem miną. Ponadto dobry lider powinien wspierać swoich pracowników w rozwoju kariery, nawet jeśli wiąże się to z zakończeniem współpracy.

Może się również zdarzyć, że przełożonemu tak bardzo będzie zależało na zatrzymaniu Cię w firmie, że zdecyduje się na złożenie kontroferty. Nie warto jednak akceptować propozycji od razu, a dać sobie czas na przemyślenie jej. Poproś szefa o czas na rozważenie oferty i zastanów się nad swoimi celami zawodowymi oraz perspektywami rozwoju. Co w karierze liczy się dla Ciebie najbardziej i który pracodawca może Ci to zagwarantować? Czy będziesz czuł/a satysfakcję, pozostając w dotychczasowej organizacji? Dokładnie przeanalizuj kontrofertę, aby podjąć jak najlepszą decyzję dla swojego rozwoju.

Ostatnie dni w firmie

Jeżeli zdecydujesz się odrzucić kontrofertę i odejść z firmy, w ostatnich dniach pracy skup się na pozostawieniu jak najlepszego wrażenia po sobie.

Pamiętaj, aby nie czuć się winnym/ winną w związku z podjętą decyzją. Zmiana pracy może bowiem pozytywnie wpłynąć na Twój rozwój zawodowy. Postaraj się wykorzystać ostatnie dni w firmie na stworzenie listy zadań dla nowego pracownika, który przejmie Twoje obowiązki, dokończenie ostatnich projektów i podziękowanie współpracownikom. Dzięki temu zapamiętają Cię jako prawdziwego profesjonalistę, który jest zaangażowany w swoją rolę aż do samego końca.

Nie zapominaj również, aby pozostać w kontakcie z byłym zespołem. W karierze zawodowej nie warto palić mostów, zwłaszcza jeśli łączyły Was dobre, partnerskie relacje. Być może zdarzy się, że będziecie jeszcze kiedyś współpracować.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowania kariery? Przeczytaj, jak skutecznie rozwijać się w nowej erze pracy.

Pierwszy dzień w nowej pracy już niedługo? Dowiedz się, jak zaprezentować się z jak najlepszej strony.


Aleksandra Tyszkiewicz

Executive Director w Hays Poland
Profil autora na LinkedIn

00

Szukaj pracy

Szukasz nowej pracy? Wyszukaj idealną ofertę lub skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.

Register a job

Jeśli chcą Państwo zlecić Hays rekrutację bądź realizację usług HR, prosimy o wypełnienie formularza. Po jego przesłaniu skontaktujemy się z Państwem w celu omówienia możliwości naszej współpracy.  

Contact us

Hays ma biura w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić swoje potrzeby w zakresie zatrudnienia.